Anasayfa Köşe Yazıları Emin Ekinci Yazdı:Pazar yazısı

Emin Ekinci Yazdı:Pazar yazısı

Paylaş

 

Bu Pazar sizlerle samimi duygularımı paylaşmak istiyorum. Bazen insan vicdanen, derinden içini çeker ya ,ne oluyor bu memlekette diye, bazen film şeridi gibi yaşadıklarımız  birkaç saniyeye sığar ya onun gibi .

Bizler 12 Eylül darbecilerinin karşısında siyaseten geriletici güçlü, bir muhalefeti hiçbir zaman yaratamadık.

O nedendendir ki, yüzde %10 seçim barajı hala duruyor.  İç güvenlik yasası gibi yasayı buradan aldığı cesaretle yeniden yasallaştırmaya çalışıyor?

Mücadele tarihimiz de belki de ilk kez bu kadar otoriter,baskıcı , ayrımcı,faşizan aynı zamanda büyük  halk kitlesini arkasına alan bir iktidara karşı bir fırsat yakalanmıştır.

Bu fırsatı değerlendirme 7 Haziran da seçimlerde alacağımız tutumla açığa çıkacaktır.

Yıllardır sürdürülen mücadelenin sonucu olarak birikmiş gücün  yaratığı etkiyle tünelin  uçun da ışık görülmektedir.

Bizlere düşen her yerde ve her alan da biriktirdiğimiz güçleri  yan yana getirerek bu fırsatı ,karşı tarafın gücünü zayıflatmaya dönüştüre bilmektir.

Herkes, her kesim  emek –adalet- eşitlik, mücadelesin de armamızdaki farklılıkları anlayarak daha da yumuşatarak zengin ve katılımcı hale getirme becerisini gösterebilmelidir.

Aksi halde yeniden Türkiye’nin her yerin de baskı,devlet terörü, artarak  daha da kurumsallaşarak devam edecektir.

En güçsüz dönemin de , en  fazla yıprandığı dönem de,  yeniden kazanan bir AKP nin ne anlama geleceğini  hepimiz görmek  durumundayız.

Bu mücadele aynı zaman da 12 eylül darbesiyle hesaplaşma mücadelesi olarak da anlaşılmalı.AKP’nin Kürt sorunu çözümün de, demokratikleşme konusunda söylemlerinin boş olduğu açığa çıkmıştır.

Bütün bu nedenlerle her zamankin den daha çok dayanışmaya, birleşik devrimci mücadeleye ihtiyaç olduğu dönemden geçmekteyiz.

Hiç bir oluşum ,siyaset, hareketler yada kişiler-demokratlar biri diğerine karşıymış algısı yaratan tartışmaları yada polemikleri içe büken  tartışma dönemi bitmelidir.

Unutulmaması gereken şey hepimizin gerek sisteme, gerekse AKP ye karşı mücadelede etkili bir güce  sahip olamadığımızdır.

Hepimiz güçsüzüz, güçsüzlerin birliğinden AKP geriletilemez, mücadele büyümez.

Mesele aslın da adalet eşitlik isteyen herkesin Kürt özgürlük hareketiyle, güçlerini birleştirme maharetini gösterebilmesi gerekmektedir.

Yıllardır hep kaybeden, hep azalan  ,horlanan, dışlanan yok sayılan etkisizleştirilen  bizler bıkmadan mücadeleye  devam ettik.

Artık bir başarı öyküsü yaratma zamanı geldi .Fırsatı da  şimdi var.Geziye buradan ulaşılabilir.

Kobane  ile  buradan bütünleşilebilir.22-şubat-2015

Emin Ekinci

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here