Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL-Saray tarafından verilen talimatla AKP tarafından başlatılanMecliste HDP’li vekillere yönelik sürdürülen siyasal linç ve HDP’yi meclis dışında bırakma kampanyasının parçası olan dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik sürecin ilk görüşmeleri bugün yapıldı.

Mecliste önergeyle ilgili yapılan konuşmaların ardından maddelerin görüşülmesine geçilip geçilmeyeceğini belirleyecek ilk oylama yapıldı. Oylama şu şekilde sonuçlandı:

Evet                       348

Hayır                      155

Geçersiz                   25

Çekimser                    8

Bu sonuçlara göre teklifin maddeleri üzerindeki görüşmelere geçilmesi kabul edilmiş oldu. Hem anayasanın kendisine hem de mevcut usüllere aykırı olan geçici bir Anayasa değişikliğiyle HDP’li vekiller hakkında düzenlenen fezlekeler gerekçe gösterilerek HDP, Meclisten çıkarılmak isteniyor.

Yapılan oylamayla AKP’nin Anayasa değişikliği önerilerisinin görüşülmeye başlanması kabul edilirken, asıl belirleyici oylama ise 20 Mayıs Cuma günü yapılacak.

Mecliste partilerin mevcut sandalye sayısı şu şekilde

AKP         317

CHP         133

HDP          59

MHP          40

Bağımız      1

Oylama sonucundan anlaşıldığı kadarıyla AKP ve MHP ezici bir çoğunlukla Evet oyu verirken, HDP ‘nin tamamının, CHP’nin büyük bölümünün Hayır oyu verdiği tahmin ediliyor.

Yapılan değerlendirmelerde oylamaya katılmayan 13 milletvekilinin  CHP ve HDP’li vekiller olduğu, bu durumda AKP ve MHP bloğunun eksiksiz olarak oylamaya katıldığı ve bu bloğun en az 7 fire verdiği ifade ediliyor.

Oylamaya katıl(a)mayan 7 HDP’li vekilden Faysal Sarıyıldız yurt dışında, diğerleri abluka altındaki çatışmalı bölgede bulunuyor.

Maddeler üzerinde yapılacak görüşmelerin ardından belirleyici  olan ikinci oylama 20 Mayıs Cuma günü yapılacak.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here