Anasayfa Kadın E.A. davasında askerlere ‘iyi hal’ indirimi ve beraat!

E.A. davasında askerlere ‘iyi hal’ indirimi ve beraat!

Paylaş

Bingöl’de 16 yaşındaki E.A’ya cinsel istismarda bulunan ve haklarında dava açılan 8 uzman çavuştan 6’sına toplamda 20 yıl hapis cezası veren mahkeme, 2 sanık hakkında ise beraat kararı verdi. Suç gerekçeleri arasında “Reşit olmayan ile rıza ile cinsel ilişki” denmesi dikkat çekti.

Bingöl’de 16 yaşındaki E.A’ya yönelik “Cinsel istismar” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından uzman çavuşlar M.T., Y.A., İ.Y., M.K., S.K., H.Y., K.U. ve O.G. hakkında açılan davanın karar duruşmasında, 6 sanığa toplamda 20 yıl hapis cezası verildi. 27 Mart’ta Bingöl Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmada mahkeme heyeti, tutusuz sanıklar hakkında “iyi hal” indirimine giderken, “Mağdurun çocuk olması”, “Suçu cinsel amaç ile işlemek”, “Değişik zamanlarda bir kişiye karşı aynı suçun birden fazla kez işlendiği”, “Çocuğun basit cinsel istismarı”, “Reşit olmayan ile rıza ile cinsel ilişki” suçlarından sanık uzman çavuş İ.Y’ye 6 yıl 8 ay, M.T’ye 2 yıl 6 ay, M.K’ye bir yıl 3 ay, S.K’ye bir yıl 10 ay 15 gün ve H.Y’ye ise bir yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Suç gerekçeleri arasında “Reşit olmayan ile rıza ile cinsel ilişki” denmesi dikkat çekerken, sanık Y.A. hakkında verilen 8 yıl 9 ay 15 gün hapis cezasında “iyi hal” indirimi sonucunda 7 yıl 3 ay 15 güne indirildi.

Mahkeme heyeti ayrıca sanık K.U. ile O.G. hakkında ise beraat kararı verdi.jinha

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here