Anasayfa Haber Engelli kardeşini kurtarmaya giderken katledildi

Engelli kardeşini kurtarmaya giderken katledildi

Paylaş

 

Bismil’de katledilen sivillerden biri olan Agit Yıldız’ın, evinde bulunan engelli kardeşini kurtarmak isterken kurşunların hedefi olduğunu belirten Yıldız ailesi, İHA’nın “Elif’in katili o terörist böyle öldürüldü” başlıklı haberinin tamamen yalandan ibaret olduğunu söyledi.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesi, Kürdistan’da devam eden polis ve asker saldırılarının son hedefi oldu. Üç gün boyunca abluka altında tutulan ilçede 2 kez sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, ilçede bulunan ev ve işyerleri polis ve askerler tarafından rastgele tarandı. Saldırılar sırasında 2’si çocuk 4 kişi polis ve askerler tarafından katledilirken, İhlas Haber Ajansı’nın (İHA), “Elif’in katili o terörist böyle öldürüldü” başlığıyla görüntülü olarak servis ettiği haberde hedef gösterilen katledilen sivillerden 22 yaşındaki inşaat işçisi Agit Yıldız’ın, polis ve asker tarafından ateş altına alınan mahalleden ailesini kurtarmaya çalıştığı sırada hedef alınarak tarandığı ortaya çıktı. Nerede ve ne zaman çekildiği belli olmayan görüntülere tepki gösteren Yıldız ailesi, ana akım medyanın gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Evine kısa bir mesafe kala kurşunların hedefi oldu

Olay gününe ilişkin konuşan Yıldız’ın kuzeni Vecedin Yıldız, Avaşin Mahallesi’nde oturan kuzeninin saldırıların yoğunlaştığı 27 Eylül gecesi kurşunların hedefi olmamak için 20 günlük bebeği ile eşi Hevidar Yıldız’ı yanına alarak kendi evinin bulunduğu Altok Mahallesi’ne getirdiğini söyledi. Eşi ve bebeğini kuzeninin evine bırakan Yıldız’ın engelli kardeşi Muhammet Yıldız’ı (12) almak için evinin bulunduğu Avaşin’e geri döndüğünü anlatan Yıldız, “Kuzenim engelli kardeşini taşımak için 22.30 sıralarında Avaşin Mahallesi’ndeki evine geri döndü. Evlerine kısa bir mesafe kala asker ve polislerin hedefi oldu. Vücuduna isabet eden 3 kurşunla ağır yaralanan kuzenim için çevredeki komşuları ambulans çağırmış. Ancak saldırıların yoğun olması ve polis ablukası nedeniyle uzun süre ambulans gelmeyince komşular yaralı kuzenimi bir eve taşımış. Burada uzun süre bekletilen kuzenim kendi imkanlarıyla Bismil Devlet Hastanesi’ne kaldırdı. Kuzenim yine hastanedeki polis ablukası nedeniyle buradan Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sevk edildi” dedi.

‘Kuzenim tarandıktan sonra elini panzerle ezdiler’

Yıldız ile kardeşini almak için gitmeye çalıştığını ancak Yıldız’ın izin vermediğini dile getiren Yıldız, “Engelli kardeşini almak için döndüğünde saldırının ortasında kaldı. Evine 100 metre kala vurdular onu. Elinde silah olduğunu söylüyorlar. Yalan söylüyorlar” diyerek tepki gösterdi. Kuzeni Yıldız’ın yaralandığını arkadaşlarının kendisine haber verdiğini söyleyen Yıldız, “Kuzenimin arkadaşları Agit’in vurulduktan uzun süre polisin almaya izin vermediklerini ve elinin üzerinden panzerin geçtiğini söyledi” ifadesinde bulundu.

‘Yeğenimin çatışmaya girdiği süsü verilmek isteniyor’

Agit’in dayısı Abdurrezak Ayaz ise sivil polislerin hastaneye kaldırılan yeğenin odasına ellerinde bulunan poşetlerle girdiğini belirterek, “Poşetlerin içinde silah ve bomba vardı. Polisler yeğenimi bu şekilde suçluyorlar. Daha savcı gelmeden içeriye silah götürdüler” iddiasında bulundu. Ayaz, tartıştığı polislerden birinin kendisine, “Sen bize karışamazsın biz görevimizi yapıyoruz” şeklinde cevap verdiğini aktardı. Polis ve medyanın “çatışma sırasında öldürüldü” diyerek katliamı meşrulaştırmaya çalıştığını kaydeden Ayaz, “Bunlarla yeğenimin çatışmaya girdiği süsü verilmek isteniyor” dedi.

Aile AİHM’e başvuracak

Yıldız’ın babası Şaban Yıldız, “Bize kardeşiz diyorlar. Hani nerde kardeşliğiniz?” sözleriyle yaşadıklarına isyan etti. Olayın takipçisi olacaklarını belirten Yıldız, “Buradaki hukuk yasaları yetmezse AİHM’e başvuracağım” dedi. Anne Celile Yıldız ise tepkisini şu şekilde dile getirdi: “Yalan söylüyorlar benim Agit’im eline silah almadı. Oğlumu evinin sokağında 3 kurşunla katlettiler. Benim nasıl yüreğim yandıysa bu yapanların da yüreği yansın.”dyb-01-10-15-yldz-katledildi2

Yıldız ailesinin katledilen Yıldız’ın 20 günlük bebeğine de babasının isminin verileceği belirtildi.

(şo/rk/ns)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here