Anasayfa Emek Eğitim Sen: “Kamusal eğitimin tasfiye aracı olan ‘Temel Liseler’ kapatılsın!”

Eğitim Sen: “Kamusal eğitimin tasfiye aracı olan ‘Temel Liseler’ kapatılsın!”

Paylaş

ANKARA (DİHA) – Dershanelerin kapatılmasıyla birlikte lise eğitimini paralı hale getirmeye çalışan ve bu amaçla “teşvik” adıyla öğrencileri “özel liselere” yönlendirerek aileleri borç altına sokan MEB’in tavrına tepki gösteren Eğitim Sen, “Temel liselerin” kapatılmasını ve ailelerin çocuklarını bu okullara göndermemesini istedi.

Eğitim Sen, eğitimde özelleştirmeyi hızlandırma girişimi olarak nitelendirdiği temel liselerin kapatılmasını istedi. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Eğitim Sen, AKP’nin tek başına iktidar olduğu son 13 yıl içinde, eğitim biliminin en temel ilkelerine açıkça meydan okuduğunu, halkın ihtiyaçlarını göz ardı ederek, eğitimin en temel sorunlarını artırdığını ifade etti.

‘MEB durumu fırsata çeviriyor’

Türkiye’de eğitim sisteminin hem içerik, hem de kurumsal işleyişi açısından “işletmeci” bir mantıkla ele alındığı kaydedilen açıklamada, AKP iktidarı döneminde sayıları iki kat artan dershanelerin, “paralel ile mücadele” adı altında kapatılarak, özel okulların teşvik edildiği hatırlatıldı. Ayrıca MEB’in bu durumu fırsata çevirerek, “Temel Lise” adı altında yeni tür özel liseler oluşturmaya başladığına dikkat çekildi.

‘Aileler borç altına sokuluyor’

Eğitim Sen’in açıklamasında, Temel Lise adı altında öğrenim verecek ve öğrencileri üniversite sınavına da hazırlayacak olan özel liselerin ücretlerinin şimdiden dershane ücretlerinin üç katına ulaştığına vurgu yapılarak, geçen dönem 11. ve 12 sınıfta okuyan çok sayıda öğrencinin sınav kaygısı ile kaydını temel liselere aldırdığı belirtildi. Eğitim Sen, özel liseler ile ailelerin on binlerce lira mali borcun altına girmeye başladığını bildirdi.

‘Özel okullar teşvik ediliyor’

‘Temel Lise’nin pratikte, “dershanecilik faaliyetlerinin” sürdürülmesi anlamına geldiğine işaret edilen açıklamada, “Yapıları itibariyle temel liselerde lise müfredatının büyük ölçüde göstermelik olarak uygulanacağı, asıl amacın öğrencileri sınavlara hazırlamak olduğu açıktır. MEB, bu uygulamada ısrar ederek, zaten sorunlu olan lise eğitiminin niteliğin daha da düşmesine neden olmakta, eğitim sistemini tamamen çökertmek için bütün gücüyle çalışmaktadır” ifadesine yer verildi.

Eğitim Sen, MEB’in, 2015-2016 eğitim öğretim yılı aralarında temel liselerin de olduğu özel liselere gidecek her öğrenci başına “3 bin 220 TL” eğitim teşviki verileceği açıklamasının “paralı lise” eğitimini teşvik ettiğini belirterek, bunun şimdiden aileleri mağdur etmeye başladığını vurguladı.

‘Amaç kamusal eğitimin tasfiyesidir’

Öğrenci velilerine seslenen Eğitim Sen, MEB’in “Temel Lise” tuzağına düşmemeleri, lise eğitiminin niteliğini daha da bozacak olan bu kurumlara çocuklarını göndermemeleri çağrısında bulundu. Devlet okulları acil ödenek beklerken, halktan toplanan vergilerle oluşan kamu kaynaklarının özel okullara aktarılmasının kabul edilemez olduğunu belirten Eğitim Sen, “İktidarın asıl niyetinin öğrencileri dershanelerden kurtarmak değil, bu bahaneyle kamusal eğitimi tasfiye edip, eğitimi tamamen piyasa ilişkileri içine çekmek, kamu kaynaklarını özel okullara aktarmak ve kamusal eğitimi tasfiye etmektir” görüşünü paylaştı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here