Anasayfa Forum DTK özyönetim gündemi ile bir araya geliyor

DTK özyönetim gündemi ile bir araya geliyor

Paylaş

DİYARBAKIR (DİHA)– DTK’nın 14-15 Kasım günlerinde gerçekleştirecek olan 4. Olağan Genel Kurulu’nda ana gündemin özyönetim ve tüm boyutlarının inşası olduğunu ifade eden DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, DTK’nin Genel Kurul’unda Kürtlerin özyönetim talebi ve bunun inşası noktasında tartışmalar yürüteceklerini belirtti. Kürtlerin ancak özgücüne dayalı bir direniş ve politik yol haritası ile zafere ulaşabileceğini aktaran Irmak, “Özyönetimi geliştirmek için daha fazla çaba sarf ederek, daha etkin siyaset yürütülecektir. En önemlisi ise Sayın Öcalan üzerinde sürdürülen tecridin sona ermesi ve özellikle özgürlüğüne kavuşması noktasında aktif rol oynayacağız” dedi.

Kürdistan parlamentosu olarak tanımlanan Demokratik Toplum Kongresi (DTK), 14-15 Kasım’da 4. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirecek. Kürdistani birçok yapıyı barındıran DTK, Kürdistan’ın ana gündemlerinden olan özyönetimlerin inşası ve Kürdistan’da yürütülen savaşı ele alacak. DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, gerçekleştirilecek genel kurul ile yenilenmeyi esas aldıklarını belirterek, daha önce kent çalışmaları yürüttüklerini ancak bunun yeterli olmadığını ifade etti.

Özellikle özyönetimin halka anlatılmasında ciddi planlamalarının olduğunu kaydeden Irmak, “Yerinden demokrasinin güçlenmesi için DTK aktif rol oynayacak. Özyönetimin özsavunma, ekoloji, ekonomi, kadın, diplomasi, eğitim, sağlık, sosyal ve siyasal boyutları ile her alanda birimler oluşturma ve bu birimlerin güçlenmesini sağlamak, birimlerin kendilerini güçlendirmesi yönünde tartışmalar yürüteceğiz” dedi.

‘Devlet ile Kürtler arasında bir hukuk oluşturulması gerekiyor’

DTK’nın kurumsallaşma çalışmalarının güçlendirilmesinin hedeflendiğini vurgulayan Irmak, şu ana kadar kurumsallaşma noktasında güçlü bir atak yapmadıklarını söyledi. Kurulda DTK’nin siyaset planlamasının da öne çıkacağını belirten Irmak şöyle devam etti: “Siyasette nasıl bir yol haritasını esas alacağız, yol haritasında kullanacağımız argümanlar nelerdir? DTK’nin en önemli argümanı Kürtler açısından bir statünün hukuksal çerçevesinin çizilmesidir. Genel Kurul’da tartışılacak ana gündemlerimizden biri devlet ile Kürtler ve ötekileştirilen halklar arasında bir hukuku tartışacağız. Bunun siyasal, yasal ve anayasal çerçevesi çizilmesi gerekiyor.”

‘Özsavunma mekanizmalarının oluşturulması ana gündemimiz’

Kürtlerin özyönetim talepleri ve bunun inşası noktasında tartışmalar yürüteceklerini ifade eden Irmak, özyönetim boyutlarından biri olan eğitim noktasında ciddi tartışmalar yürütüleceğini ve bu çalışmaların startının da verildiğini aktardı.

Irmak, “Anadilde eğitim veren 6 okulumuz var ve yeni okulların açılışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bunun hukuksal boyutları üzerinde yoğunlaşacağız. Üniversitelerde Kürdoloji bölümlerinin ve devletin bu duruma duyarlı hale gelmesi için çalışmalar yürüteceğiz. Kültürel alanın her safhasında Kürtlerin kendilerini ifade edebilecekleri yanı sıra Kürtler ile birlikte bu topraklarda yaşayan bütün halkların kendilerini ifade edebilecekleri koşulları yaratmak için çalışmalar yürüteceğiz. Sağlık kurumlarının oluşturulması, özyönetim ile birlikte özsavunma mekanizmalarının oluşturulması temel ana gündemlerimiz arasında yer alıyor” şeklinde konuştu.

Irmak: Özsavunma, benim yaşam alanıma dokunma demektir

Özyönetim modelinde özsavunma boyutunun sadece silahlı mücadele ile ifade edilemeyeceğinin altını çizen Irmak, şunları aktardı: “Bir kentin asayiş biriminin kurulması ve muhafazasının sağlanması önemlidir. Özsavunma boyutu özyönetimin olduğu bütün ülkelerde de mevcuttur. Yerelin güvenlik birimleri halkın güvenliğini ve asayişini sağlar. Özsavunma ‘benim yaşam alanıma dokunma’ anlamındadır. Yani her yere AVM’lerin dikilmesi ve diğer yapılara imara açılması karşısında tavır konulması da özsavunmadır. Ekonominin geliştirilmesi buna karşı tutum özsavunmadır. HES yapımlarına karşı mücadele etmek özsavunmadır. DTK Genel Kurulu’nda özyönetim modelinin 8 boyutunun daha ciddi ele alınması yönünde tartışmalar yürütülecek.”

Kürtlerin özyönetim temelinde kendi gücü ile başarılı olacağını belirten Irmak, DTK’nın Kürt halkını demokratik direnişe davet etme noktasında büyük rol üstlenme durumunda olduğunu ve siyaset olarak bunu yürüteceklerini söyledi. Kürtlerin ancak özgücüne dayalı bir direniş ve politik yol haritası ile zafere ulaşabileceğini aktaran Irmak, “Özyönetimi geliştirmek için daha fazla çaba sarf ederek, daha etkin siyaset yürütecektir. En önemlisi ise Sayın Öcalan üzerinde sürdürülen tecridin sona ermesi ve özellikle özgürlüğüne kavuşması noktasında aktif rol oynayacağız” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here