Anasayfa Haber Emek örgütlerinden “Barış Cephesi” için ortak mücadele çağrısı

Emek örgütlerinden “Barış Cephesi” için ortak mücadele çağrısı

Paylaş

ANKARA (DİHA) – Savaşa karşı Türkiye ve bölgede kalıcı bir barışın sağlanması için “Barış Cephesi” oluşturma ve demokrasi mücadelesini her zamankinden daha fazla yükseltme çağrısı yapan DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, “Sandıkta kaybeden AKP’nin tek adam diktatörlüğüne dayalı bir rejim inşa etme hevesini savaş ve sıkıyönetim politikalarıyla hayata geçirmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği (TTB), AKP hükümeti tarafından Türkiye’nin içine çekildiği savaş sürecine ilişkin DİSK Genel İş binasında ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK eşbaşkanları Lami Özgen ve Şaziye Köse, TTB Genel Sekreteri Özden Şener ve TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı’nın yanı sıra birçok sendika yönetici ve üyesi katıldı.680x680nc-ank-05-08-15-emek-orgutleri3

Parlamento görevinin başına dönsün çağrısı

Toplantıda konuşan DİSK Genel Başkanı Beko, Türkiye’nin tehlikeli bir savaş ortamına çekilmek istendiği ve Türkiye halklarının uzun yıllar büyük acılar yaşayacağı bir sürece doğru ilerlendiği uyarısında bulundu. 7 Haziran sonrası AKP’nin iktidarını yitirmesinin bedelini yarattığı savaşla Türkiye halklarına ödettiğini belirten Beko, “İstifa etmiş geçici bir hükümet eliyle Türkiye yeniden çatışmanın içine itilmiştir. Seçim sonucunu hazmedemeyen ve iktidarını paylaşmak istemeyen AKP, başta Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve savaş isteyen çevrelerden aldığı destekle koalisyon seçeneklerini işlevsizleştirmeye, parlamentoyu devre dışı bırakmaya çabalamaktadır. Seçim sonuçlarına saygı gösterilmeli ve parlamento derhal görevinin başına dönmelidir. Şimdi tatil yapma zamanı değildir” dedi.

‘Bizi savaşın kaçınılmaz olduğuna inandırmaya çalışıyorlar’

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB olarak AKP’nin savaş odaklı Ortadoğu politikalarına izin vermeyeceklerini ve gidişattan kaygılı olduklarını belirten Beko, “İktidar ve rant hırslarını gizleyip bizleri çatışmanın ve savaşın kaçınılmazolduğuna inandırmak, kabullendirmek istiyorlar. Biliyorlar ki, bizler istemezsek ve kanı durursak başarılı olamazlar” diye konuştu. Beko, 7 Haziran seçimleri sonrası AKP’nin yarattığı siyasi atmosfer içinde gerçekleşen Suruç katliamı ile başlatılan savaş sürecine “dur” demek için barış ve demokrasi mücadelesini her zamankinden daha fazla yükseltecek ve yaygınlaştıracaklarını vurguladı.

‘Çatışmalar durdurulmalı’

Beko, Kürt sorununda, kan ve gözyaşı dışında bir sonuç üretmeyen savaş odaklı politikaların derhal terk edilmesi ve sorunun barışçıl ve demokratik yollarla çözümü için gerekli adımların atılması ve çatışmaların durdurulması çağrısı yaptı.

‘Barış cephesi’ için ortak mücadele çağrısı

Emek örgütlerinin çatışmanın durması ve demokratik bir ülkeyi beraber kurmak için mücadele ettiğini belirten Beko, “Savaş çığlığı atanlara ve savaş cephesine karşı ülkemizde ve bölgemizde kalıcı barışın sağlanması ve güçlübir barış cephesinin oluşturulması için tüm demokrasi ve barış güçlerini ortak mücadeleye çağırıyoruz. Sandıkta kaybeden AKP’nin tek adam diktatörlüğüne dayalı bir rejim inşa etme hevesini sava ve sıkıyönetim politikalarıyla hayata geçirmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here