Anasayfa Kadın Dünya Kadın Yürüyüşü’İzmir Karşıyakada

Dünya Kadın Yürüyüşü’İzmir Karşıyakada

Paylaş

Kadınlar İzmir Karşıyaka ‘da karşılandı.Yürüyüş devam ediyor.

Dünya Kadın Yürüyüşü (DKY) etkinliklerinin Nusaybin’den sonra İzmir’de devam edilen Dünya Kadın Yürüyüşü etkinliklerinde konuşan DKY delegasyonu Sevim Fontatne, “Avrupa’dan yüreğimizi ortaklaştırmaya geldik. Bu birliktelikten kadınların gücü doğacak ve erkek egemenliğin sermayenin üzerimizdeki betonlarını yıkıp geçecek” dedi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 6 Mart’ta başlayan Dünya Kadın Yürüyüşü aktivistleri, İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda farklı ülkelerden gelen ve Türkiye’den kadınlarla bir araya geldi. Gündoğdu Meydanı’na kurulan çadırlarda, “Şiddet ve militarizm”, “Kadın emeği”, “Ekoloji ve kadın”, “Barış” başlıklı atölyeleri gerçekleştirirken, Barış Atölyesi’ne katılan İzmir Barış Meclisi üyesi kadınlar, yaptıkları bilgilendirmelerle atölyeye damga vurdu.

Kadınların barış mücadelesindeki yerinin tartışıldığı atölyeler sonrası kadınlar, Sümerbank önünde toplanarak, halaylar, zılgıtlar ve kadın mücadelesini anlatan dev pankart ile Gündoğdu Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Bendirlerin çalındığı, her renkten kadının kendisini kendi yerel kıyafeti ile temsil ettiği yürüyüş boyunca, “Jin jiyan azadî”, “Müsait değilim isyandayım”, “Bijî berxwedana YPJ” sloganları atılırken, yürüyüş sonrası Gündoğdu Meydanı’nda toplanan kadınlara ilk olarak DKY Dünya Delagasyonu’ndan Sevim Fontatne, konuştu. Konuşmasına “Tüm dünyanın kadın renginde isyanını haykıran kadın yoldaşlar merhaba” diyerek başlayan Fontatne, “Uzun bir mesafeden gelmiş olsak da biz biliyoruz ki sesimiz ve yüreğimiz aynı ritimle barışı, kardeşliği ve sevgiyi haykırıyor. Avrupa’dan gelen kadınlar olarak yüreğimizi ortaklaştırmaya geldik. Bu birliktelikten kadınların gücü doğacak ve erkek egemenliğin sermayenin üzerimizdeki betonlarını yıkıp geçecek” diye konuştu.

Dünya Kadın Yürüyüşü İzmir etkinlikleri, zeybek gösterisi ve ülkelerden gelen folklor ekiplerinin sahne alması ile devam etti.

İZMİR – Dünya Kadın Yürüyüşü’nün 6’ıncı durağı Muğla’da kadınlar, davul, zurna eşliğinde çekilen halaylarla karşılandı. Saçlarına Ege’nin ve barışın temsili olan zeytin dalından yapılmış taçlar takan kadınlar doğanın gaspına karşı yürüyerek ekolojik mücadeleye çağrı yaptı. Kadınlar ayrıca yürüyüşte YPJ direnişine selam gönderdi.

Dünya Kadın Yürüyüşü (DKY)’nün 6’ıncı durağı olan Muğla programı bugün gerçekleştirildi. İlk olarak Tayyare Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, “2015 DKY tüm kadınlar özgürleşinceye kadar”, “Evde, işte, sokakta kadın emeği sömürüsüne direniyoruz” yazılı pankartlar ile yürüyüşe geçti. “Yasta değil isyandayız”, “Jin jiyan azadi”, “Kadın katliamları politiktir” sloganları atan kadınlar, erkek şiddetine kurban giden kadınların fotoğraflarını yürüyüş boyunca taşıdı.

Kadınlardan ekolojik mücadeleye çağrı

Saçlarına Ege’nin ve barışın temsili olan zeytin dalından yapılmış taçlar takan kadınlar, yürüyüş boyunca ekolojik mücadeleye çağrı yaptı. DKY’nin bu yılki yürüyüş amaçlarından birinin de doğanın gaspına karşı olduğunu vurgulayan kadınlar, “Kıyılar halkındır satılmaz”, “Toprağa, doğaya, gezegene sahip çık”, “Kuş ötmezse, balık yüzmezse insan neye yarar” sloganları ile doğa talanına karşı ses çıkardılar.

Katledilen kadınlar için lokma döküldü

Muğla’nın neredeyse tamamını yürüyen kadınlar, Saburhane Meydanı’na ise “Kobanê’de direnen kadınlara bin selam” sloganı ile geldiler. Eski Muğla olarak da bilinen ve tarihsel değer taşıyan meydanda katledilen tüm kadınların anısına lokma tatlısı döküldü.

Saynur Gelendost anısına plaket yerleştirildi

Saburhane Meydanı’nın ardından Sınırsızlık Meydanı’na gelen kadınlar, burada 1994 yılında Gökova Termik Santrali’nin kurulmasını protesto etmek için ölüm orucu eylemi yapan ve Türkiye’de “Çevreci” denilince akla gelen ilk isimlerden Saynur Gelendost Anıtı’na plaket yerleştirildi. Hem Saynur’un mücadeleci kişiliğini anmak hem de DKY’nin Muğla’dan geçişinin anısına plaketi DKY Türkiye Temsilcisi Yıldız Temurturan yerleştirdi. Yıldız yaptığı kısa konuşmada ise DKY’nin yol haritasından, geçtikleri şehirlerden bahsetti. “Bizler Avrupa’nın olması gereken sınırsız haritasını çiziyoruz” diyen Yıldız, kadınların sesini bir yerden bir yere taşımanın çok kutsal olduğunu belirtti.

Ekoloji Forumu düzenlendi

Bütün gün yağan sağanak yağmura rağmen yoğun katılımın olduğu yürüyüş Sınırsızlık Meydanı’nda son buldu. Ardından Pazar Yerine geçen kadınlar burada bir forum düzenledi. Serbest kürsü ile her kadının kendini ifade ettiği forumda ekolojik mücadeleyi geliştirme yolları üzerine konuşuldu. Kadınlar geceyi Didim’de geçirecek. DKY’nin yarınki durağı ise İzmir olacak. Kadınların saat 18.00’da Konak Eski Sümerbank önünde olması bekleniyor.JINHA

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here