Anasayfa Emek Eğitim Sen İzmir şubeleri zorunlu rotasyonu protesto etti

Eğitim Sen İzmir şubeleri zorunlu rotasyonu protesto etti

Paylaş

Eğitim Sen İzmir şubeleri, 2014-2015 eğitim yılının son gününde eğitim emekçilerine yönelik zorunlu rotasyon uygulamalarını protesto etti.

Eğitim Sen İzmir şubeleri, 2014-2015 eğitim yılının son gününde eğitim emekçilerine yönelik zorunlu rotasyon uygulamalarına ilişkin Konak Eski Sümerbank önünde basın açıklaması düzenledi. Çok sayıda eğitim emekçisinin katıldığı açıklamada, “Rotasyon uygulamaları durdurulsun eğitimde yeni dönem başlasın” yazılı pankart açılarak, sık sık “Zorunlu rotasyon sürgün demektir” ve “Parasız, bilimsel, anadilde eğitim” sloganları atıldı.
680x680nc-izm-12-06-15-egitim-sen-aciklama2 (1)
Burada açıklama yapan Eğitim Sen 4 No’lu Şube Başkanı Cevat Düzci, son eğitim döneminde eğitim emekçilerinin yaşadığı sıkıntıların katlanarak arttığını söyledi. AKP iktidarının eğitim sistemini kendi ideolojik siyasi hedefleri doğrultusunda şekillendirmeye çalıştığını belirten Düzci, bu hedef doğrultusunda yıl içerisinde okullarda siyasi kadrolaşmaya gidildiğini söyledi. Ayrıca eğitimde ticarileşmenin ve özelleştirmelerin hız kesmediğini de vurgulayan Düzci, devlet desteği ile özel liselerin ve özel mesleki liselerin sayısının hızla arttırıldığını da belirtti.

‘Bakanlık başarısızlığını eğitim emekçilerinin üzerine yıkıyor’

Son olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim politikalarındaki başarısızlığını eğitim emekçilerinin üzerine yıkmaya çalıştığını söyleyen Düzci, zorunlu rotasyon uygulamaları ile her fırsatta eğitim emekçilerinin tasfiye edilmeye çalışıldığını söyledi. Sendika olarak zorunlu rotasyonlarda eğitim emekçilerinin yanında mücadele edeceklerini ifade eden Düzci, “Eğitim Sen, eğitim bütün sorunlarında olduğu gibi eğitim emekçilerine yönelik rotasyon dayatması konusunda da eğitim emekçilerinin hak ve çıkarları doğrultusunda taraftır. 7 Haziran seçimleri sonrasında AKP iktidardan düşmüş olması 12 Haziran sonrası başlatılması düşünülen zorunlu rotasyon uygulamasının durdurulmasını gerektirmektedir. Yeni hükümet kurulana kadar öğretmenlere zorunlu rotasyon uygulaması durdurulmalıdır” ded

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here