Anasayfa Haber ‘Elimizde Türkiye-DAİŞ işbirliğinin belgeleri var’

‘Elimizde Türkiye-DAİŞ işbirliğinin belgeleri var’

Paylaş

TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Ferhad Dêrik, Türkiye’nin DAİŞ çeteleriyle yaptığı işbirliği ve verdiği desteğe dair ellerinde belgelerin olduğunu kaydetti. Türk ordusunun Rojava topraklarına dönük artan saldırılarına da dikkat çeken Dêrik, “Türk ordusu bu saldırılarla çeteleri koruyor” dedi.

Tevgera Civaka Demokratîk (Demokratik Toplum Kongresi, TEV-DEM) Yürütme Kurulu Üyesi Ferhad Dêrik, Türk ordusunun 24 Ekim’den bu yana Rojava topraklarına yönelik artan saldırılarını Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) değerlendirdi. Dêrik’ten Efrîn’e kadar Rojava bölgelerine yönelik her türlü saldırıda Türkiye’nin parmağının olduğunu vurgulayan Ferhad Dêrik, saldırıların provokatif saldırılar olduğunu ve bölge halkının da saldırılara karşılık vermesinin amaçlandığının altını çizerek, “Bunu da gerekçe yaparak kendince Rojava’yı işgal etmeyi amaçlıyor” dedi.

‘Elimizde ortaklığın belgeleri var’

Dêrik, 15 Haziran’da Girê Spî’nin de YPG ve Burkan El-Fırat güçlerince DAİŞ çetelerinden temizlenmesiyle AKP hükümetinin politikasının iflas ettiğini ve bunun da AKP için ölüm anlamına geldiğini ifade etti. Çarpıcı bir iddiada bulunan Dêrik, “Elimizde Türk devleti ve AKP’nin DAİŞ çeteleriyle işbirliği ve ortaklığını ortaya koyan belgeler var” dedi. Dêrik, bu belgelerin, Türkiye’nin kapılarını her türlü çete geçişine açtığı, silah, cephane ve lojistik yardımında bulunduğu, çetelerin yaralılarını Türkiye’ye taşıyarak, tedavi ettiği ve çetelerden petrol aldığına ilişkin olduğunu kaydetti.

‘Türk ordusu saldırılarla çeteleri koruyor’

“Türk devleti artık şunu kabul etmelidir ki, tüm Suriye halkları ve uluslararası güçler de YPG’yi DAİŞ ve terörist güçlere karşı mücadele eden en temel güç olarak görüyor” diyen Ferhad Dêrik, Türk ordusunun YPG mevzilerine saldırmasının da “çetelere destek olmanın ve korumanın” ispatı olduğunu söyledi.

Türkiye ve uluslararası güçlere çağrı

Türkiye’yi artık Rojava’ya ve YPG’ye karşı düşmanca tutumlarına ve kirli uygulamalarına son vermeye çağıran Dêrik, Fransa başta olmak üzere DAİŞ karşıtı uluslararası koalisyon içinde yer alan tüm güçlere de, çetelere verdiği desteğe son vermesi ve Rojava’ya düşmanlık siyasetinden vazgeçmesi için Türkiye’ye baskılarını artırmaları çağrısında bulundu.diha

 

‘Elimizde Türkiye-DAİŞ işbirliğinin belgeleri var’

 
22 Kasım
10:132015

HABER MERKEZİ (DİHA) – TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Ferhad Dêrik, Türkiye’nin DAİŞ çeteleriyle yaptığı işbirliği ve verdiği desteğe dair ellerinde belgelerin olduğunu kaydetti. Türk ordusunun Rojava topraklarına dönük artan saldırılarına da dikkat çeken Dêrik, “Türk ordusu bu saldırılarla çeteleri koruyor” dedi.

Tevgera Civaka Demokratîk (D

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here