Anasayfa Forum ‘Engellilerin sorunları özyönetimle çözülür’

‘Engellilerin sorunları özyönetimle çözülür’

Paylaş

Engellilerin sorunlarının çözümü için ilan edilen 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü’nü ağırlaşan sorunlarla karşıladıklarını dile getiren Engelliler Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Gültekin, engellilerin sorunlarının da ancak özyönetimle çözüleceğini dile getirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 1992 yılında sorunlarına dikkat çekmek ve çözüm bulmak amacıyla Engelliler Günü olarak ilan edilen 3 Aralık’ı engelliler ağırlaşan sorunları karşılıyor. Engelli yurttaşların yaşadığı sorunları değerlendiren Tüm Engelliler Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Gültekin, engellerin sorunun ancak yerel yönetimlerin güçlendirmesiyle çözüme kavuşabileceğinin görüşünde.

‘Engelliyi en çok zorlayan ulaşım’

Türkiye’nin tüm kentlerinde olduğunu gibi gün içinde engellilerin karşılaştığı en büyük sorunun ulaşım sorunu olduğunu aktaran Gültekin, kent içi trafikte ve kaldırımlarda sürekli engellileri engelleyen materyallerin bulunduğunu söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir ile ilgili “Engelsiz İzmir” diye bir projesi olduğunu fakat bunun yeterli olamadığını belirten Gültekin, projenin başta esnaf olmak üzere tüm halka benimsetmesi gerektiğini söyledi. Özellikle esnafın kaldırımları işgal etmesi ile kaldırıma park edilen araçların engeller için bir “İşkence” olduğuna dikkat çeken Gültekin, engellilerin sadece ulaşım sorunu olmadığını engellilerin ulaşım konusunda gündelik hayatta en çok etkileyen sorun olduğunu belirtti.

‘Yerel yönetimler güçlendirmesi sorunlarımızı çözer’

Öncellikle devlettin sosyal gerekliliğini yerine getirip engelliler için istihdamı sağlaması gerektiğini ifade eden Gültekin, yerelin bu konuda yetersiz kaldığını söyledi. Yerel yönetimin iş istihdamı konusunda başta olmak üzere pek çok alanda güçlendirmesi gerektiğini ifade eden Gültekin şunları belirtti: “Bu direk Ankara’dan sağlanan bir şey. Her şeyin Ankara’dan yönetilmesini istemiyoruz. Yerel yönetimler güçlenmelidir. Özyönetime doğru gidilmelidir. Çünkü yerel yönetimlerin güçlendirmesi engellerin sorunu çözer. Sorunlarımız olduğunda gittiğimizde yerel yönetimler Ankara’dan çıkan yasaların arkasına sığınıyorlar. Ama yerel yönetim güçlendirildiği zaman bir mazeret bildiremezler. Engelliler için de özyönetimler sorunların kaynağında çözer.”

‘Engelliler için yasalar çıkarılsın’

Yeni tartışılan anayasada engellerin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyleyen Gültekin, Türkiye’nin demokratikleşmesiyle engellilerin sorunlarının da çözüleceğini belirtti. Mevcut sistemin sadece engellilerin önünde kapattığını dile getiren Gültekin, yerel yönetimlerin ve hükümettin engellilerle ilgili sağlıklı projelere imza atması gerektiğini söyledi. Sadece engelliler günü ile engelliler haftasında hatırlanmak istenmediklerine vurgu yapan Gültekin, “Engelliler haftası ya da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle sadece bir iki etkinlik yapıp, birkaç tane tekerlekli ya da akülü araç verip, TV karşına çıkmak değildir. Bunlara karşıyız. Engelliler için bir şey yapılacaksa yasalarla yapılması gerekiyor” diye konuştu.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here