Anasayfa Emek Ekim ayında 143 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi

Ekim ayında 143 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi

Paylaş

 İHD Çalışma Yaşamı Komisyonu, son bir ayda 1’i çocuk 9’u kadın olmak üzere toplamda 143 işçinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Çalışma Yaşamı Komisyonu, iş cinayetlerine ilişkin şube binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. Açıklamayı, İHD Çalışma Yaşamı Komisyon Üyesi Osman Özkan yaptı. İş cinayetlerinin genellikle örgütsüz, sendikasız, sigortasız, güvencesiz çalışma koşullarının olduğu iş yerlerinde yaşandığını belirten Özkan, İşçi Sağlığı ve İş güvenliği (İSİG) Meclisi’nden aldıkları bilgiye göre, bu yılın Ekim ayında 1’i çocuk 9’u kadın olmak üzere toplam 143 işçinin yaşamını yitirdiğini aktardı.

Özkan: Tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz

İş kolları içerisinde ölüm oranının en yüksek olduğu sektör ise yüzde 32 ile inşaat ve yol sektörü. İnsan hakları savunucuları olarak, Türkiye’nin taraf olarak imzaladığı Uluslararası İnsan Hakları Sözleşmesi’nin gereğini yerine getirmeye, “İş kazaları” adı altındaki ölümlerin önlenmesi için Çalışma Bakanlığı’nı ve Sağlık Bakanlığı’nı göreve çağırdıklarını dile getiren Özkan, “En temel insan hakkı olan yaşama hakkının takipçisi olacağız” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here