Anasayfa Ekoloji Ekoloji örgütleri antik limana RES yapımına karşı Aliağa’da

Ekoloji örgütleri antik limana RES yapımına karşı Aliağa’da

Paylaş

Ekoloji hareketleri İzmir’in Aliağa İlçesi’nde bulunan antik limanın olduğu bölgede Azeri Socar şirketi tarafından yapılmak istenen RES’lere karşı 15 Mayıs’ta Aliağa’ya dayanışmaya çağırdı.

13102603_10154101344557969_6715690319183852841_n

 

İzmir’inAliağa ilçesine bağlı, Ilıca Burnu’nda yapılmak istenen Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve iki termik santraline karşı ekoloji hareketleri direnişe geçti.

Azeri devlet petrol şirketi Socar Turkey Enerji A.Ş. tarafından, iki termik santral ve 17 rüzgar türbini yapılmak istenen Aliağa’daki Ilıca Burnu’nda iş makinaları, 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olan tescilli ve antik döneme ait kalıntıların bulunduğu bölgeden hafriyat çıkarmaya başladı.

Koruma Kurulu’nca Eylül 2012’de 1. Derece Arkeolojik Sit olarak tescillenen alanda, antik dönemden kalma liman, taş ocağı ve merdiven var. İzmir 2 No’lu Koruma Kurulu, 2012 yılında aldığı kararla Ilıca Burnu’nun dörtte üçünü kaplayan 1796 nolu parselde yapılacak tüm çalışmalarda, arkeoloji müzesi denetimi zorunlu kılmıştı.

İklimAdaleti.org’un haberine göre, Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi kendilerine gelen ihbarda koruma altındaki 1796 nolu parselde iş makineleri ile hafriyat yapılırken çekilen fotoğrafların bulunduğunu belirtti. İzmir Arkeoloji Müzesi ve İzmir 2 No’lu Koruma Kurulu’ndan acil bilgi talep etti.

ANTİK LİMANDA KÖMÜR DEPOSU İNŞA EDİLMEK İSTENİYOR
Antik limanın yaklaşık 50 metre ötesinde yürütülen kazının oldukça ilerlediği ve iş makinelerinin çalışmaya devam ettiği, 6 Mayıs günü denizden çekilen fotoğraflarla belgelendi. Socar şirketi, arkeolojik sit alanının 5 metre ötesinde rüzgar tribünü, 45 metre ötesinde ise yan yana iki termik santral, liman ve kömür deposu inşa etmek istiyor.

Hafriyat çalışmasının 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na aykırı olan çalışmanın durdurulması için EGEÇEP tarafından dava açıldı. Davayı takip eden avukatlardan Ari Cangı, Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından derhal soruşturma başlatılması gerektiğini kaydetti.

Socar’ın, yatırımında hiçbir hukuk kuralı olmadığının altını çizen Cangı şöyle devam etti: “Petrokok yakıtlı termik santralin yaratacağı çevresel risklerin önüne geçmeye çalışırken şimdi de bölgedeki 1. derece arkeolojik sit alanına yasadışı müdahale ile karşı karşıyayız. İzmir 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu, İzmir Valiliği ve Aliağa Kaymakamlığı bu yasadışı müdahaleyi derhal durdurmalıdır.”

ÇEVRECİLER 15 MAYIS’TA ALİAĞA’DA
Fosil Yakıtlardan Kurtul Hareketi, “Fosil yakıtlardan kurtuluşu Aliağa’da başlıyor” şiarıyla, 15 Mayıs’ta Türkiye’de yaşamı savunan tüm hareketleri Aliağa’ya çağırdı.

fosilyakitlardankurtul.org’da eyleme ilişkin yayınlanan yazıda şu ifadeler yer aldı: “Havamızı, suyumuzu, toprağımızı zehirleyen, sağlımızı bozan atıklarıyla cüruf dağları oluşturan kömürlü santrallerin yanına yenilerini eklemek istiyorlar.

Yaşamımızı, yarınlarımızı kömürle çalıyorlar. 15 Mayıs’ta Türkiye’de yaşamı savunan tüm hareketler olarak 1960’lı yıllardan başlayarak fosil yakıt kaynaklı kirlenmenin ülkemizdeki en sembolik alanlarından birine dönüşen Aliağa’da bir araya geliyoruz. Aliağa için, Türkiye için, dünyamız için fosil yakıtlara ‘artık yeter!’ diyerek kırmızı çizgimizi çekiyoruz!”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here