Anasayfa Forum Eğitim Sen Kurucu Genel Başkanı Yıldırım Kaya:“Kırşehir’de Saldırılar Korku ve Yılgınlık Yaratmadı”

Eğitim Sen Kurucu Genel Başkanı Yıldırım Kaya:“Kırşehir’de Saldırılar Korku ve Yılgınlık Yaratmadı”

Paylaş

Yaşananlara tanık olan Eğitim Sen Kurucu Genel Başkanı Yıldırım Kaya ile saldırılardan bu yana geçen süreci konuştuk.

Kaya, saldırıların “korku ve yılgınlık” amacına ulaşamadığını, işyerlerinin el birliği ile temizlendiğini ve insanların buraları sahiplendiğini anlattı.

“İnsanlar bir defter lazımsa üç aldılar”

“İnsanlar saldırılardan bir gün sonra külleri gördüğünde kin ve nefretin ne boyuta geldiğini farkettiler” diyen Kaya, insanların iş yerlerini ziyaret ederek yeniden inşaya katkı sağlayarak “Korku duvarını yıktığını” anlattı.

“Gül Kitabevi’ne hem yurtdışında yaşayan sol, sosyalist, devrimci, demokrat insanların destek mesajları, yayımcılar ve dağıtımcılar birlikler gibi şehir dışından katkıların yanı sıra Kırşehirli insanlar temizliğinden, taşınmasına dek sahiplendi.

“Bina komple yanmıştı, onarımı zordu. Yeni bir yer bulundu. İnsanlarda ‘kiraya vermeyiz’ anlayışı olmadı. Kırşehir halkı kin ve nefret tohumlarının sevgi tohumlarına dönüşmesi için ciddi katkı sundular. Çocuklarına bir defter lazımsa üç defter aldılar.”

“Kırşehir demokrasi gazisidir”

* Fotoğraf: gül Kitabevi / Twitter

Yakılan bir başka yer de iki katlı Çölpınar diye bilinen konfeksiyon mağazasıydı.  Kaya, “Burayı yakanlar belki bir gün önce kendisine damatlık, eşine gelinlik almıştı” dedi.

“Çölpınar, yerleşik Kürt vatandaşların, sosyal demokratların olduğu bir bölgede. 12 Eylül öncesi de saldırılara maruz kalmıştı. Gül Kitabevi’nin yakılması siyasi iken burası sosyal bir yaklaşımla Kürtleri dağıtmak için yapılmıştı. Ancak esnaf yılmadı. Yeniden daha güzel şekliyle inşa edildi.

“Yakılan, saldırıya uğrayan yerlere daha önce gitmeyen insanlar da gitmeye gayret ediyor. Korku ve yılgınlık başarılamadı.”

“Kırşehir demokrasi gazisidir. Küllerinden yeniden doğacak. Bu saldırıların Kürt ve Türk halklarının kardeşliğini bozmaya gücü yetmeyecek.”

“HDP mitingine saldıran ekip bu olaylarda kullanıldı”

Olayların nasıl başladığına ilişkin konuştuğumuz Kaya, 7 Haziran seçimleri öncesi Selahattin Demirtaş’ın katıldığı bir HDP mitinginde de gerginlik yaşandığını anlattı.

“Polis tinerci çocukları ve Osmanlı Ocaklarını kullanarak Bozkurt işaretli küçük bir grubu mitinge saldırtmaya çalıştı. MHP İl Başkanı ve Ülkü Ocakları Başkanı bu kişilerin kendileriyle ilgisi olmadığını açıkladı. MHP il başkanı kamera kayıtlarından yapılacak tespitlerde parti ya da ülkü ocaklarından kimse çıkması halinde hesabını vermeye hazır olduklarını söyledi.

“Ancak bu çağrısına karşın en ufak adım atılmadı. O ekip daha sonra saldırı olayların kullanıldı.”

“7 Haziran seçimleri öncesi HDP milletveki adayının halkla buluşan çalışmalar yapması bunları tedirgin etti. AKP’nin vekil sayısı ikiden bire düştü. Saldırının altında yatan böyle bir şeydi.”

Urfa’da öldürülen polis Feyyaz Yumuşak ile öldürülen Mehmet Kara adlı askerin Kırşehir’de defnedildiğini anlatan Kaya, bu durumun kentte ayrı bir gerginlik unsuru olmadığını söyledi.

“Halk cenazeyi bir bütün olarak kaldırıyor, kent içinde bir gerginlik yoktu.”

“Güzergah değişti, emniyet seyretti”

Kaya, 8 Eylül akşamı yaşananları şöyle aktardı:

“MHP, Ankara caddesinde yürüyüş düzenliyor. Kırşehir’de göbeğe geldiğinizde HDP binası ve Gül kitabevinin olduğu sokak var. Yürüyüş güzergahından çıkan bir kitle bu alan yöneliyor. Emniyet tedbir almıyor, orayı kapatsa geçiş olmaz. Yürüyüş güzergahı değiştiğinde de emniyet seyrediyor.”

“İş yeri yakılan esnafın içinde Kürt ama AKP seçmeni olanlar da var. Tek dert Kürtlerle Türkleri ayrıştırmaktı.”

“Açık güvenlik zafiyeti var”

CHP’nin saldırılara ilişkin hazırladığı raporda yetkililerin ihmallerine işaret ediliyor. Kaya, saldırıların ertesi günü vekillerden önce emniyet müdürü, vali ve garnizon komutanı ile görüşen CHP heyetinde yer aldığını anlattı.

“Böyle olacağını öngöremedik’ diyerek tedbir almakta yetersiz kaldıklarını kabul ediyorlar.

“Kritik nokta şu; grup saat 22.00’de dağılıyor. ‘22 yer tespit etmiştik, 5-6’sı kaldı’ diyerek saat 23.00’te Kürt iş insanlarına ait 7-8 işyerini tahrip ediyorlar. Erken saatlerde zaten Facebook’ta tahrip edilecek yerlerin listesi yayınlanıyor. Açık bir güvenlik zafiyeti var.”

“Tepkiler oylara yansır”

Kaya, yaşananların seçimlere AKP ve MHP oylarında düşüş, CHP ve HDP oylarında yükseliş şeklinde yansıyacağı görüşünde.

“Tepki olarak oylarda böyle bir değişiklik olacaktır. İnsanlar birbirine daha çok kenetleniyor. Kırşehir bunu hiç haketmedi. Can kaybı olmadı ancak Madımak kadar tehlikeli bir süreçti. Kırşehir’in seçilmesinin nedeni ise buranın İç Anadolu’da Diyarbakır ve Malatya’dan Ankara’ya geçişin köprüsü olmasıydı. İç Anadolu’da demokrasi ve sol siyaset açısından önemli kentlerinden biri.” (BK)

Beyza Kural

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Kasım 2012’den beri bianet’te muhabir olarak çalışıyor.

“Kırşehir’de Saldırılar Korku ve Yılgınlık Yaratmadı”

Eğitim Sen Kurucu Genel Başkanı Yıldırım Kaya Kırşehir’de 8 Eylül’de yaşanan saldırıların ardından insanların el birliği ile yeniden inşa ettiği işyerlerini sahiplendiğini anlattı.
 BİA
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here