Anasayfa Emek Eğitim Sen, 21 Aralık’ta “Yaşamı ve yaşatmayı savunalım!” çağrısıyla eyleme gidiyor!

Eğitim Sen, 21 Aralık’ta “Yaşamı ve yaşatmayı savunalım!” çağrısıyla eyleme gidiyor!

Paylaş

ÖGZÜRLÜKÇÜ SOL-Eğitim Sen, Kürt illerinde süren sokağa çıkma yasakları, savaş ve hak ihlallerine karşı duyarlılık çağrısı yaptı.

“Yaşamı ve yaşatmayı savunalım” sözleriyle yapılan çağrıda, Cizre ve Silopi’deki öğretmenlerin MEB tarafından toplu olarak eğitimden çekilmelerine tepki gösterildi. On binlerce öğrencinin hem en temel hakları olan eğitim hakkından mahrum edildiklerini hem de can güvenliğine yönelik tehditlerle karşı karşıya bırakıldıkları belirtildi.

Eğitim emekçileri süren savaş koşullarına ve yaşanan insan hakkı ihlallerine karşı duyarlık oluşturmak amacıyla 21 Aralık Pazartesi günü ilk derse girmeyecek ve Eğitim Sen Genel Merkezi tarafından yayınlanan bildiriyi okuyacak.

1-Eylül-Dünya-Barış-Günü

“Yaşamı ve Yaşatmayı Savunalım!”

Eğitim Sen Genel Merkezi yaptığı çağrıda “…Sokağa çıkma yasakları en çok eğitimcileri, öğrencileri ve velileri etkilerken, savaşın olduğu bir ortamda eğitimcilerin, öğrencilerin hiçbir şey yaşanmıyormuş gibi günlük yaşamını sürdürmesi, okula gidip gelmesi düşünülemez. Sokağa çıkma yasakları derhal kaldırılmalı, öğrencilerin ve öğretmenlerin güvenli bir ortamda eğitimlerine devam etmeleri sağlanmalıdır. Öğrencilerin, öğretmenlerin ve halkın günlük yaşamını alt üst eden tüm şiddet eylemlerine bir an önce son verilmelidir…Eğitim ve bilim emekçileri olarak çağrımız insanım diyen, şiddet ortamından rahatsızlık duyan herkesedir: Yaşamı ve yaşatmayı hep birlikte savunalım!” ifadelerine yer verdi.

21 Aralık Pazartesi günü eylem

Eğitim Sen üyesi eğitim emekçileri, 21 Aralık Pazartesi günü ilk derse girmeyecek, Genel Merkezden gelen bildiriyi okuyarak duyarlık çağrısı yapacak.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here