Anasayfa Haber Eğitim Sen üyesinin çiğnenen onuru ve Bylock iddiasından gelen beraat

Eğitim Sen üyesinin çiğnenen onuru ve Bylock iddiasından gelen beraat

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- Bylock kullanıcısı olduğu iddiasıyla önce açığa alınan, sonra öğretmenlikten ihraç edilen, son altı ayını da Silivri cezaevinde tutuklu olarak geçiren Eğitim Sen üyesi Emre Öztürk bugün çıktığı ilk duruşmada beraat etti.

İstanbul’un Avcılar ilçesinde Müzik Öğretmeni olarak çalışan Eğitim Sen üyesi Emre Öztürk, cep telefonunda Bylock kullandığı iddiasıyla 15 ay önce Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açığa alındı. On beş ay boyunca açıkta olmasına karşın kendisi hakkında herhangi açık bir soruşturma yapılmayan Emre Öztürk, 6 Haziran 2017 tarihinde tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Tutukluyken ihraç edildi

Kendisi hakkındaki suçlamaları hiçbir şekilde kabul etmeyen Eğitim Sen üyesi Öztürk, hiçbir zaman Bylock kullanmadığını, bu uygulamaya giriş yapmadığını söyledi ve eninde sonunda aklanacağından emin olduğunu söyledi. Silivri cezaevinde tutuklu olduğu dönemde 24 Aralık günü yayınlanan 695 Sayılı KHK ile öğretmenlikten ihraç edilen Emre Öztürk, bu kararla işsiz de kaldı.

Bu arada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı açıklamada Türkiye genelinde 11 binden fazla kişinin cep telefonu üzerinde inceleme yapıldığını ve bu kişilerin telefonlarında bulunan Bylock uygulamasının kullanıcıların bilgisi dışında çeşitli casus programlar tarafından telefona indirildiğinin tespit edildiğini belirtti. Emre Öztürk’ün tutuklanmasına ve öğretmenlikten ihraç edilmesine yol açan cep telefonu da Başsavcılığın inceleme yaptığı telefonlardan biriydi. Öztürk’e ait cep telefonundan defalarca Bylock’a giriş yapıldığı iddiasının doğru olmadığı anlaşıldı. Bu gelişme üzerine Emre Öztürk, öğretmenlikten ihraç edildikten dört gün sonra cezaevinden tahliye edildi.

İlk duruşmasına 9 Ocak 2018 tarihinde çıkan Emre Öztürk, hakkındaki suçlamalardan beraat etti ve hem altı aylık tutukluluğuna hem de öğretmenlikten ihraç edilmesine yol açan iddiaların hiç birinin doğru olmadığı anlaşıldı.

Eğitim Sen Genel Merkezi Hukuksal destek vermeyi reddetmişti

Tutuklu olduğu dönemde arkadaşları ve ailesi tarafından Eğitim Sen’den hukuksal destek talep edilmesine karşın Eğitim Sen Genel Merkezi hukuk desteği vermeyi reddetmiş ve davayla ilgili olarak Avukat görevlendirmemişti. Genel Merkezinin bu tutumu tepkiyle karşılanmış, Eğitim Sen MYK’sı tarafından sendikal kamuoyuna konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmamıştı. Emre Öztürk’ün beraat etmesinden sonra yeniden mesleğe döndürülüp döndürülmeyeceği, üyesi olduğu sendikanın bu konuda nasıl bir tutum izleyeceği de henüz netleşmiş değil.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here