Anasayfa Haber Ege de bir araya binlerce kadın, “Kadına yönelik şiddet son bulana, bedenimize,...

Ege de bir araya binlerce kadın, “Kadına yönelik şiddet son bulana, bedenimize, emeğimize, kimliğimize dönük her saldırı sona erene kadar buradayız ”dedii.

Paylaş

HABER MEREZİ (DİHA) – HDK, HDP ve KJA öncülüğünde İzmir’de bir araya binlerce kadın, “Kadına yönelik şiddet son bulana, bedenimize, emeğimize, kimliğimize dönük her saldırı sona erene kadar buradayız. Bugün de burada Ege’nin kadınları yoldaşlarını kucaklıyor, onlara can suyunu taşıyan kız kardeşlerini anıyor, yanı başındaki kadınlarla mücadeleyi büyütme sözü veriyoruz” dedi. Manisa ve Aydın’da bir araya gelen kadınlar, Kobané direnişini yükselten YPJ’li kadınlara selam gönderdi.

HDK, HDP ve KJA’nın İzmir koordinasyonları tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, binlerce kadının katılımıyla yürüyüş ve miting gerçekleştirildi. İlk olarak, Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan binlerce kadın, “Suskun değil öfkeli, yalnız değil örgütlüyüz”, “Kobané ruhu ile kadınlar, sokakta, Meclis’te direnişte”, “Zilanlardan Şin’lere direnen genç kadın özgür geleceğe”, “Kurtuluş elimizde” ve “Yaşasın YPJ kadın devrimi” pankartları açarak, Sümerbank önüne doğru yürüyüşe geçti. “Jin jiyan azadi”, “Biji serok Apo”, “Yaşasın kadın dayanışması” ve “Dünya yerinden oynar kadınlar birlik olsa” sloganları atılan yürüyüşte kadınlar, kortejin etrafında bulunan erkekleri uzaklaştırdı. Sümerbank ulaşan binlerce kadın müzik ve zılgıtlar eşliğinde halaylar çekerken, ilk olarak kadınlar adına Pınar Gayıp basın açıklamasını okudu.

‘Ege’nin kadınları yoldaşlarını kucaklıyor’

Gayıp, “Rojava’da kadın devrimi için savaşan Kürt kadınlarıyız. Türkiye’de öz savunmayı alanlarda haykıran kadınlarız. Buradayız. Öfkemizin dişleri tüm karanlıkları parçalayana kadar buradayız. Kadına yönelik şiddet son bulana, bedenimize, emeğimize, kimliğimize dönük her saldırı sona erene kadar buradayız. Eşitlik, adalet ve özgürlük için buradayız.
Biz fıtrattan anlamıyoruz, erkek egemen sistemin dayattığı rolleri tanımıyoruz. Biz dünya kuruldu kurulalı özgürlüğü seçen kadınlarla yürüyoruz. Clara, Sakine, Rosa, Kader, Sibel yürüyor yanımızda. Tüm dünyayı kucaklamaya yeter kollarımız. Bugün de burada Ege’nin kadınları yoldaşlarını kucaklıyor, onlara can suyunu taşıyan kız kardeşlerini anıyor, yanı başındaki kadınlarla mücadeleyi büyütme sözü veriyoruz” dedi.

Mitingde PKK Lideri Öcalan’ın mesajı okudu

Gayıp’ın ardından konuşan HDK İzmir İl Eş Sözcüsü Dilan Akpolat da, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamasını içeren mesajını okudu. Mesajda, özgür yaşam vurgusu yapılırken, Akpolat’ın ardından MKM İzmir’den halkoyunları ekibi sahne aldı. Daha sonra mitingde konuşan Barış Anneleri İzmir Meclisi’nden Perihan Kortak ise, mücadeleyi her alanda yükselteceklerini belirtti.
680x680nc-izm-070315-izmir-sekiz-mart-kutlamasi16
Miting, çekilen halaylarla sona erdi.

MANİSA

Manisa merkez Şehzadeler ilçesinde de 8 Mart dolayısıyla kutlama gerçekleştirildi. Nurlu Pınar Kapalı Pazar yerinde gerçekleştirilen kutlamada, PKK lideri Abdullah Öcalan, Arin “Özgür öndelikle Özerk Kürdistan’a doğru”, “Kobanê’de savaşan kadınlara bin selam”, “Unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız, yaşasın emekçi kadınlar günü”, “Kadın, Kızılbaş, Kürt, üc “K” katledildi”, “Dünya onu konuşuyor, Arin Mirkan’ın fedailiği, Kadın direniş tutumudur” yazılı pankartlar açılan kutlama, yapılan saygı duruşu ile başladı.
680x680nc-izm-070315-izmir-sekiz-mart-kutlamasi1
Açılış konuşmasından sonra söz alan HDP Manisa İl Eş Başkanı Hatice Aslan, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kadınlar günü için kaleme aldığı mesajı okudu. Mesaj okunurken kadınlar sık sık “Biji serok Apo”, “Öcalan’a uzanan eller kırılsın”, “Kadına uzanan eller kırılsın” ve “Bé jın jiyan nabe” sloganları attı.

Kutlama sloganlarla sona erdi.

AYDIN

Aydın’ın Söke ilçesinde ise, HDP Söke Kadın Meclisi ve DBP Söke Genç Kadın Meclisi tarafından, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü coşkuyla kutlandı. Sazlı Düğün Salonu önünde bir araya gelen yüzlerce kadın, sık sık “Biji Serok Apo”, “Jın Jıyan Azadi”, “Biji Berwxedana YPJ” ve “Kadın Yaşam Özgürlük” sloganları attı. PKK Lideri Abdullah Öcalan, Paris’te katledilen 3 Kürt Kadın siyasetçi ve Mersin’de yakılarak katledilen Özgecan Aslan’ın fotoğrafları ile “Jın Jiyan Azadi” ve “Yüzüme Bakacak Yüzün Olsun” pankartları asılan kutlamada, dünyada katledilen bütün kadınlar adına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından konuşan HDP Aydın İl Eş Başkanı Pınar Akpınar, “Kadınlar yüzyıllardan beri ezilmektedir. Buna dur demeliyiz. Erkek zihniyetini yıkıp eşit bir yaşam ile dimdik durmamız gerekmektedir. Yıllardan beri ezilen kadınlar şimdi Kobani’de silahlanıp ülkelerini kurtarmaktadır. Biz kadınlar olmasak ne özgürlük nede mücadele olamaz” dedi.

Konuşmanın ardından çekilen halaylarla kutlama sona erdi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here