Anasayfa Haber Engelli Hakları Platformu:”Uyumuyoruz, uyarıyoruz”

Engelli Hakları Platformu:”Uyumuyoruz, uyarıyoruz”

Paylaş

Engelli Hakları Platformu, 2828 sayılı Evde Bakım Yasası, 2022 sayılı yaşlılık maaşını düzenleyen yasanın değiştirilmesi için tüm illerde yarın 13:00’e kadar uyumama eylemi başlattı.

Engelli Hakları Platformu, 2828 sayılı Evde Bakım Yasası, 2022 sayılı yaşlılık maaşını düzenleyen yasanın değiştirilmesi talebiyle ” sloganıyla eylem başlattı. İstanbul’da engelliler, Beyoğlu Tünel’de toplanarak Galatasaray Meydanı’na yürüdü. “2022 ve evde bakım yasası değiştirilsin. Engelli ve yaşlıların mağduriyeti son bulsun. Uyumuyoruz uyarıyoruz” yazılı pankart açan engelliler, “2022 neden uçuruldu”, “Eşit yurttaşlık”, “Yaşlılık sefillik olmamalı”, “Engelli istihdamı arttırılsın” yazılı dövizler taşıdı. Yürüyüş boyunca halkın desteğini alan engelliler, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganı attı.

Galatasaray önünde açıklama yapan Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkan Yardımcısı Turan Hançerlioğlu, engelliler olarak Türkiye genelinde alanlarda olduklarını ifade etti. Hançerlioğlu, “Sokakta, pazarda, kamusal alanda görülmesi istenmeyen engelliler, yaşlılar ve bakıma muhtaç bireyler olarak. devlet eliyle haklarımıza yapılan saldırıyı haykırmak için alanlardayız” diye belirtti. 164 engelli örgütünün hak kayıplarının ortadan kaldırılması için yasa tasarısı hazırladığını hatırlatan Hançerlioğlu, hazırladıkları tasarıyı Meclis’te grubu bulunan siyasi partilere, ilgili bakanlıklara ve milletvekillerine ilettiklerini belirtti. Hançerlioğlu, “Tüm partilerin, milletvekillerinin ve Bakanlık yetkililerin kabul ettiği bu teklif neden hala yasalaşmadı?” diye sordu. Hançerlioğlu, siyasi partilere, milletvekillerine ve Bakanlık yetkililerine sundukları kanun değişikliğinin gerçekleşinceye kadar tüm illerde bugün saat 13:00’ten yarın saat 13:00’e kadar uyumama eylemi gerçekleştireceklerini belirtti. Hançerlioğlu, taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda 10-16 Mayıs günlerinde Ankara’ya yürüyüş düzenleyeceklerini kaydetti. Yapılan açıklamanın ardından engelliler, Galatasaray Lisesi önünde nöbet eylemine başladı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here