Dört nöbetçi genel yayın yönetmeni daha ifadeye çağrıldı

Paylaş

Özgür Gündem ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına destek verdikleri için haklarında soruşturma başlatılan Nadire Mater, Yıldırım Türker, Tuğrul Eryılmaz ve Faruk Balıkçı da ifadeye çağrıldı.

Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına destek verdikleri için haklarında “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla soruşturma başlatılan Nadire Mater, Yıldırım Türker, Tuğrul Eryılmaz ve Faruk Balıkçı 27 Haziran Pazartesi günü Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde ifade verecek.

Ne olmuştu?

Özgür Gündem gazetesi karşılaştıkları sürekli yargılama ve soruşturmalar karşısında 3 Mayıs’ta “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyası için çağrı yapmıştı.

Çok sayıda gazeteci ve insan hakları savunucusu kampanyaya destek vererek dönüşümlü olarak gazetenin genel yayın yönetmenliğini yapmıştı.

Kampanyaya destek verenlerden Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi ve Bianet Raportörü Erol Önderoğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve gazeteci-yazar Ahmet Nesin 20 Haziran Pazartesi günü ifade vermelerinin ardından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilmiş ve “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Gazetecilerin tutukluluğa itirazları reddedilmişti.

Üç gazeteci hakkında ayrı ayrı iddianame hazırlanmış, Önderoğlu ve Korur-Fincancı’nın iddianamesi İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne, Nesin hakkındaki iddianame İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here