Anasayfa Haber Elif Şafak, Financial Times’ da yazdı: Beraber yas tutamayanlar geleceği beraber inşa...

Elif Şafak, Financial Times’ da yazdı: Beraber yas tutamayanlar geleceği beraber inşa edemez

Paylaş

 Elif Şafak, Financial Times için kaleme aldığı yazısında Ankara katliamı ve sonrasında yaşananları yazdı. Elif, Türkiye’nin siyasi ve sosyal tarihinde yeni ve benzersiz bir döneme girildiğini ifade ederek, “Normal koşullar altında bu tür saldırılar insanları ortak değerler altında birleştirirken, Türkiye’de hükümet karşıtları ve destekçileri arasında ki uçurum kimsenin geçmeyi deneyemeyeceği kadar genişledi” dedi.

Yazar Elif Şafak, İngiltere’ye ait Financial Times gazetesi için Ankara katliamı ve sonrasında yaşananları anlatan bir yazı kaleme aldı. Elif, “Türkiye demokrasisinin kalbinde kopan patlama, Mevlana’nın ‘sessizlik en güzel sestir’ sözleri ile başlayıp, sofi düşünür ve şairin memleketi Konya’da ki milli maçta sessizliği bozan aşırı milliyetçi slogan ve tekbir seslerine uzanıyor” dedi.’Türkiye tarihinde benzersiz bir sürece girildi’

“Türkiye’de vicdan ve birlikte yaşama, hiç olmadığı kadar sınava tabi tutuluyor” diyen Elif, Ankara’nın sıradan bir hedef olmadığını, başkent olmasının yanı sıra entelektüellere, sanatçılara, öğrencilere ev sahipliği yaptığını vurguladı. Türkiye’nin siyasi ve sosyal tarihinde yeni ve benzersiz bir sürece girildiğini belirten Elif, “30 yaşın üzerindeki herkes ülkenin çalkantılı dönemlerden geçtiğine tanıklık edebilir. Bugünkü kriz ise farklı. Yarı istikrarsızlık Ortadoğu’daki dengesizlik ile karışıyor” diye konuştu.
Normal koşullar altında bu tür saldırıların insanları ortak değerler altında birleştirdiğini ifade eden Elif, Türkiye’de hükümet karşıtları ve destekçileri arasında uçurumun kimsenin geçmeyi denemeyeceği kadar genişlediğini söyledi.

‘Cumhurbaşkanı otoriter bir başkanlık arzusu ile seçimleri yeniletti’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ‘ın tarafsız olmanın tam tersini yaptığını ifade eden Elif, “Cumhurbaşkanı Haziran seçimleri öncesinde AKP için kampanya yürüttü. Daha otoriter bir başkanlık sistemi arzusu ile seçimleri yeniletti” diye belirtti.
“Bu karar büyük bir hataydı ve bedelini halk ödedi. Haziran’dan bu yana neredeyse 700 kişi öldü. Toplum daha da kutuplaştı, ekonomi zarar gördü, şiddet tırmandı” diyen Elif, toplumun sosyal psikolojisinin bu ayırıcı siyasetten yaralandığını belirtti.

‘Memleketim için kaygılıyım’

Yahudi karşıtlığının, Alevilere yönelik ayrımcılığının arttığını, onur yürüyüşünün tayzikli su ve biber gazıyla bastırıldığını, gazeteci ve karikatüristlerin yargılandığını hatırlatan Elif, “Memleketim için kaygılıyım çünkü beraber yas tutamayan bir toplum, beraber bir gelecek inşa edemez” diye kaydetti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here