Dündar ve Gül’ün avukatı gizli belgeyi okudu… Salonda alkış koptu

Paylaş

Can Dündar ve Erdem Gül gazetecilik yaptıkları için bugün hâkim karşısında. Can Dündar duruşma öncesi yaptığı açıklamada, “Bugün mahkemeden aksi yönde bir karar çıkarsa bu AYM’ye kayyum atandığı anlamına gelir” dedi.

Adana’da mühimmat yüklü MİT TIR’larının durdurulması ile ilgili haberleri nedeniyle 92 gün tutuklu kalan gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül gazetecilik faaliyetleri nedeniyle bugün hâkim karşısına çıktı. Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ndeki duruşmayı milletvekilleri, yabancı diplomatlar, çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi de izliyor. Ulusal ve uluslararası gazetecilik meslek örgütleri de Dündar ve Gül’e destek veriyor.

 

page

DAVADAN DAKİKA DAKİKA GELİŞMELER

11.20 Yeni Savcı “MİT ile Cumhurbaşkanı Erdoğan davaya müdahil olsun” dedi. Kapalı olup olmaması kararı için duruşmaya 10 dakika ara verildi.

11.12 3 sayfalık belgeyi öğrendik zaten. Sayin hakim burada 5 taş oynamıyoruz. Aleni yapalim şu davayı.

11.10 Akın Atalay, savcının kapalı yargılama istemesindeki gizli belge dediği bir satırlık  cümleyi okudu. Ardından “Şimdi okudum gizliliği kalmadı buradaki herkes duydu. Kapalıya gerek kalmadı” dedi. Salonda alkış koptu.

11.05 Savcı Can Dündar ve Erdem Gül dosyasına kapalı oturum talebine  dayanak olarak MİT yazısının dosyada oldugunu söyledi. Ancak avukatlarda böyle bir yazı yok.

10.55 Avukat Tora Pekin: Kapalı oturum verirseniz, Cumhurbaşkanıve Adalet Bakanı açıklamaları dikkate alındığında savunmalar bu 4 duvar arasında kalacaktır. Bu da Can Dündar ve ErdemGül’ün adil yargılanma hakkını etkileyecektir. Ayrıca iddianamede yayınlanmis yazılardan başka bir belge yok.

10.50 Avukat Tora Pekin: Bu davada paralel yargılama yapılıyor. Bir bu salonda bir de dışarıda. Dışarıda bu dava için konuşan birileri var. Cumhurbaşkanı “Anayasa Mahkemesi kararını tanımıyorum. Mahkeme kararında direnmeli” diyerek yargıya direkt etki ediyor. Aynı şekilde Adalet Bakanı da yargıya müdahale eden açıklamalar yapıyor.

10.45 Dündar ve Gül’ün avukatlarından Tora Pekin, “İnsan hakları beyannamesinin maddelerine göre kapalı mahkeme olamaz” dedi. Pekin, AİHM’nin kararina da atıfta bulunarak, “Yeni atanan savcının bahsettigi belgeler dosyada yok. Bu davanın kapalı yapılmasi adil yargılamaya gölge düşürür.  Yeni savcı gidip başka dosyadan, Selam Tevhid’den alıntılarla kapalı oturum istiyor. Bizimle alakası yok” dedi

10.42 Savcının düşük tonda anlaşılmaz konuşması ve yüzünü bilgisayar ekranının arkasına gizlemesi tepki çekti. “Savcı yüzünü göstersin, sesini yükseltsin” tepkisi geldi salondan

10.40 Duruşma  yoklama ve kimlik sorgusuyla başladı. Savcı durumanın kapalı devam etmesi yönünde talepte bulundu. Duruşma sesli ve görüntülü  kayıt yapılıyor.

10.20 Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar, salonda görüntü ve ses kaydı alınmaması konusunda uyarıda bulundu. Görüntü ve ses kaydı alanlar hakkında işlem yapılacağını belirtti.

10.15 Can Dündar ve Erdem Gül duruşma salona girdiğinde izleyiciler tarafindan “onurumuzsunuz ,bravo” şeklinde sloganlarla alkışlandı.

10.00 Can Dündar ve Erdem Gül’e Çağlayan’da büyük destek var. Yoğun katılım dolayısıyla duruşma salonunun değiştirileceği açıklandı. Daha sonra bu karardan vazgeçildi.

09:45 Çağlayan Adliyesi dışında Can Dündar ve Erdem Gül açıklama yaptı. Dündar şunları söyledi: Adliye önünde konuşan Dündar, “İki saray arasında kalmış durumdayız. Biri Kaçak Saray, biri Adalet Sarayı. Yaptığımız haberin arkasındayız. Buraya gazeteciliği savunmak için geldik. Bugün mahkemeden aksi yönde bir karar çıkarsa bu AYM’ye kayyum atandığı anlamına gelir.”

Erdem Gül ise  “Biz sadece işimizi yaptık” dedi.

[Haber görseli]

Gazetecilik yargılanıyor… Dündar ve Gül’e büyük desteK – FOTOĞRAFLAR 

 

[Haber görseli]

İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner’ın da aralarında olduğu 12 konosolos davayı izliyor. 

[Haber görseli]

Avrupalı gazeteciler: Diktatörlük gibi

Basın örgütlerinden Dündar ve Gül’e destek

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlardan Sorumlu Başsavcı Vekili İrfan Fidan tarafından hazırlanan iddianamede, Dündar ve Gül için, “devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme”, “devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama”, “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen ya da tamamen engellemeye teşebbüs etmek” ve “silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek isteyerek yardım etme” suçlarından bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir kez müebbet ve 30 yıla kadar hapis cezası istenmişti. Savcı Fidan, Dündar’ın köşe yazılarının tek delil olarak gösterildiği 473 sayfalık iddianamenin 40 sayfasını da akademik bir makaleden kaynak göstermeden izinsiz kullanmıştı.

Diplomatlardan yakın takip

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün saat 10.00’da başlayacak davaya çok sayıda meslektaşı, milletvekilleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, AB ve ABD olmak üzere çok sayıda diplomat takip ediyor. AB üyesi ülkelerin İstanbul başkonsolosları veya yardımcıları hukuk danışmanlarıyla birlikte davayı izliyor. Alman Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen ve AP milletvekilleri katıldı. AB Ankara Delegasyonu temsilcilerinin yanı sıra Almanya, İsveç, Avusturya, Hollanda, İsviçre, Kanada, Norveç gibi ülkeler de bulunuyor. Öte yandan davayı Avrupa Konseyi’nin ve AGİTin de yakından takip ettiği biliniyor.

kaynak cumhuriyet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here