Anasayfa Emek Eğitim emekçilerinin küresel sendikasından Cumhurbaşkanına protesto mektubu

Eğitim emekçilerinin küresel sendikasından Cumhurbaşkanına protesto mektubu

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- Eğitim emekçilerinin küresel sendikası Eğitim Enternasyonali, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hitaben yolladığı mektubunda Türkiye’de eğitim emekçilerine yönelik sürdürülen cadı avını protesto etti.

1 Eylülde yayınlanan KHK ile on binlerce kamu çalışanı hukuksuz bir şekilde meslekten çıkarılmış ve ardından yandaş çevrelerce hedef gösterilen Eğitim Sen üyelerine yönelik yaygın ve kapsamlı bir tasfiye süreci başlatılmıştı.

Eğitim Enternasyonali tarafından kaleme alınan ve Cumhurbaşkanına gönderilen protesto mektubu şöyle:

Sayın Cumhurbaşkanı,

Eğitim Enternasyonali ve ETUCE darbe girişimi ardından Türkiye’de eğitim emekçilerini hedef alan cadı avı operasyonu için derin endişelerimizi iletiyoruz.

1 Eylül 2016 günü, en son çıkan Kanun Hükmünde Kararname ile EI’nin Türkiye’den tek üyesi olan Eğitim Sen üyeleri dahil binlerce eğitim emekçisinin mesleği ellerinden alınmıştır. Başbakan Binali Yıldırım Güneydoğu’dan terörle bağlantısı bulunan binlerce öğretmen için soruşturma ya da işten çıkarılma kararı alınacağını açıkladı.

Türk hükümetinin kendi vatandaşına, özellikle eğitim topluluklarına karşı bu derece büyük çapta cezalandırıcı önlemler alması bariz bir şekilde insan haklarının ihlalidir. Bir hükümet demokratik, açık görüşlü ve sürdürülebilir bir toplum umuyorsa, Türk hükümeti Türkiye toplumunun demokratik değerlerini muhafaza etmeli ve hukuk kurallarını yerine getirmelidir.

Hükümete Türkiye’nin insan hakları ve insanların temel özgürlüğünü (ifade özgürlüğü, konuşma özgürlüğü) koruyan ve güvence altına alan birçok uluslararası anlaşmalar imzaladığını hatırlatırız.

EI/ETUCE Türk hükümetini acilen eğitim örgütlerine karşı yapılan hukuksuz eylemlere son vermesi için uyarıyoruz. Ayrıca, tüm eğitimcilerin temel insan hak ve özgürlüklerini koruyan uluslararası normlara saygı duyması konusunda da uyarıyoruz.

EI/ETUCE ve dünya çapındaki öğretmen örgütleri, Türkiye’deki meslektaşlarını kuvvetli bir şekilde desteklemektedir. Türkiye eğitim emekçilerine karşı devam eden zulümlere karşı daha fazla önlem alınacaktır.

Fred van Leeuwen

Genel Sekreter

Mektubun Orijinalini Okumak İçin Tıklayınız.)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here