Anasayfa Emek Eğitim-Sen İzmir şubeleri:13 bin öğretmen ‘rotasyon’ adı altında sürgün edildi

Eğitim-Sen İzmir şubeleri:13 bin öğretmen ‘rotasyon’ adı altında sürgün edildi

Paylaş

Eğitim Sen İzmir Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın “rotasyon” görünümü altında sürgün ve tasfiye atamalarına dikkat çekerek, 13 bin deneyimli öğretmenin kendi isteği ve iradesi dışında atamasının yapıldığını belirtti.

Eğitim Sen İzmir Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) rotasyon görünümü altında sürgün ve tasfiye atamalarına dikkat çekmek için Eğitim-Sen 1 Nolu Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Eğitimcilerin katıldığı toplantında konuşan Eğitim Sen İzmir 4 Nolu Şube Sekreteri Suat Epözdemir, bakanlığın bugüne kadar eğitim sisteminin acil çözüm bekleyen sorunlarına kalıcı çözümler üretmek yerine, attığı her adımda yeni sorunlar ürettiğini söyledi. Eğitimde siyasal kadrolaşma hedefiyle başlatılan tasfiye adımlarının “rotasyon” adı altında şube müdürlüklerinden başlayarak okul müdürleri, müdür yardımcıları, atölye bölüm şeflerine kadar uzandığını kaydeden Epözdemir, öğretmenler açısından açıkça sürgün anlamına geldiğini ve on binlerce öğretmeni yakından ilgilendiren rotasyon dayatmasının kabul edilmesinin mümkün olamayacağını belirtti.

Öğretmenlerin tatilde olduğu dönemde bakanlığın acele bir şekilde zorunlu rotasyon uygulamasını hayata geçirdiğini ifade eden Epözdemir, rotasyonun ilk aşamasında 13 bin deneyimli öğretmenin kendi isteği ve iradesi dışında atamasının yapıldığını söyledi. Rotasyonla birlikte öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin mağdur edildiğine dikkat çeken Epözdemir, bakanlığa hukuk dışı ve sorumsuz uygulamalarına bir an önce son verme çağrısında bulundu.

Epözdemir, sendika olarak zorunlu rotasyon adı altında hayata geçirilmeye çalışılan sürgün ve tasfiye operasyonunun derhal durdurulmasını talep etti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here