Anasayfa Haber Dünya Kadın Yürüyüşü (DKY) için Nusaybin’de buluşan dünyanın birçok farklı ülkesinden kadınlar,...

Dünya Kadın Yürüyüşü (DKY) için Nusaybin’de buluşan dünyanın birçok farklı ülkesinden kadınlar, sınırın sıfır noktasında Cizîre Kantonu’ndaki kadınlarla buluştu

Paylaş

Dünya Kadın Yürüyüşü (DKY) için Nusaybin’de buluşan dünyanın birçok farklı ülkesinden kadınlar, sınırın sıfır noktasında Cizîre Kantonu’ndaki kadınlarla buluştu. Sınırın her iki yakasında karşılıklı düzenlenen mitinglerle var olan suni sınırlar ortadan kaldırıldı.

680x680nc-mrd-07-03-15-yuruyus-miting-basladi5

Rojava kadın devrimine atfen bu yıl Mardin’in Nusaybin ilçesinde başlatılmasına karar verilen Dünya Kadın Yürüyüşü (DKY), dün 17 ülkeden ve Kürdistan’ın 4 parçasında 200 aşkın kadının ilçeye gelmesiyle başladı. Ekim ayında Portekiz’de son bulacak olacak yürüyüş kapsamında dün başlayıp, gün boyu süren etkinliklerle devam eden program, bugün dünya kadınlarının Cizîre Kantonu’ndaki kadınlarla buluşması ile devam etti. Gerçekleştirilecek buluşma için sabah saatlerinden itibaren Mittanni Kültür Merkezi önünde toplanan kadınlar, yürüyüşe geçilecek ana kadar çalınan ezgiler eşliğinde halaya durdu.

680x680nc-mrd-07-03-15-nusaybin-kadin-yuruyusu-sinir-basladii-yeni-23

Hazırlıklar tamamlandıktan sonra ise sınırın her iki yakasında da karşılıklı mitinglerin yapılacağı Nusaybin’in karşısına düşen Cizîre Kantonu’nun Qamişlo kenti sınırına doğru yürüyüşe geçildi.

Sınırın sıfır noktasında bulunan Şehitlik Mezarlığı yakının kurulan miting alanına doğru “Tüm dünyada kadınlar özgür oluncaya kadar yürüyoruz”, “Kobanê’de direnen kadınla özgür yaşamı inşa ediyoruz” şiarıyla yürüyüşe geçen kadınların kendi kültürlerine has yöresel kıyafetlere bürünmesi dikkat çekti.

Çaldıkları erbaneler eşliğinde ellerinde barışı simgeleyen sarı, kırmızı, yeşil ve mor renkli flamalar taşıyan dünya kadınları, çektikleri zılgıtlarla ve attıkları sloganlarla haykırdı.

Yürüyüşe geçen kadınlar, üzerinde PKK’nın kurucularından Sakine Cansız, DAIŞ tarafından katledilen gazeteci Deniz Fırat, Suruç’ta asker tarafından katledilen Kader Ortakaya, Mirabel Kardeşler ve Clara Zetkin’ın fotoğraflarının bulunduğu lolipoplar ile YPJ, KJA, KCK ve DKY bayrakları ile PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterlerini de taşıdı.

Yüzlerini Rojava’ya döndüler

680x680nc-mrd-07-03-15-nusaybin-kadin-yuruyusu-sinir-basladi-yeni-22

Sınıra ulaşan dünya kadınları aynı anda yüzlerini Cizîre Kantonu’na döndü ve hep birlikte “Jin jiyan azadî”, “Biji berxwedana Rojava” ve “Biji YPJ” sloganları attı. Aynı sıralarda sınırın diğer yakasında yürüyüşe geçen Rojavalı kadınları da dünya kadınlara aynı şekilde karşılık vermesi ile aralarında var olan suni sınırlar anlamsız hale dönüştürüldü.

Kurulan miting alanının da YPJ bayrakları ile süslendiği göze çarparken, yaşanan buluşma için onlarca askeri tank, zırhlı araç ve TOMA ile birlikte yüzlerce asker de sınıra konuşlandırıldı.

680x680nc-mrd-07-03-15-nusaybin-kadin-yuruyusu-sinir-basladii-yeni-4

Gerçekleşen buluşmanın ardından her iki yakada organize edilen miting programları başlatıldı. MARDİN (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here