Anasayfa Haber Emekli astsubay Hasan Sarı : Kürdistan’da yaşananlar savaş değil vahşet

Emekli astsubay Hasan Sarı : Kürdistan’da yaşananlar savaş değil vahşet

Paylaş
  •   Kürt halkına yönelik sürdürülen topyekun savaşı, “Bu bir savaş değil tam bir vahşet” sözleriyle tanımlayan emekli astsubay Hasan Sarı, yaşatılan zulmün dünya tarihinde yaşanmadığına vurgu yaptı. Savaşın hukukunda kimi zaman tarafların ateşkes ilan edip yaralı ve ölülerini aldığını hatırlatan Sarı, başta Cizre ve Şırnak olmak üzere Kürdistan’da yaşanların savaş sözcüğünü çok aştığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetinin Kürt halkına karşı başlattığı topyekun savaş ve dayatılan savaşa karşı halkın direnişi sürüyor. Hiç bir kuralı tanımayan ve yer yer resmi olmayan kuvvetler olduğu iddia edilen paramiliter güçlerle yürütülen savaşta, Kürt halkının kazanımlarının yanı da tüm değer yargılarına da saldırılıyor. Kürtlerin mezarlıkları, ibadethaneleri, cenazeleri, kurumları ve mahalleleri savaş sahasına çevrilirken, çocuk, kadın, genç, yaşlı denilmeden her yaştan sivil hedef alınarak, katlediliyor. Kürdistan’da yaşananlar için “savaş” sözcüğünün çok hafif kaldığını ifade eden emekli astsubay Hasan Sarı, yaşanların savaşın ötesinde bir vahşet olduğuna vurgu yaptı. HDP Antep Milletvekili Adayı Sarı, Kürtlere karşı savaş suçu işlendiğini belirtti.

’90’ları çok aştı’

Her savaşın bir hukuku olduğunu; ama ülkede yaşananların savaş tabiri içinde bir yerinin bulunmadığını dile getiren Sarı, uzun süre askerlik yapmış biri olarak, ülkede cinayetlerin yaşandığını görebildiğine vurgu yaparak, “Şu an çocuklar, kadınlar ve yaşlılar katlediliyor. Katledilmekle kalınmıyor son derece gayri insani bir şekilde katledilenlerin cenazeleri görüntüleniyor. 90’lardan bahsediliyor ama emin olun ben 90’larda bile böyle vahşi bir uygulama hatırlamıyorum. Bir örnek vermek gerekirse Cizre’de 9 gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 90’larda bir şehirde 9 gün boyunca sokağa çıkma yasağını hatırlamıyorum. Öldürülmüş bebeklerin kokmasın diye buzdolabında saklandıklarını hatırlamıyorum. Böyle bir çirkinlik söz konusu değildir” diye konuştu.

‘Savaş tarihinde görülmemiş bir vahşet’

1920’lerde Antep’te yaşanan Fransız işgalinde halka yapılanlarından daha ağırının Kürtlere yaşatıldığını belirten Sarı, “Öyle ki bu zulüm belki de dünya tarihinde yaşanmamıştır. Savaşın hukukunda öyle bir an gelir, taraflar ateşkes ilan eder ve yaralılarını, ölülerini alırlar. Ve gerekiyorsa tekrar savaşırlar. Burada buna dair bir şey yok. Dolayısıyla ben buna savaş demekte zorlanıyorum. Bu bir savaş değil, bu tam bir vahşet. Maalesef biz bu vahşeti Türkiye’nin batısına anlatamıyoruz. Aslında AKP hükümeti medyaya uyguladıkları ile bunu da engelliyor” ifadesinde bulundu.

‘Saldırılara karşı özsavunma meşrudur’

Yürütülen savaşın amaçlarından birinin halklar arasında bir ayrışma yaratmak olduğunu söyleyen Sarı, halkların birlikte yaşam isteğini daha güçlü sahiplenmesi gerektiğine işaret etti. Saldırılara karşı bir özsavunmanın oluşmasından daha doğal bir gelişmenin olmayacağına dikkat çeken Sarı, “Şu anda halka dönük yapılan saldırılara karşı tabi ki bir özsavunma geliştirilecek. Bundan daha doğal bir şey olamaz. Size bir saldırı geliştirildiği zaman siz boynuzu bükecek misiniz? Böyle bir şey var mı?” diye sordu.Diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here