Anasayfa Haber DTK: Oyuna gelinmemeli

DTK: Oyuna gelinmemeli

Paylaş

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Diyarbakır’da işlenen cinayet ve sonrasında yaşanan olaylarda karanlık kontra güçlerin iş başında olduğu uyarısında bulundu. Provokasyon zeminine düşmemek için ise herkese temkinli, sükunet içinde olunarak, oynanmak istenen bu oyuna gelinmeme çağrısı yapıldı.
680x680nc-merkez-dtk-logo-turkce-siteye-uygun
Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesi Şehitlik Semti’nde yaşanan olaylara ilişkin HDP’nin ardından DTK’dan da açıklama geldi. DTK olaya ilişkin yapılan açıklamada, HDP’nin mitinginde yüzlerce kişiyi öldürmek isteyerek savaş provası yapan kontra güçlerin, bugün tekrar ortaya çıktığı kaydedildi.

Açıklamada, HDP’nin büyük bir başarıyla barajı geçerek bölgede tek güç haline gelmesiyle bu karanlık güçlerin devreye konulduğu vurgulanan açıklamada, “Tahammülsüzlüklerini siyasal zeminde dile getiremeyen toplum tarafından cezalandırılan iktidarcı devlet zihniyeti, kargaşa ve kavga yaratarak intikam almak istercesine toplumu nefret duygularıyla zehirlemeye başlamıştır. Bugün Diyarbakır’ın Şehitlik mahallesinde İhya Der Başkanı Aytaç Baran’a (38), yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırı ise tam olarak Kürtleri birbirine düşürmek ve bu başarıyı kanlı bir savaşa çevirme girişimidir” denildi.

5 Haziran’daki sağduyu çağrısı yenilendi

Devamında ise “Devlet artık polisini doğrudan çatıştırmak yerine taşeron kontra ekipleri ile bu tür provokasyonlar yapmaya başlamıştır” denilen açıklamada, 5 Haziran’daki bombalı saldırıdaki imha ve katliam girişimine gösterilen sağduyulu ve sabırlı duruşun şimdi de gösterilmesini istendi.

‘Yaratılmak istenen oyuna gelinmemeli’

Bu yönlü sükunet çağrısının devamında ise “Kürt halkının başarı ve kazanımlarına tahammül edemeyen karanlık kontra güçlere karşın halkımızın dikkatli olması gerekirken, Tüm örgütlü yapılarımıza buradan bu provokasyon zeminine düşmemeye, temkinli, sükunet içinde, yaratılmak istenen bu oyuna gelmemeye yaratılmak istenen taraflı çatışmanın bir parçası olmama çağrımızı kesin bir dille belirtiyor” ifadeleri kullanıldı.

‘Ölümlerin sorumlusu hükümettir’

Herkesin sorumlu olmaya davet edildiği açıklamada, son olarak “Yaşanan bu gelişmelere sesiz kalan ve aydınlatmayan hükümet kimin tarafı olduğu önemli olmaksızın bu ölümlerin sorumlusudur” denildi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here