Anasayfa Kadın Dünya Kadın Yürüyüşü Türkiye Ayağı Sona Erdi.Selanik’den yola devam

Dünya Kadın Yürüyüşü Türkiye Ayağı Sona Erdi.Selanik’den yola devam

Paylaş

6 Mart’ta Nusaybin’den başlayan DKY Türkiye programı Mardin, Diyarbakır, Antakya, Mersin, Alanya, Antalya, Muğla ve Didim yolculuğunu tamamlayarak İzmir’e ulaştı. İzmir’de 16 Mart’ta görkemli bir finalle DKY Türkiye ayağı sona erdi.

14 Mart sabahı Antalya’dan Muğla’ya geçen karavan Marmaris, Milas ve Denizli’den kadınların katılımıyla coşkulu bir şekilde karşılandı. DKY, suyuma, toprağıma, yaşamıma sahip çıkıyorum diyen Muğlalı kadınlarla birlikte kent merkezinde bir yürüyüş gerçekleştirerek Saburhane Meydanı’nda erkek şiddetiyle hayatını kaybeden kadınların anısına etkinlik düzenledi. Sınırsızlık meydanında son bulan yürüyüş sonrası Türkiye’de ve Muğla’da ekoloji mücadelesinin simgesi olan Saynur Gelendost’un anısına tasarımının yapıldığı Sınırsızlık Parkı’nda DKY’nin Muğla’dan geçişini temsilen Saynur Gelendost anıtının açılışı yapılarak plaket çakıldı. Pazar yerinde el emekleriyle ürettiklerini sergileyen kadınların sergisi gezilerek, ekoloji mücadelesi yürüten kadınlarla forum gerçekleştirildi, deneyimler paylaşıldı.

15 Mart tarihinde Didim Cemevi sahipliğinde karşılama ve kahvaltı sonrası DKY’nin Didim ziyareti anısına plaket dağıtımı gerçekleştirildi, semah gidildi. Cemevi müzik korosunun konserinde bir araya gelinerek 8 Mart Emekçi Kadınlar Parkı’na yürüyüş gerçekleştirildi. Park’ta çocukların dans gösterisi ve konserlerin ardından gerçekleştirilen miting sonrası Güney Afrika’dan kadın emekçilerin gönderdiği fidanlar dikildi. Apollon Tapınağı, Efes ve Meryem Ana ziyaretleri sonrası İzmir’e geçildi.

 

 

 

  

10 günlük Türkiye Yürüyüşünün finali İzmir’de görkemli bir kalabalıkla karşılandı. Öğlen saatlerinde bir araya gelen İzmirli kadınlar şiddet ve militarizm, kadın emeği, ekoloji ve barış atölyelerindeki etkinliklerin ardından Nusaybin’den itibaren yürüyen dünya kadınlarını halaylar ve sloganlarla Konak Meydanı’nda karşılayarak kucaklaştılar. Gündoğdu Meydanı’na kadar sloganlar, müzikler, ârbaneler eşliğinde savaşa, şiddete, kadın emeği ve bedeni üzerindeki saldırılara karşı hep beraber isyanlarını haykırarak yürüdüler. Gündoğdu meydanında konserler ve dans gösterileriyle etkinlikler sona erdi.

 

 

 

 

16 Mart’ta Gökçealan köyünde zeytinliklerine yapılmak istenen taş ocağına karşı mücadele eden kadınlarla birlikte taşocağına gidilerek dayanışmada bulunuldu. Şirince gezisi sonrası Türkiye’den yeni katılımlarla birlikte karavan Selanik’e doğru yol aldı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here