Eğirim-Sen’nin hazırladığı rapora göre :Bin 260 okul karargaha dönüştürüldü

Paylaş

Bölgede aylardır süren sokağa çıkma yasaklarında dolayı binlerce öğrenci okula gidemezken, eğitim faaliyetlerinin dondurulduğu okullar ise karargaha çevrilmiş durumda. Hükümet “asimilasyon olarak” nitelendirilen telafi eğitimleriyle işi kurtarmaya çalışırken, yasaklar, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak’ta 405 bin öğrenci, 14 bin 415 öğretmeni etkiledi. Bin 260 okul da karargaha dönüştürülürken, Eğitim Sen MYK üyesi Mesut Fırat, “Kürdistan’da birçok okul yıkılmış, sınıflar kullanılmaz hale gelmiştir. Boşaltılan okulların duvarlarına Esadullah Timi’nin imzaları atılmış bir bütün olarak çocuklar okuldan uzaklaştırılmıştır” dedi.

Eğitim Sen’in hazırladığı raporlara göre, katmerleşen Türkiye eğitim sorunlarının yanı sıra Kürdistan da 355 günlük “sokağa çıkma yasakları” adı altında yürütülen kuşatmalardan Diyarbakır, Şırnak, Mardin başta olmak üzere nerdeyse okulların tamamı bu süreçten etkilendi. Diyarbakır’da 716 okul ve 184 bin öğrenci kuşatma ve ablukalardan etkilenirken, 8 bin 500 öğretmen bu süreçten doğrudan zarar gördü.

‘Şırnak’ta 164 bin öğrenci süreçten etkilendi’

Şırnak’ta 205 okul, 83 bin öğrenci ve 2 bin 500 öğretmen kuşatmalardan etkilenirken, devletin sokağa çıkma yasağına hazırlandığı İdil ilçesine 24 bin öğrenci bin 125 öğretmen ve 103 okulu da eklendiğinde Şırnak’ta nerdeyse tamamı bir yılı eğitim almadan geçirmiş olacak. Mardin’de ise 236 okul 57 bin öğrenci ve 2 bin 290 öğretmen bu süreçten doğrudan ya da dolaylı olarak bu süreçten etkilendi. Böylece kuşatmalar Diyarbakır, Şırnak ve Mardin’de toplamda 405 bin öğrenci, 14 bin 415 öğretmeni mağdur ederken bin 260 okulu da işlevsiz hale getirdi.

‘Kürdistan’da Şark Islahat Fermanı fiili olarak uygulanmaktadır’

Kürdistan’da 2015-2016 yılı içerisinde tüm eğitim kurumlarının etkilendiğini belirten Eğitim Sen MYK üyesi Mesut Fırat, Kürdistan’da eğitim faaliyetleri açısından da Şark Islahat Planının devreye sokulduğunu belirtti. Fırat, “Kürdistan ‘da yaşam hakkının, sağlık hakkının gasp edildiği bir yerde eğitim hakkından bahsetmek çok güçtür. Sokağa çıkma yasaklarına şimdi de İdil ilçesi eklendi, ilçedeki öğretmenlerin ilçeyi terk etmesine yönelik Milli Eğitim Bakanlığından mesajlar gitti. Bu mesajlarda dikkat çeken ayrıntı ise Şırnak doğumlu öğretmenlerin Rize ve Erzurum gibi gönderilmesi olurken, diğer öğretmenlerin İstanbul, Ankara gibi illere gönderiliyor olmasıdır. Milli Eğitim Bakanı çıkıp tüm bunları açıklaması gerekir” dedi.

‘Telafi eğitimlerinin amacı asimilasyondur’

Milli Eğitim Bakanı’nın Kürdistan’daki bir dönemlik kaybı 10 günde kapatmaya çalıştığını söyleyen Fırat, telafi eğitimlerinin amacını ise şöyle açıkladı: “Bu kurslara sokağa çıkma yasaklarından birebir etkilenmiş öğrencilerin aksine, dolaylı olarak bu süreçten etkilenmiş ailelerin çocukları katılmıştır. Bu kurslara 3 bin kişi katılırken, derslere kimlerin girdiği ne söylediği ise meçhul bir durumdur. Katliamların yaşandığı bu süreçte ortaokul öğrenciler, kendi yaşam koşullarından koparılarak başka bölgelere göndermiştir ve bu da asimilasyondan başka gaye taşımaktadır.”

‘İdil’de okullar karargaha dönüştürülüyor’

21. yüzyıla yakışmayan görüntülerin Kürdistan’ın her yerinde kendini göstermeye başladığını ifade eden Fırat, “Şuan bize gelen bilgilere göre İdil İmam Hatip Lisesi, İdil Çok Programlı Lise, Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve Veysel Karani Okulu bir bütün olarak duvarları yıkılmış askeri teçhizat doldurup karargâha dönüştürülmüştür. Yatakhaneler orada kalacak güvenlik görevlileri için birleştirilmiştir bu okullar tamamen askeri birliklere ayrılmıştır” bilgilerini paylaştı.

‘Okullarda Esadullah Timi’nin imzaları var’

Kürdistan’a gönderilen savaş güçlerinin küçük çocuklar hakaretler, kız çocuklarına cinsiyetçi küfürlerde bulunduğunu ve bunların had safhaya çıktığına dikkat çeken Fırat, “Birçok okul yıkılmış sınıflar kullanılmaz hale gelmiştir. Boşaltılan okulların duvarlarına Esadullah Timi’nin imzaları atılmış, bir bütün olarak çocuklar okuldan uzaklaştırılmıştır. Kürdistan’da kendine ölmeyi ve öldürmeyi esas alan kesimlerin dili her geçen gün cinsiyetçi ayrımcı bir noktaya varmıştır. Kürdistan’ın diğer alanlarda olduğu gibi eğitim de bir bütün olarak askıya alınmıştır” vurgusunda bulundu.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here