Anasayfa Haber Efkan Ala: Biz tehcir yaptık

Efkan Ala: Biz tehcir yaptık

Paylaş

Seçim nedeniyle mecburi olarak İçişleri Bakanlığı’ndan istifa eden Efkan Ala, Ermeni Soykırımı’nı reddetmeye çalışırken Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “insanlık suçudur” dediği tehciri kabul etti. Ala, bir yandan “bizim tarihimize yapılan bir iftiranın temizlenmesi ile uğraşıyoruz” derken, öte yandan “Biz tehcir yaptık, tehcir bir topluluğu bir yerden alıp bir başka yere götürmektir” diye konuştu.

Ermeni Soykırımı’na ilişkin tartışmalar soykırımın 100.yıldönümüne doğru giderken artarken, Kars İl Özel İdaresi’ne alınan 38 aracın hizmete sokulması törenine katılan Efkan Ala, 1915 olayları ve uluslararası camiada bu konuda alınan kararlarla ilgili konuştu. Yaşananların soykırım olmadığını savunmaya çalışan Efkan Ala, “Biz tehcir yaptık. Bu bir yerden bir yere bir topluluğu alıp götürmektir. Yine kendi topraklarımız içerisinde” sözleriyle tehciri kabul etti. “Bizim tarihimize yapılan bir iftiranın temizlenmesi ile uğraşıyoruz” diyen Ala konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yine yedi düvel harekete geçti başta Papa olmak üzere, Avrupa Birliği parlamentosu, bizim tarihimizi, ecdadımızı soykırım yapmakla itham ediyorlar, kararlar alıyorlar. Biz tehcir yaptık yaptık, tehcir. Bu bir yerden bir yere bir topluluğu alıp götürmektir. Yine kendi topraklarımız içerisinde. O zaman başka ülke değildi oralar. Suriye’ye, Lübnan’a bizim yine topraklarımız, Osmanlı’nın toprakları içerisinde, burada karşılıklı münazara olunca, karşılıklı çatışma olunca, alınıp bir unsuru oraya götürmektir tehcir. Ben şimdi buradan diyorum ki, siz buna soykırım diyorsanız, gaz odalarına ne diyeceksiniz, gaz odalarına?”

Davutoğlu: İnsanlık suçudur, Ala: Biz yaptık!

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise, dün 24 TV’de yaptığı açıklamalarda “tehcir insanlık suçudur” ifadesini kullanmıştı.

1915 olayları konusunda konuşan Davutoğlu, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile yaptığı görüşmede bu konuya dikkati çektiğini belirterek şöyle konuştu: “Acıları karşılaştırıyor değilim. Ben bu konuda açık yürekli sözleri sarf ettim. Tehcir insanlık suçudur dedim. Nerede olursa olsun. Bunları ifade etmekten hiç imtina etmedik ama eğer tarihi açacaksak, Afrika’da hangi kabilelerin sömürge idareleri altında nasıl yok edildiklerini konuşalım. Bunlar konuşulacaksa dünyada yüz yüze bakacak kimse kalmaz. Bunları ben Ermenileri onlarla karşılaştırdığım için söylemiyorum.”

Davutoğlu’nun “insanlık suçu” diye ifade ettiği tehciri Efkan Ala kabul etmiş oldu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here