Anasayfa Haber “Em te ji bîr nakin-Seni unutmayacağız”

“Em te ji bîr nakin-Seni unutmayacağız”

Paylaş

  “PKK terör örgütü değildir” dediği için hedef haline getirilmesinden sonra dün polislerce kameralar önünde katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir Elçi, yüzbinlerce kişinin katıldığı cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Acı kadar öfkenin hakim olduğu cenaze töreninde, ailesi ve siyasilerin yaptıkları açıklamaların yanı sıra törene katılanların hep bir ağızdan “PKK halktır, halk burada” diye haykırması oldu.


Diyarbakır bugün, yüzbinlerce insanın katılımıyla gerçekleşen katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi’nin cenaze törenine sahne oldu. Dün polislerce kameraların gözü önünde açık açık katledilen evlatlarını uğurlayacakları bugüne gözlerini açanlar, gökyüzünün Elçi için döktüğü gözyaşlarıyla yeni güne uyandı. Düzenlenecek cenaze töreni için son hazırlıklar yapılırken, avukat meslektaşları yitirdikleri Baro Başkanlarına son görevlerini yapmak üzere ailesi ve yakınları ile birlikte sabah erken saatlerde cübbeleriyle cenazenin muhafaza edildiği morgun önüne koştu.

‘Baba ne olur beni bırakıp gitme!’ feryadı

dyb-291115-tahir-elci-detay1

Ailesinin haykırışları ve alkışlar arasında Elçi’nin morgdan alınan başkanlığını yaptığı Diyarbakır Barosu flaması serili cenazesinin bulunduğu tabutu, meslektaşlarının omuzları üstünde morgdan çıkarıldı. Tabutunun dışarı çıkarılması sırasında, Elçi’nin kızı Nazerin Elçi’nin “Baba ne olur beni bırakıp gitme!” diye feryat etmesi, o ana kadar bekledikleri morg binası önünde ağlamamak için kendisini zor tutanların gözyaşlarını akıtmalarına yol açtı.

Gözyaşları arasında haykıran kızı Nazerin’i, dün yitirdiği eşinin arkasından zaman zaman kendini kaybetse de metanetini korumaya çalışan eşi Türkan Elçi ve diğer yakınları teskin etmeye çalıştı.

Alkışlar arasında dışarı çıkarılan Elçi’nin tabutu ise omuzlar üzerinde cenaze töreninin yapılacağı İnsan Hakları Anıtı’nın bulunduğu Koşuyolu Parkı’na doğru yola çıkarıldı.

Baro üyesi avukatlar, gerilerindeki yurttaşlarla birlikte bugüne kadar izledikleri başkanlarının tabutunun arkasında onu izlemeye devam etti. Türkiye’nin diğer barolarının yöneticileri ve üyelerinin yanı sıra önemli meslek örgütlerinin başkan ve yöneticileri de yürüyüş kortejindeki yerlerini aldı.
dyb-291115-tahir-elci-detay8
Elçi’nin tabutunu yola çıkarıldığı tören alanına ise yüz binlerce insan aktı. Törene katılanlar arasında Türkiye’deki sol-sosyalist siyasi partilerin genel başkanları, yöneticileri ve milletvekillerinin yanı sıra Türkiye’nin tanınmış aydın, yazar, sanatçı ve gazetecileri yer aldı.

Törene katılanların kalabalığı, Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez için kentte 17 Ocak 2013’te yapılan töreni hatırlattı. O törenden bu yana kentteki en kalabalık törene sahne olan Elçi’nin son yolculuğuna uğurlanacağı cenaze töreni için kent halkı, töreninin yapılacağı Koşuyolu Parkı’na akın etti.

Kent halkından ‘PKK halktır, halk burada’ yanıtı dyb-291115-tahir-elci-detay17

Parkta cenazenin getirilmesini bekleyen yurttaşlar, yolun bir bölümünden sonra Elçi’nin tabutunun konulduğu kırmızı karanfillerle süslenen cenaze aracının görülmesiyle birlikte geçtiğimiz haftalarda çıktığı bir TV programında “PKK terör örgütü değildir” dediği için hedef haline getirilerek, katledilen evlatlarına dair yanıtlarını hep bir ağızdan haykırdıkları “PKK halktır, halk burada” sloganını atarak gösterdi.

Elçi’yi hedef yapan medyaya da öfke

Yine “Katil Erdoğan-devlet hesap verecek” sloganlarıyla cinayete dair öfkelerini yansıtan kitle, düzenlenen tören öncesi yerlerini almaya çalışan AKP ve diğer Türkiye medyasına da tepki gösterdi.

Elçi’nin cenaze aracından indirilen tabutu, tören alanında kurulan masaya konuldu. Tabutunun üzerindeki baro flaması da buradaki tören sırasında kaldırılarak yerine bu kez sarı kırmızı yeşil flama serildi.

Kalabalık nedeniyle zaman zaman izdiham yaşanan törende, Diyarbakır Barosu adına yapılan açıklamada “Söz veriyoruz. Kürt halkı savunmasız kalmayacak” denildi. Yapılan diğer konuşmalarla birlikte katılımcıları gözyaşlarına boğan konuşma kuşkusuz Türkan Elçi’nin yitirdiği eşinin arkasından kaleme aldığı metin oldu. Elindeki metni okuduğu sırada dahi metanetini koruyup, başını dik tutan Türkan Elçi, eşinin arkasından “Seni faili belliler ordusu karşılayacak” sözüyle seslendi.dyb-291115-tahir-elci-detay9

Demirtaş’tan ‘Tahir’i öldüren devlet değil, devletsizliktir’ çıkışı

Elçi’nin yakınları ve siyasilerce yapılan konuşmalar arasında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Tahir’i öldüren devlet değil, devletsizliktir” şeklindeki sözleri dikkat çekti. Bu vurguda bulunan Demirtaş, konuşması sırasında gözyaşlarını akıtmamak için yoğun çaba sarf etti.

Kitlenin sayısı her sokak başında arttı

İnsan hakları savunucusu Elçi için İnsan Hakları Anıtı önünde yapılan tören sonrası Elçi’nin tabutu yine alkış ve sloganlar arasında cenaze aracına konularak, defnedileceği Bağlar’daki Yeniköy Mezarlığı’na doğru yola çıkarıldı. Törene katılan kitle de, etrafına siyah bezler asılan anons aracı ve cenaze aracının arkasında mezarlığa doğru yürüyüşe geçti. Yola çıkarılan cenazenin arkasındaki kitlenin sayısı geçilen her sokak ve cadde başında katılımlarla daha da büyüdü. Evlerinin balkonlarına ve damlarına çıkan yurttaşlar da yine yitirdikleri Elçi’yi gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurladı.

‘Em te ji bîr nakin’

Kent halkının işlenen cinayete dair tepkilerini attıkları sloganlarla haykırmayı tercih etmesi nedeniyle cenaze töreni sırasında Elçi’nin posterleri ve üzerinde “Em te ji bîr nakin-Seni unutmayacağız” ve “PKK, terör örgütü değildir” ifadesinin yer aldığı pankartların dışında PKK bayrakları ile yurttaşların ya da çocukların kendilerinin hazırladığı sadece birkaç pankart ve döviz yer aldı.

Mezarlığa ulaşılması ile birlikte ise Elçi tabutu, mezarlıkta yer alan caminin musalla taşına konularak cenaze namazı kılındı. Buradaki törene, diğer kent barolarının ve hukuk örgütlerinin yanı sıra Paris Barosu’nun da çelenk gönderdiği görüldü. Cenaze namazı sonrası Elçi’nin yeniden omuzlara alınan tabutu, defnedileceği kabrinin başına götürüldü. Mezarlıktaki kitlenin kalabalığı mahşer meydanını andırdı. Kimi yurttaşlar, mezarlığın duvarlarına, yüksek tümseklere ya da elektrik direklerine tırmanarak töreni izlemeye çalıştı.

Okunan Çerxa Şoreşê marşı eşliğinde saygı duruşunda bulunulması sonrası Elçi’nin naaşı, dualarla kabrine konularak üzerine toprak atıldı.

Defin işlemi sonrası fenalaşan kızını yine Elçi’nin eşi Türkan Elçi ve yakınları, mezarlıktan götürerek teskin etmeye çalıştı. Elçi’nin diğer yakınları ve yurttaşlar ise cenaze töreni son bulmasına rağmen uzun süre Elçi’nin kabri başında beklemeyi sürdürerek, mezarlıktan ayrılmak istemedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here