Eğitim Sen: Darbe Girişimine Karşı Mücadele Hukuk İçinde Yürütülmeli

Paylaş

Eğitim Sen Genel  Başkanı Kamuran Karaca MEB ve YÖK’ün binlerce öğretmen ve akademisyeni açığa almasının ardından siyasal linç kültürü ve yeni bir çatışma sürecinin gelmesinden kaygılandıklarını bildirdi.

“15 bin 200 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) personeli, 21 bin özel eğitim kurumu öğretmeni; üniversitelerde 1577 dekanın istifasının istenmesi, sayı daha da artacak gibi. Hem MEB’de hem üniversitelerde daha da genişleyecek.

“1577 dekanın görevden el çektirilmesi de var… Eğer ülkenin bütün dekanları darbenin içinde yer almışsa vay halimize!

“Siyasal dinginlik yaşanmazsa, her önüne gelen bir liste hazırlarsa, ki bu karışık dönemlerde olur, hükümetin niyetinden bağımsız olarak da olur, buradaki netleşmenin doğru yapılması gerekir.”

“Kaygılıyız”

“Siyasal bir belirsizlik var. Hükümetin sağduyu, dinginleşme çağrısı, hukuka uygunluk çağrısı başbakan yapıyor ama görüldüğü kadarıyla yeterli değil. Bunun durması gerekiyor. Milli Güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu toplantısından sonra umarım netleşme yaşanır.

“Biz bir siyasal linç kültürü ve yeni bir çatışma sürecinden kaygılanıyoruz. Buradan çıkarılması gerekiyor.

“Ayrıca bu motivasyon kaybıyla iş ağustos sonuna kadar uzarsa okulların öğretmenlerini tamamlasan bile bir başarı çıkmaz. Netliğin bir an önce sağlanması lazım.”

Uzaklaştırmalar

MEB’in açıkladığı rakamlara göre 15 bin 200 öğretmen ve yönetici hakkında açığa alma kararı verildi. 21 bin öğretmenin lisansı iptal edildi. Kayyum atanmış olan üniversiteler hariç Türkiye’deki tüm üniversitelerin dekanları, yani 1176’sı devlet, 401’i vakıf üniversitelerinden olmak üzere toplam 1577 dekanın istifasını istendi.

Hukuka uygunluk çağrısı

Eğitim Sen’in bugün yaptığı açıklamada da “Binlerce kişinin bir anda hiçbir somut, hukuki gerekçe ileri sürülmeden, hukukun en temel ilkeleri yok sayılarak açığa alınması kabul edilemez” dendi.

Başta hükümet olmak üzere TBMM’deki siyasi partilere “darbe girişimine karşı yürütülen sürecin siyasi bir cadı avına dönmesinin engellenmesini, herkesin temel hak ve hukukun korunmasını ve soruşturmaların evrensel hukuk ilkeleri içerisinde kalınarak yürütülmesini sağlama” çağrısı yapıldı.

bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here