Anasayfa Haber Ege’de katliama öfke yağdı

Ege’de katliama öfke yağdı

Paylaş

 

HABER MERKEZİ (DİHA) – Ankara’daki katliama yönelik Ege’nin bir çok ilinde yağmur ve soğuk havaya rağmen protesto gösteri yapıldı. Yapılan yürüyüş ve açıklamalarda AKP hükümetinin savaş ve katliamlarına karşı mücadeleyi ve direnişi büyükme çağrısı yapıldı. Muğla’daki protesto gösterine saldıran polis 17 kişiyi gözaltına alındı.

MUĞLA

Muğla’nın Menteşe ilçesinde, Ankara’da yaşanan katliam düzenlenen yürüyüşle protesto edildi. Kentteki emek ve demokrasi güçlerinin çağrısı ile Sınırsızlık Meydanı’nda toplanan yurttaşlar, Atatürk heykeline doğru yürümeye başladı. “Ankara şehitleri ölümsüzdür”, “Bir barışa kefen olduk, şu Tayyip’in yaptığına bak” dövizlerle yürüyen kitlenin önü polisler tarafından kesildi. Yürüyüşe izin vermeyen polis, yurttaşların yürüyüşe devam ettiği esnada kitleye gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı. Saldırıda Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Bilgi Taşkıran’ın da aralarında bulunduğu 17 kişi gözaltına alınarak, emniyete götürüldü.

MANİSA

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde HDP Turgutlu ilçe binası önünde bir araya gelen binlerce insan Ankara’da yapılan bombalı saldırıyı protesto etti. Büyük boy siyah bir beze karanfillerin bağlandığı pankart açılarak, “Faşizme karşı omuz omuza”, “İnasına barış inadına HDP”, “Şehit namırın”, “Kahrolsun IŞİD işbirlikçi AKP”, “Amed, Suruç, Ankara” dövizleri açılarak, “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP”, “Şehit namırın”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları eşliğinde Pazatesi Pazarı Meydanı’na kadar geldi. Barış şehitleri adına yapılan saygı duruşunda “Çerxa Şoreşé” marşı okundu. HDP Turgutlu İlçe Eş Başkanı Selahattin Dağlı kitleye hitaben kısa bir konuşma yaptı. Dağlı, Ankara’da yapılmak istenen barış mitingine katılmak için 8 araç ile Manisa’dan hareket ettiklerini, Ankara girişinde ve Ankara içerisinde olmak üzeri hiçbir yerde polis görmediklerini ifade etti. Yaşanan olayın tuhaflığına vurgu yapan dağlı, arkadaşlarına bu işte bir gariplik olduğunu polisin bulunmamasını sorduğunda ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olay istemediği için güvenlik önlemi alınmadığı cevabının kendisine verildiğini dile getirdi.

‘Baskılar bizi yıldıramaz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “olay istemiyorum” demesinin altında yüzlerce arkadaşının öldüğünü ve yüzlerce arkadaşının da yaralandığını ifade eden Dağlı, “Erdoğan’ın istediği barış yüzlerce arkadaşımızın canına mal oldu. Ufak bir basın açıklamasına onlarca polis kamerası ve yüzlerce polis ile güvenlik tedbiri alıyor.” diyerek yaşanan tuhaflığa işaret etti. Dağlı yaşanan onca vahşete rağmen inadına eşitlik, inadına barış, inadına kardeşlik diyoruz” diyerek yapılan baskıların kendilerini asla yıldırmayacağını söyledi.

Dağlı’nın konuşmasının ardında kitle 15 dakika oturma eylemi yaptı. Oturma eyleminin ardında açıklama son buldu.

BALIKESİR

Balıkesir’in Edremit ilçesinde Edremit Altınoluk Barış Girişimi, Ankara’daki barış mitingine yönelik saldırıyı protesto etmek amacıyla HDP Edremit İlçe binası önünde bir araya gelerek Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Yoğun yağmura rağmen yaklaşık 2 bin yurttaş, “Yılmayacağız, barış kazanacak”, “Barışa uzanan eller kırılsın” dövizleri ile yürüdü. Yürüyüşün ardından girişim adına açıklama yapan Kemal Yadırgı, katliamlara karşı yılmayacaklarını mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Yadırga’nın konuşmasının ardından Ankara’ya giden yurttaşlar yaşadıklarını anlattı.

İZMİR

EMEP Çiğli Örgütü çağrısıyla Çiğli Kasaplar Meydanı’nda bir araya gelen yurttaşlar, Ankara’da Barış Mitingi’ne yapılan bombalı saldırıyı Çiğli Belediye binasına kadar gerçekleştirdikleri yürüyüşle kınadı. Yürüyüşte “Barış şehitleri ölümsüzdür”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “”Döktükleri kanda boğulacaksınız” dövizlerin taşındığı eylem de sık sık “Şehit namırın”, “Katil Erdoğan”, “Hükümet istifa”, “AKP savaş halklar barış istiyor” sloganları atıldı. Grup adına konuşan DİSK Genel İş 5 Nolu Şube yöneticisi Ayhan Tural, Ankara Katliamını gerçekleştirenleri çok iyi tanıdıklarını söyleyerek, “Katiller , 7 Haziran seçimlerinde hevesleri kursaklarında kalanlardır. Katiller, 400 vekil alamadıkları için ülkeyi iç savaşa sürükleyenlerdir” dedi.

 

Katliamda kullanılan bombaları da çok iyi tanıdıklarını belirten Tural, bombacıları 18 Mayıs’ta Adana ve Mersin’de HDP binalarına atılan ile HDP Diyarbakır mitingine ve Suruç Katliamında kullanılan bombalardan tanıdıklarını kaydetti. Tural, tüm katliamlara ve yaşanan vahşetlere rağmen eşit, özgür ve demokratik bir ülke de yaşamı ve barışı savunmaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

BORNOVA

İzmir EMEP İl Örgütü, Ankara Barış Mitinginde yaşanan patlamaya tepki göstermek için Bornova Küçük Park önünden Büyük Park Meydanı’na yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte “Katliamın sorumlularından hesap sormak için mücadeleyi yükseltelim” pankartı taşınarak “Katıl hırsız Erdoğan”, “Faşizme ölüm halka hürriyet” sloganları atıldı.

Basın açıklaması okuyan Emek Gençliği İl Yöneticisi Yunus Alpergün, “Öyleyse gün, faşist terör ve provokasyonlarla halk düşmanı iktidarlarını sürdürmek isteyenlere ‘dur’ demek için ülkenin dört bir tarafından mücadeleyi yükseltme, güçlerimizi birleştirme günüdür. Vahşi katillere boyun eğmeyeceğiz; barışı, halkların kardeşliğini, demokrasi taleplerimizi savunmayı kararlılıkla sürdürmeye dair bir söz verelim” dedi.

BUCA

Emek Partisi Buca İlçe Örgütü üyeleri de Belediye önünde eylem gerçekleştirdi. HDP İlçe Örgütü üyelerinin de katıldığı eylemde, “Faşizme Ölüm Halka Hürriyet”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” ve “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür” sloganları atıldı. Patlamada yaşamını yitirenlerin de fotoğraflarının taşındığı eylemde basın açıklamasını okuyan İlçe Yöneticisi Ceren Kocataş, katliamın sorumlusunun savaş hükümeti ve saray iktidarı olduğunu ifade etti. Kocataş “Tüm halkımızı geleceğine sahip çıkmaya, bütün imkânlarıyla bu faşist saldırı ve provokasyonlara karşı mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.

BALÇOVA

Balçova’da Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Balçova Demokrasi Platformu üyeleri, “Halklar barış, saray savaş istiyor”, “Barış şehitleri ölümsüzdür” sloganları attı. Alevi Bektaşi Derneği Başkanı Ali Sefer, “Katiller, diktatörlük heveslileridir. Aylardır, akrep, TOMA, tank ve toplarla ülkeyi kan gölüne çevirenlerdir” dedi.

NARLIDERE

Narlıdere’de Demokrasi Platformu’nun çağrısı ile Demokrasi Meydanında toplanan kitle adına açıklamayı Emekli-Sen Üyesi Veli Karakurt yaptı. Karakurt, “Demokrasi güçleri bu kanlı cumartesiyi unutmayacak, unutturmayacak” dedi.

KÜTAHYA

HDP ve CHP Kütahya İl Örgütü ile Eğitim-Sen, Ankara Katliam’ına sevgi yolunda yaptıkları yürüyüşe faşist grup saldırdı. Saldırı da 1 HDP’li yönetici hafif şekilde yaralandı. Kısa süren gerginlik ardından çevik kuvvet ekibinin araya girmesiyle son olay son buldu.

DENİZLİ

Denizli’de, KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla, Candoğan Parkı önünde toplanan yaklaşık Bin kişilik grup, Ankara’daki katliamı protesto etmek için Delikliçınar Meydanı’na yürüdü. Kalabalık sık sık ‘Savaşa inat, inadına barış’, ‘Halk barış, Saray savaş istiyor’, sloganları attı. Delikliçınar Meydanı’nda saldırıda ölenler için saygı duruşunda bulunan topluluk, bir süre sessiz oturma eylemi de gerçekleştirdi.
Ardından TMMOB üyesi Mehmet Sarıca, grup adına açıklama yaptı. Sarıca, “Hiç kimse bu saldırının faili meçhul olduğunu söylemesin. Failleri biliyoruz. Biz bu bombaları tanıyoruz. Acımız büyük. Savaşa inat, barış diyoruz. Ölen arkadaşlarımızın anısını yaşatmak için inadına barış, inadına demokrasi mücadelemizi yükselteceğiz. Ölenler geri gelmeyecek ama bu ülkeye ille de barış gelecek” dedi.

MERKEZEFENDİ

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde ise HDP İl Örgütü çağrısı ile ilçe binası önünde bir araya geldi. “Dün Kürdistan bugün Ankara, Katillerden hesap soracağı” pankartı ile Esentepe newroz alanına doğru yürüyüşe geçen kitle sık sık “Şehit Namirin” sloganları attı. Yürüyüşün ardından açıklama yapan HDP Denizli Milletvekili Adayı Av. Ahmet Turhan, katliamı yapan zihniyeti kınayarak katliamlar karşısında yılmayacaklarını söyledi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here