Anasayfa Haber Dört Cizrelinin Ölümü Temizöz Davasında

Dört Cizrelinin Ölümü Temizöz Davasında

Paylaş

Cezasızlıkla Mücadelede Güçbirliği #21İnsanıKimÖldürdü?kampanyasıyla sorumluların cezalandırılmasını talep ediyor.

Hafıza Merkezi, 21 kişiden dördü olan Abdulaziz Gasyak, Ömer Candoruk, Süleyman Gasyak ve Yahya Akman’ın yasadışı infazlarıyla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Tanık ifadelerine göre, Cizre’de hayvan alım satımıyla uğraşan Süleyman Gasyak 6 Mart 1994’te Silopi’de bulduğu koyunları almak üzere taksicilik yapan amcası Ömer Candoruk ile sabah saatlerinde yola çıktı.

Yolda aynı köyden iki genç olan Abdulaziz Gasyak (13) ve Yahya Akman’ı (17) da araçlarına alarak Silopi’ye doğru hareket ettiler.

TIKLAYIN – TANIKLAR, ABDULLAH EFELTİ’NİN ZORLA KAYBEDİLMESİNİ ANLATIYOR

Botaş Jandarma Karakolu arama noktasında araçları Adem Yakin, Fırat Altın (Abdulhakim Güven), Hıdır Altuğ ve Yavuz, Cabbar, Selim Hoca ve Tuna kod adlı Cemal Temizöz ile çalışan itirafçılar ve JİTEM elemanları tarafından durdurularak zorla gözaltına alındılar.

Ömer Candoruk başlarına gelecekleri anlayınca Bozalan köyü yolunda koyunlar yolu kapattığı bir sırada hareket halindeki araçtan atlayarak kaçmaya çalıştı ancak aracı süren Adem Yakin arkasından birkaç defa kalaşnikofla ateş etti ve yaralı halde araca taşıyarak bagaja kilitledi.

TIKLAYIN – ŞIRNAK’TA 211 KİŞİ GÖZALTINDA KAYBEDİLDİ

8 Mart’ta bulunan bedenler üzerinde yapılan otopside, dört kişinin iki farklı silahtan çıkan kurşunlarla öldürüldüğünü tespit edildi. Fakat tahkikat Cemal Temizöz’ün başında olduğu Cizre İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından yapıldığı için üzeri örtüldü.

Öldürülen kişilerin kimlikleri belirlenmiş olmasına rağmen hiçbirinin yakınının ya da görgü şahitlerinin bilgisine başvurulmadı ve olay yeri tespit tutanağına öldürülen dört kişinin, korucu olmadıkları halde ve hatta korucu olmaları yönünde üzerlerinde baskı olmasına ve kabul etmedikleri için devlet güçlerince defalarca tehdit edilmelerine rağmen, Keççan Hesinan Aşiretinin geçici köy korucusu oldukları ve bu nedenle PKK tarafından öldürüldüklerinin düşünüldüğü yazıldı.

TIKLAYIN – TEMİZÖZ DAVASINDA İLBASAN VE AYDIN’IN ÖLDÜRÜLMESİ

Bu haliyle evrak görevsizlik kararı verilerek Devlet Güvenlik Mahkemesi Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi ve bir süre sonra da daimi aramaya alındı.

Olaydan birkaç gün sonra Yahya Akman’ın babası İsa Akman emniyetten bazı kişilerce, Leyla Gasyak da bir tanıdıklarının taziyesinden dönerken kendisini beyaz bir araba ile evinin önüne kadar takip eden Bedran kod adlı Adem Yakin tarafından, olayla ilgili kimseyle konuşmamaları yönünde tehdit edildiler.

Aileler daha sonra Ömer Candoruk’a ait Toros marka aracın Cizre’de jandarma istihbarat elemanları tarafından kullanıldığına şahit oldular ancak korktukları için hiçbir yere şikayette bulunamadılar.” (AS)

* Cizre’de ne oldu, davada neler yaşandı?

* Kampanyaya buradan katılabilirsiniz.

Bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here