Anasayfa Haber Elazığ Havaalanı’nda skandal iddia

Elazığ Havaalanı’nda skandal iddia

Paylaş

Yurtdışından gelen ve Elazığ Havaalanı’nda oy kullanmak isteyen 2 seçmenin, görevliler tarafından “HDP seçimlere girmiyor” denilerek AKP, CHP ve MHP’ye oy vermeleri yönünde yönlendirildiği ileri sürüldü.

7 Haziran seçimleri için yurt dışında yaşayan seçmenler oy kullanmaya başlarken, seçim hileleri de devreye girdi. Avrupa’da başlayan AKP’nin seçim hileleri, Türkiye gümrüklerine kadar ulaştı. Avrupa’da 8 Mayıs’ta başlayan oy kullanma işlemleri, hafta sonuna kadar devam edecek. Ancak Avrupa’dan memleketlerine gelen seçmenler, havaalanı gümrüklerinde sandık görevlileri tarafından yönlendiriliyor. Almanya’nın Stuttgart kentinden 20 Mayıs’ta Elazığ’a gelen Celal Yıldız ve eşi, Elazığ Havaalanı’nda yurt dışı seçmen için kurulan sandıklara gittiklerinde sandık görevlileri tarafından yönlendirildi. Oy kullanmak isteyen yurttaşlara, sandık görevlileri tarafından “HDP seçime girmiyor. Zaten girse de barajı aşamayacak. Oyunuzu boşa yakmayın. Sadece 3 parti seçime giriyor. HDP’ye oy verirseniz boşa gider” şeklinde ifadelerde bulunularak, seçmenler CHP, MHP ve AKP’ye yönlendirildi. Yine aynı sandık görevlileri tarafından, Avrupa’dan gelen çok sayıda seçmen daha bu şekilde yönlendirildiği belirtiliyor.

Konuya ilişkin görüştüğümüz Celal Yıldız adlı yurttaş, sandık görevlilerin ısrarla sandık görevlilerin kendilerini yönlendirmeye çalıştığını kaydederek, zorla HDP için oy kullandıklarını ve oy kullandıktan sonra havaalanında ayrıldıklarını söyledi. Yurt dışından gelen seçmenlere çağrıda bulunan Yıldız, oy kullanma işlemlerinde herkesin dikkatli olması çağrısında bulunarak, seçmenlerin sandık görevlilerine güvenmemesi gerektiğini vurgu yaptı.

Yıldız, duruma ilişkin HDP Elazığ Seçim Koordinasyon Merkezi’ne başvurdu. Başvuru üzerine HDP yetkilileri, İl Seçim Müdürlüğü’ne giderek, yetkililerle görüştü. Görüşülen yetkililer, HDP’lilere, “Günde 3 vardiya havaalanında bulunan sandıklarda görev alıyor. Vardiyalar 08.00-16.00, 16.00-00.00, 00.00-08.00 saatlerinde arasında. Hangi saatlerde oy kullandıklarını tespit edip, bize başvursunlar. Ya da hangi görevli yönlendiriyorsa fotoğrafını çeksinler. Biz de ona göre işlem yapalım” dediği öğrenildi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here