Anasayfa Haber Eğitim-Sen:Polis felsefe dersi verirse Zazalar Kürt olmaz!

Eğitim-Sen:Polis felsefe dersi verirse Zazalar Kürt olmaz!

Paylaş

Diyarbakır’ın Hazro ve Hani ilçelerinde atanmayı bekleyen öğretmenler olmasına rağmen felsefe ve İngilizce derslerini polislerin verdiği belirtilirken, polislerin öğrencilere Dimilkî (Zazaki) konuşan yurttaşların Kürt olmadığını söylediği iddia edildi.

Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi, Hazro ve Hani ilçelerinde eğitimcilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek amacıyla şube binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Eğitim Sen Şube Sekreteri Samet Zorlu, iktidar zihniyetinin kurduğu “Yandaş sendika” üzerinden emekçilerin hakkının gasp ettiğini söyledi. “Yandaş sendika” ile kapalı kapılar arkasında düzenlenen toplantılarla, atanacak ya da atanmayacak idarecilerin belirlendiğini savunan Zorlu, “Bunun en somut örneği, Hazro ilçesi Öğretmen Evi Müdürü olan sendika üyemiz Senan Dolan’ı Eğitim Bir Sen il yöneticisi Yunus Memiş’in Ankara ile yaptığı yazışmalar sonucunda görevden almasıdır. Bu görevden almanın en vahim noktası ise Hazro İlçe Kaymakamı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün bundan haberdar edilmemesidir” şeklinde konuştu.

Eğitim Bir Sen’e üye olmayan stajyer öğretmenlere tehdit

Yeni atanan stajyer öğretmenlere mobbing uygulandığına ve İlçe Milli Eğitim ve okul müdürlükleri tarafından Eğitim Bir Sen’e üye olmaları için baskı uygulandığına işaret eden Zorlu, “Stajyer öğretmenlere, ‘Eğitim Bir Sen’e üye olmazsanız stajyerliğiniz kaldırılmaz’ şeklinde tehditlerde bulunuluyor” dedi. Yetkili müdürlerin bulundukları makamı kullanarak köy köy gezip stajyer öğretmenlere Eğitim Bir Sen’e üye olmaları yönünde baskı uygulandığını söyleyen Zorlu, “Bunun son örneği Hazro ilçesinde işyerinde üye yapmak için çalışan il milli eğitim şube müdürü Necdet Güler’dir. Necdet Güler, Hazro ilçesinde okullarda çalışan stajyer öğretmenlere Eğitim Bir -Sen’e üye olmaları için baskı uyguladığına dair bilgiler bize ulaşmıştır” ifadesinde bulundu. Zorlu, konuya ilişkin hukuki süreç başlatacaklarını ifade etti.

Derslere polis memurları giriyor

Hani ilçesinde bulunan liselere de felsefe ve İngilizce derslerine polis memurlarının girdiğini söyleyen Zorlu, “Türkiye’de eğitim sisteminin çürümüşlüğünü gösteren bu tablo için gerekli çalışmalarımızı başlatacağız. İlçede derslere girebilecek ücretli öğretmenler olmasına rağmen derslere sokulan polis memurları çoğu Zaza yurttaşların yaşadığı ilçede, Zazaların Kürt olmadığını, başka bir ırk olduğu şeklinde yaklaşımlar da sergilemektedir” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here