Anasayfa Haber Emil Galip Sandalcı’dan Çalışan Gazeteciler Günü Yazısı

Emil Galip Sandalcı’dan Çalışan Gazeteciler Günü Yazısı

Paylaş

Bu yıl 10 Ocak Gazeteciler Bayramı kutlanmadı. Türkiye Gazeteciler Sendikası bir bildiri yayınlayarak, Başbakan [Ferit] Melen’in basın özgürlüğü ile ilgili sözleri üzerine, tüm şubelerince yapılacak olan törenleri iptal etti.

10 Ocak, basın mesleğinde çalışanların haklarını düzenleyen 212 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği tarihtir. Pek çok eksikliğine ve düzeltilmesi gerekli çeşitli yönlerine rağmen 212 sayılı yasa basın mesleğinde çalışanların haklarını sağlamakta önemli bir aşama olmuş; gazetecilere yasa önünde türlü güvenceler sağlanmış ve bu yüzden de, başlangıçta, işverenlerce büyük gürültüler koparmış; 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi ile belli başlı gazeteler sahiplerince üç gün kapatılmıştı.

Dünya ve Türk basın tarihinde önemli ve onurlu bir yeri olan “Basın” gazetesi işte bu tarihte (10 Ocak, 1961) üç gün süre ile ve basın teknisyenlerinin işbirliğiyle gazeteciler tarafından çıkarılmıştı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası Merkez İcra Kurulu’nun 10 Ocak Gazeteciler Bayramı’nı kutlamama kararı çok yerindedir.

Kâğıt üzerinde kalan hakların, özgürlüklerin kutlanması kadar anlamsız, ikiyüzlü bir davranış olamaz.

Bir ülkede Başbakan, uygulamalarında titizlik göstermediği yasaların varlığını öne sürerek, “Madem ki şu, şu, şu yasalar vardır, değiştirilmemiştir, o halde Türkiye’de basın özgürlüğü de vardır” ucuz demagojisinin gölgesine, büyük bir umursamazlıkla sığınmakta sakınca görmez ise o ülkede Gazeteciler Bayramını kutlamak onurlu kişilerin işi olmaktan çıkar.

Daha da fazlası; o Başbakanın “demokrasi” üzerine söyledikleri ve söyleyecekleri de inandırıcı olmak niteliğini kaybeder.

Kaybetmesine kaybeder de ne fark eder?

Sayın Başbakanımız böylesine önemsiz şeylere aldırmaz ki. Aldırsaydı… (EA)

Emil Galip Sandalcı’nın Aldırsaydı başlıklı bu yazısı Yeni Ortam gazetesinde 12 Ocak 1973’de yayınlandı. Yazıyı Sandalcı’nın Koral Yayınları’ndan 1974’te çıkan Seyrederken Kendimizi  kitabından aldık. 

Emil Galip Sandalcı

Cemal Süreya’ya göre “Emil Galip Sandalcı, insanlığa gönderilen bir mektuptur” . Gazeteci, yazar, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi başkanlarından. Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Helsinki Yurttaşlar Derneği kurucularından. Lisansı İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden, yüksek lisansı Michigan Üniversitesi’nden. Harvard Üniversitesi’nde sosyoloji, antropoloji okudu. Çok sayıda gazete ve dergide çalıştı. 12 Eylül 1980’de kapatılıncaya kadar Demokrat gazetesi köşe yazarıydı. TRT, İstanbul Gazeteciler Sendikası ve Türkiye Yazarlar Sendikası yönetim kurullarında yer aldı. 12 Mart 1971 askeri darbesi sonrası TRT’den atıldı, bir süre Ankara Yıldırım Bölge Erkekler Koğuşu’nda yattı. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarının önlenmesi için imza kampanyası başlatanlardandı. Hiçbir şekilde kanıtlanamayan Bulgaristan’a uçak kaçırma iddiasıyla da hapis yattı. 1981 ve 1983’te iki kez tutuklandı. “Aydınlar Dilekçesi” davasında yargılandı. 1922 İstanbul doğumlu. 10 Mart 1993’te hayata veda etti.

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here