Anasayfa Haber Er Altıntaş’ın ailesi: Bu savaş bitsin

Er Altıntaş’ın ailesi: Bu savaş bitsin

Paylaş

HPG tarafından 2 Ekim’de alıkonulan asker Müslüm Altıntaş’ın babası Şevket Altıntaş, “Suçlu duruma bizi düşürecekler diye konuşmaya korkuyoruz. Dilimizi dahi bağlamışlar. Yeter artık. Tek benim oğlum değil, bu savaş bitsin” diyerek, devlet yetkililerinin duyarsızlığına isyan etti. Anne Songül Altıntaş ise, “O daha küçük. Evde oturamıyoruz, yatamıyoruz. Çocuğum olmadan yaşayamam” dedi.

urf-29-10-15-alikonulan-asker-ailesinin-feryadi01

 

Urfa’nın Halfeti (Xelfetî) ilçesine bağlı Bulaklı (Tatayn) Mahallesi’nde yaşayan Altıntaş Ailesi, çocukları er Müslüm Altıntaş’ın HPG tarafından 2 Ekim günü alıkonulmasıyla, AKP’nin neden olduğu savaşın acısını çeken ailelerden yalnızca biri. Acemi birliğini tamamladıktan sonra usta birliği için Erzincan’a giderken HPG’nin yol kontrolü yaptığı Dersim Pülümür ilçesi arasındaki yolda kendisi gibi er olan Adil Kabaklı ile birlikte HPG’liler tarafından alıkonulan Müslüm Altıntaş’ın (20) ailesi, savaş isteyenlere isyan ederek, çocuklarına bir an önce kavuşmayı bekliyor. Türkmen asıllı baba ve Kürt bir annenin iki çocuğundan büyüğü olan Müslüm Altıntaş’tan 27 gündür haber alınamıyor. Altıntaş Ailesi, çocukları için herhangi bir girişimde bulunmayan devlet kurumlarına sitemde bulunarak, başvurdukları İnsan Hakları Derneği (İHD) Dersim Şubesi’nden gelecek iyi bir haberin hayalini kuruyor.

‘Barış gelsin ülkeye’

urf-29-10-15-alikonulan-asker-ailesinin-feryadi3

Kendileri gibi yoksul aileleri mağdur eden savaşın bitirilmesini isteyen Halfeti’nin Türkmen mahallesi Argıllı olan baba Şevket Altıntaş (46), çocuğunun sağlığından duyduğu endişeyi paylaştı. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve yetkilere seslenen Altıntaş, “Bir an önce oğlumu istiyorum. Barış gelsin bu ülkeye. Halkın ve bizim istediğimiz bu. Ne gecem belli, ne de gündüzüm. Çektiğimi bir ben bilirim bir de Allah bilir” dedi.

‘Konuşmaya korkuyoruz’

Konuşmakta güçlük çeken ve hakkında yasal işlem başlatılmasından çekinen, baskılandıklarını ve konuşmaya korktuklarını söyleyen Altıntaş, “Benim ciğerim yanıyor. Biz çocuğumuzu elimizde bir şey olmadığından askere gönderdik. Gereken önlemleri alamadık. Konuşmaya korkuyoruz. Dilimizi dahi bağlamışlar. Konuşamıyoruz. Suçlu duruma bizi düşürecekler diye konuşamıyoruz. Yeter artık. Bir şeyler yapsınlar. Tek benim oğlum değil, bu savaş bitsin. Çözüm süreci vardı, onu da bitirdiler. Kim ne yapıyorsa yapsın. Bu kavga ve savaşı bizden uzak tutsunlar. Parası olan askere gitmiyor. Tatil yapıyor. Parası olmayan bizim gibi garibanlarda gözlerini karartarak çocuklarını askere gönderiyor. Bu kadar siyasi parti var. Hepsi koltuk belası için bunları başımıza getiriyorlar. Olan halka oluyor. Elimiz kolumuz bağlı oturuyoruz. Bir şey söylediğimiz de ‘Bunu niye söylediniz’ diyorlar” diye konuştu.

‘O daha çocuk’

urf-29-10-15-alikonulan-asker-ailesinin-feryadi2

Gözyaşları içerisinde oğlunun nedenini bilmedikleri bir savaşa kurban gitmesini istemediklerini söyleyen anne Songül Altıntaş (44) ise, tek istediğinin bir an önce çocuğuna kavuşmak olduğunu belirtti. Oğlunun suçsuz olduğunu dile getiren Altıntaş, “O daha küçük. Bizim kimseye bir kötülüğümüz, zararımız olmadı. Evde oturamıyoruz. Yatamıyoruz. Çocuğum olmadan yaşayamam. Oğlumdan başka bir şey istemiyorum. Dayanamıyoruz, yeter artık. Devlet yetkilileri de bizi duysun ve bu savaşa bir son versinler artık” dedi.diha

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here