Anasayfa Haber Dünya Barış gününde Barış Akademisyenleri meslekten çıkarıldı

Dünya Barış gününde Barış Akademisyenleri meslekten çıkarıldı

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- OHAL Kanununa dayandırılarak 1 Eylül günü yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname çeşitli kurumlarda çalışan binlerce kamu çalışanı meslekten çıkarıldı.

Herhangi bir yargı kararı ve hukuksal süreç izlenmeden meslekten çıkarılan kamu çalışanları arasında “Bu suça ortak olmayacağız” adıyla yayınlanan barış bildirisini imzalayan akademisyenler de var. İlk belirlemelere göre 32 Barış akademisyeni son Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten çıkarıldı. Kocaeli Üniversitesi’ndeki bütün imzacı akademsiyenlerin meslekten çıkarıldığı dikkat çekti. Geçtiğimiz günlerde açığa alınan Yeşil Sol Parti üyesi Gazi Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Betül Yarar da meslekten çıkarılan akademisyenler arasında.

Yayınlanan KHK’da meslekten çıkarılan kamu çalışanlarının bir daha kamu hizmetine giremeyecekleri de belirtildi.

Meslekten çıkarılan Barış akademisyenlerinin isimleri ve çalıştıkları kurumlar şunlar:

BAK1 kopya

Ne olmuştu?

Çözüm sürecinin sona erdirilmesinden sonra başlayan çatışmaların hız kazanması, başta çocuklar, kadınlar ve yaşlılar olmak üzere sivil can kayıplarının artması üzerine bir grup akademisyen 11 Ocak 2016 tarihinde “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bir bildiriyi imzalamış ve kamu oyuna duyurmuştu. Akademisyenler bildiride barış çağrısında bulunmuşlardı. Bildiriyi imzalayan ilk akademisyen grubu hakkında soruşturmalar başlayınca çok sayıdaki üniversiteden iki bin civarında akademisyen detsek açıklaması yapmıştı. Barış çağrısı yaptıkları için bildiriye imza koyan akademisyenler, şimdi de ‘FETÖ’ iddiasıyla meslekten çıkarıldı.

Açığa alınmamış olanlar da meslekten çıkarıldı

Edinilen bilgilere göre, meslekten çıkarılan çok sayıdaki kamu personeli arasında daha önce haklarında hiçbir soruşturma yapılmamış ve açığa alınmamış olanlar da var. Durumdan habersiz olarak bugün görev yaptıkları kurumlara giden bazı kamu çalışanları, meslekten men edildiklerini iş arkadaşlarından öğrendi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here