Anasayfa Haber Eliaçık: Erdoğan’ın Kurşunlu Camii açıklaması kara propaganda

Eliaçık: Erdoğan’ın Kurşunlu Camii açıklaması kara propaganda

Paylaş

İslamcı yazar İhsan Eliaçık, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan tarihi Kurşunlu Camisi’nin ateşe verilmesinin geçmişten bu güne örneklerine rastlanan devlet güçlerince gerçekleştirilen saldırılardan biri olduğunu söyledi. Eliaçık, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Diyarbakır’da bu hainler mabetlerimize el uzatmaya çalışıyor’ şeklindeki sözlerini ise “kara propaganda” olarak niteledi.

Öz yönetim direnişinin devam ettiği Diyarbakır’ın Sur ilçesine yönelik saldırılarını sürdüren kolluk özel harekat polislerinin dün ilçede bulunan tarihi Kurşunlu Camii’ni ateşe vermesine rağmen, hiçbir gazetecinin yaklaştırılmadığı bölgeye sokulan Anadolu Ajansı (AA) üzerinden servis edilen fotoğraflarla olay PKK’nin üzerine atılmaya çalışıldı. Başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümet üyeleri ve yandaşları tarafından yapılan açıklamalarla da polisin estirdiği terör ve kültürel-tarihi mirasa yönelik saldırılar manipüle edilmek istendi.

‘Cumhurbaşkanı’nın açıklamaları kara propaganda’

Kurşunlu Camii’nin yakılmasıyla ilgili DİHA’ya konuşan İslamcı yazar İhsan Eliaçık,
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Diyarbakır’da bu hainler mabetlerimize el uzatmaya çalışıyor’ şeklindeki açıklamalarını “kara propaganda” olarak niteledi.
Cumhurbaşkanının daha önce de Gezi olayları sırasında eylemcileri kötü göstermek için ‘Camiye ayakkabılarıyla girdiler, caminin içinde içki içtiler’ dediğini hatırlatan Eliaçık, “Lice’de, Nusaybin’de, ilçelerdeki kuşatma hareketlerinde gece 12’den sonra sokağa çıkma yasağı ilan edip sabaha kadar kurşun yağmuruna tutuyorlar. Ezan okutmuyorlar. Cuma namazı kılmalarına bile izin vermiyorlar. Bunların hepsini de devlet güçleri yaptı. Bu iş ayyuka çıktığı zaman da ‘terörist’ ya da ‘göstericiler yaptı’ diye yaygara koparıyorlar” diye konuştu.

‘Teröristler buraya saldırdı’ diye camiyi ateş etmekten bir beis görmüyorlar’

Devletin ‘teröristler var’ bahanesiyle hiç acımadan önlerine çıkan cami dahi olsa ‘teröristler buraya saldırdı’ diye oraları ateş etmekten bir beis görmediğini söyleyen Eliaçık, saldırı için “Arkasından da kara propaganda yaparak sanki onlar dine saldırıyormuş ya da camileri tahrip istiyormuş gibi bir hava estirmeye çalışıyorlar. Bildiğimiz devlet güçlerinin yaptığı bir şeydir” ifadelerini kullandı.

‘Klasik devlet taktiği’

Eliaçık, benzer saldırılarla geçmişten bu güne sık sık karşılaştıklarını da söyledi.
“Örneğin, Şeyh Sait isyanın da parayla adam tutup sokaklarda kadınları taciz edip insanların mallarına ve dükkanlarına saldırtıp yaşasın Şeyh Sait diye bağıranlar vardı” diyen Eliaçık, bunun klasik bir devlet taktiği olduğunu vurgulayarak “Bunlara inanmamak lazım” dedi.

‘Devletin görünmeyen ajanları göstericileri zor durumda bırakacak işler yapar’

Devletin ayaklanmalarına karşı tavrının eskiden beri belli olduğunu ve 3 koldan mücadele yürütüldüğü dile getiren Eliaçık, şunları söyledi:
“Bu kollardan birincisi güvenlik güçleri. Bunlar sahada silahlarıyla sıcak çatışmalara girerler. İkinci kol; görünmeyen, tutulmuş ajanlardır. Onlar halkın içine karışır. Ve göstericileri zor durumda bırakacak işler yaparlar, cami basarlar, bira şişesini caminin içine koyarlar. Bunların hepsini istihbarat güçleri yapar. Üçüncü kol da üst taraftan Cumhurbaşkanı ve Başbakan düzeyinde konuşmalar yaparak halkın gözünde göstericileri küçük düşürürler. Şu anda da 3 koldan mücadele ediyoruz. Bu yapılanlar da onların başının altında çıktığını düşünüyorum.”diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here