Anasayfa Haber Ekrem Dumanlı istifası: Cemaat medyasında yenilenme, AKP medyasında ‘kaçacak’ iddiası

Ekrem Dumanlı istifası: Cemaat medyasında yenilenme, AKP medyasında ‘kaçacak’ iddiası

Paylaş

Gülen Cemaati’nin medyadaki sözcülerinden Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı görevinden istifa etti. Gazetenin başına Abdülhamit Bilici getirilirken, istifayı coşkuyla karşılayan AKP medyası Dumanlı için ‘kaçacak’ iddiasında bulundu

ekrem_dumanli_fethullah_gulenGülen Cemaati’nin medyadaki önemli isimlerinden olan Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, 14 yıldır sürdürdüğü görevinden istifa etti. Dumanlı istifasını yazılı bir açıklama ile duyurdu.

Son dönemde basına ve kendisine uygulanan hukuksuz baskılar nedeniyle genel yayın yönetmenliği görevini yapamadığını söyleyen Dumanlı, sağlığının da görevini sürdürmeye artık el vermediğini, bu nedenle de görevi bıraktığını açıkladı ve arkadaşlarına teşekkür etti.

Boşalan koltuk Abdülhamit Bilici’ye

Dumanlı’nın istifasının ardından Zaman gazetesinden de bir açıklama yapıldı. Dumanlı’ya 14 yıllık emeklerinden ötürü teşekkür eden ve Dumanlı’nın yazarlığını sürdüreceğini belirten gazete, boşalan Genel Yayın Yönetmenliği koltuğuna ise Cihan Haber Ajansı Müdürü Abdülhamit Bilici’nin getirildiğini duyurdu.

AKP medyası ‘kaçacak’ iddiası

Dumanlı’nın istifasına AKP medyasından hızla tepkiler geldi. Star gazetesi, “Dumanlı’nın istifasının arka planı” başlıklı haberinde, yazarı Cem Küçük’ün 12 Ağustos tarihli yazısında yurtdışına kaçan Cemaat savcıları Zekeriya Öz ve Celal Kara’nın ardından Dumanlı’nın da kaçış hazırlıkları yaptığını iddiasını hatırlattı.

Dumanlı’nın 28 Eylül tarihli köşe yazısında Cemaat mensupları için “Zulüm varsa hicret de vardır. Bakıyorum da hicret etmek zorunda kalanların üzerinde tepiniyorsunuz çılgınca” demişti.

Gülerce: ‘Gülen medyasında gedik açıldı’

Uzun bir dönem Zaman gazetesinde yer alıp, AKP-Cemaat çatışmasından sonra Erdoğan’dan yana saf tutan Hüseyin Gülerce istifayı ise Twitter hesabından yorumladı. Gülerce şöyle dedi:

  • Dumanlı ‘baskılar nedeniyle’ Zaman’dan ayrılmış. Bugünkü yazısında ‘baskılara rağmen dimdik ayaktayız’ diyordu. Sanki Gülen’in ricası… E. Dumanlı’nın istifası Zaman gazetesi ve Gülen cemaat için yeni bir dönemin başlangıcı olabilir. Gülen medyasında surda bir gedik açıldı.

Faşistlerin eğitmenliğinden Cemaat’in sözcülüğüne

Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevini 2001’den bu yana sürdüren Ekrem Dumanlı, her daim Gülen Cemaati’nin önemli isimlerinden biri oldu. 12 Eylül askeri darbesi öncesinde “ülkücü eylemcileri eğitmek” iddiasıyla tutuklanan ancak bir yıl sonra salıverilen Dumanlı, 1993’ten sonra Kültür Sanat Servisi’nde muhabirlik ve editörlük, Genel Yayın Koordinatörlüğü ve Genel Yayın Yönetmenliği görevlerinde bulundu.

Dumanlı, AKP ile Gülen Cemaati arasındaki iktidar içi çatışmada Cemaat’in başlıca sözcüsü haline gelmiş, 22 Aralık 2014’te Cemaat’in medya ayağına yönelik düzenlenen polis operasyonunda gözaltına alınmış, ancak daha sonra serbest bırakılmıştı.

Dumanlı’yı ‘sol güçleniyor’ endişesi sarmıştı

Dumanlı son aylardaki yazılarında AKP iktidarının İslamcı harekette ve sağ seçmende yarattığı tahribata ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş, 24 Ağustos tarihli köşe yazısında “sol tehdidi”nden dem vurmuştu:

  • Ne var ki herkeste derinden derine bir kaygı var. Reis korkusu, lider gölgesi ve başına geleceklerin kestirilememesi yüzünden AK Parti’nin kurucu ruhu yeniden diriltilemiyor ve içeriden alternatif üretilemiyor. Bu, sağın tarihte yaşadığı en keskin kimlik bunalımı. Kanaat-i acizanem şu: Ya sağ, siyasi arenaya yeni bir alternatif çıkaracak; ya da Türkiye sola kayacak. ‘Sola kaysın’ ya da ‘sola kaymalı’ demiyorum; ancak sağdaki toplu tükenişin solu güçlendireceğini görmemek için körebe oynamak gerekiyor. Sol da bunun farkında.
  • Kutuplaştırmayan, halkın tamamını kucaklayan, katılımcı demokrasiyi özümseyen bir partiye ihtiyacı var. Her kim (ister sağ ister sol) toplumsal barışı garanti altına alarak demokratik adımlar atarsa, onu siyasi bir zafer bekliyor. Bunu bugüne kadar hep sağ partiler gerçekleştirdi; bugünkü vârisler birleştirici fonksiyonu yüzüne gözüne bulaştırırsa Türkiye’deki seçmen tabanı sola yönelebilir. Bu yönelişinin baş sorumlusu ‘sağcı, muhafazakâr, dindar, milliyetçi muhafazakâr vs.’ görünen partilerdir; başkası değil…

Sendika.Org

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here