Anasayfa Kadın Dünya Kadın Yürüyüşü Nusaybin de başladı

Dünya Kadın Yürüyüşü Nusaybin de başladı

Paylaş

(DKY) için Nusaybin’de buluşan binlerce kadın, Nusaybin programının ardından Mardin’e geçerek burada Cumhuriyet Meydanı’ndan Diyarbakırkapı Meydanı’na yürüdü.

Rojava kadın devrimine atfen bu yıl Mardin’in Nusaybin ilçesinde startı verilen DKY 4. Eylem Yılı etkinliklerini ilçede tamamlayan kadınlar daha sonra Mardin’e geçti. Kadınlar Diyarbakırkapı Meydanı’na, kadar “Jin jiyan azadi”, “Biji berxwedana YPJ”, “Biji berxwedana KJA”, “Biji yekitiya gelan”, “Kadın kırımına hayır” ve “Tecavüz kültürüne hayır” sloganları ile yürüdü. Kadınların yürüyüşünde, KJA bayrakları, PKK bayrakları ve Paris’te katledilen 3 siyasetçi kadının, Suruç sınırında katledilen Kader Ortakaya, Kobanê direnişinde fedai eylem gerçekleştiren Arîn Mîrxan’ın resimlerinin olduğu dövizler taşındı.

YPJ’lilerin resimlerine el konuldu

Yürüyüş öncesi Cumhuriyet Meydanı’nda YPJ’lilerini resimlerinin olduğu fotoğraf sergisine polisler “Barış sürecinde silahların resmi olmaz” diyerek resimlere el koydu. Kobanê direnişinde mücadele veren YPJ’lilerin fotoğrafları polisler tarafından alıkonuldu. Yürüyüşlerini gerçekleştiren kadınlar, erbane eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’nda karşılandı. Yürüyüşün ardından kadınlar sarı, kırmızı, yeşil ve beyaz balonlar uçurdu. Erbaneli karşılamanın ardından etkinlik, Kasimîye Medresesi’nde gerçekleşecek olan dans gösteriminin ardından sanatçı Yelda Abbasi’nin sahne almasıyla son bulacak.

JINHA

MÊRDÎN –

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here