Anasayfa Ekoloji Efemçukuru Altın Madeni içme suyunu kirletti

Efemçukuru Altın Madeni içme suyunu kirletti

Paylaş

İzmir’de faaliyet gösteren Efemçukuru Altın Madeni’ne ilişkin yıllardır dile getirdikleri risk tespitlerinin gerçekleşmeye başladığını ve Efemçukuru Köyü’ne içme suyu sağlanan kuyunun aşırı derecede metal içerdiği gerekçesiyle İZSU tarafından mühürlendiğini kaydeden ELELE Hareketi, madenin derhal kapatılmasını istedi.

İzmir-Bergama, Eşme, Sivrihisar/Havran, Küçükdere ELELE Hareketi, kentte faaliyet gösteren Efemçukuru Altın Madeni’nin doğaya verdiği zararlara ilişkin Türkan Saylan Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya yurttaşların yanı sıra CHP İzmir Milletvekili Adayı Kamil Okyay Sındır, HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan ile HDP İzmir Milletvekili Adayları Eylem Yıldız ve Gülistan Koçöyiğit de katıldı.
Toplantıda konuşan ELELE Hareketi Dönem Sözcüsü Merih Yücel, altın madeninin İzmir’in içme suyunu zehirlediğini belirterek, madenin 2012 ÇED Olumlu Kararı’nın İzmir 1. İdari Mahkemesi’nce iptal edilmesine karşın faaliyetini halen hukuksuz bir şekilde sürdürdüğünü söyledi.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ise bu olumsuz faciaya sessiz kalmanın ötesinde şirket avukatlarına rol bırakmayacak derecede madeni savunduğunu kaydeden Yücel, yıllardır tekrarladıkları risk tespitlerinin gerçekleşmeye başladığını ve Efemçukuru Köyü’ne içme suyu sağlayan kuyunun aşırı derecede metal içerdiği gerekçesiyle İZSU tarafından mühürlendiğini paylaştı.

Melih, gelinen noktada ise Kapasite Artırımı ÇED Olumlu Belgesi’nin iptaline ilişkin mahkeme kararının Anayasa’nın 138. maddesi’ne göre derhal, İdari Yargılama Usulü Kanunu’na göre ise en geç 30 gün içerisinde uygulanması gerekirken şirketin 2.5 kat kapasite artışı ve 5 yıl ek işletme süresi için yeni bir ÇED raporu düzenlendiğini söyledi. Madenin derhal kapatılmasını talep ettiklerini belirten Yücel, seçim öncesi İzmir milletvekili adaylarına seslenerek, “İzmir’in su havzasını kirlettiği mahkemece kanıtlanan Efemçukuru Altın Madeni’nin durumu hakkında ne düşünüyorsunuz ve geleceğine ilişkin hedefleriniz nelerdir? Milyonlarca İzmirlinin su ihtiyacını karşılayacak Çamlı Barajı projesi hakkında değerlendirmeniz ve programınız nedir?” diye sordu.

Açıklamanın ardından konuşan HDP İzmir Milletvekili Adayı Müslüm Doğan ise altın madenlerini çevreye zarar vermeyecek duruma gelinceye kadar kapatacaklarını belirterek, hangi parti olursa olsun çevreye ve ekolojik yaşama duyarlılığın önemli olduğunu söyledi.

HDP’nin bu yöndeki duyarlılığına dikkat çeken Doğan, Efemçukuru ile önceki dönem Meclis’e sundukları soru önergesine halen yanıt verilmediğini kaydetti.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here