Anasayfa Haber Erdoğan Batman’daki konuşmasını Diyarbakır’da tekrar etti ”Tek millet, tek bayrak, tek...

Erdoğan Batman’daki konuşmasını Diyarbakır’da tekrar etti ”Tek millet, tek bayrak, tek devlet ” dedi

Paylaş

Toplu açılışlara katılmak için Batman’da miting düzenleyen ve taşıma kitleye rağmen çok az kişinin katıldığı bir miting gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kürt sorunu yoktur” söyleminde ısrar ederek çözüm sürecinde Kürt tarafının adım atmadığını iddia etti. Konuşmasında sık sık Kürt siyasi hareketini “bölücülükle” suçlayan Erdoğan, tek devlet, tek millet, tek bayrak söylemini sürdürdü.

Toplu açılış törenine katılmak amacıyla Batman’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Emniyet Kavşağı’nda miting düzenlendi. Batman’a gelmeden önce Kürt sorununa ilişkin yaptığı açıklamalardan dolayı Kürtlerin ve demokratik kamuoyunun tepkisini alan Erdoğan’ın burada yapacağı konuşma merakla beklenirken, Erdoğan Kürt sorununun demokratik çözüm arayışlarına karşı tutumunu sürdürdü. İnkar ve asimilasyon politikalarına son verdiklerini ve tüm sorunları çözdüklerini savunan Erdoğan Batman’da da “Kürt sorunu yoktur” diyerek bu yönlü talepleri ise “bölücülük” olarak tanımladı.

Dünden itibaren Batman polis ablukasına alınırken, olağanüstü önlemler miting sırasında da devam etti. Miting alanına taşımalı olarak başka yerlerden yurttaşlar getirildiği belirtilirken, buna rağmen alandaki kitle sayısının birkaç bini geçmediği ve kitlenin bir bölümünün ise Erdoğan konuşurken alanı terk ettiği görüldü. Kitlenin alanda az olmasından kaynaklı olarak saat 13.00’de konuşma yapması beklenen Erdoğan gecikmeli olarak kürsüye çıktı.
Konuşmasına Batman Belediyesi’ni hedef alarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Batman hizmetin de hizmet edenin de kadri kıymetini bilecektir. Bu şehir ihmal edilmiştir” diye konuştu. Hasankeyf başta olmak üzere birçok tarihi yeri ve kültürel dokuyu sular altından bırakacak ve ekolojik yıkıma yol açacak Ilısu Barajı’nın yapımına dair tepkilere de değinen Erdoğan, barajın Türkiye’ye güç katacak yatırımlar olduğunu savundu.

Son dönemlerde başta İzleme Heyeti ve müzakere sürecine geçiş için önemli bir eşik olan Dolmabahçe Mutabakatı’na karşı açıklamalarıyla gündeme gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son olarak “Kürt sorunu yoktur” söylemini dillendirmişti. Erdoğan, Batman’da Kürt sorunu ile yaptığı konuşmalarda da bu çizgisini sürdürdü. Asimilasyon politikalarına son verdiklerini iddia eden Erdoğan, “Kimse milletimiz bölmeye, vatanımız bölmeye, bayrağımızı yakıp yıkmaya, devletimizi parçalamaya boşuna zahmet etmesin. Karşısında bizi bulur. Devlet hiçbir vatandaşının etnik kimliğine bakmıyor. Mehmet Şimşek az önce burada bir konuşma yaptı. Benim Kürt kardeşim kendi dili ile konuşabiliyor muydu? Bunları biz getirdik ya” ifadelerini kullandı.

‘Tek millet, tek bayrak, tek devlet

Başta Kürtler olmak üzere Türkiye halklarının anadilinde eğitim taleplerini görmezden gelen Erdoğan, Kürtçe eğitim sorununu da çözdüklerini söyledi. Konuşmasında, tek millet, tek bayrak, tek devlet vurgusu yapan Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: ” Bizim kardeşliğiniz kimse bozamaz Kürt Türk Arap diyerek Abhaz Gürcü, Roman diyerek bu milleti dilim dilim parçalayıp böldüler. Biz bu ayrımı çözüm süreci ile kaldırdık. Yaradılanı yaradandan ötürü severiz. Red inkâr politikaları vardı biz bunları ayaklarımızın altına aldık. Tek millet tek bayrak tek devlet yolumuza böyle devam edeceğiz. Kimse milletimizi bölmeye çalışmasın. Devlet hiçbir kökenine bakmıyor. Kürt kardeşim kendi diliyle konuşabiliyor muydu? Bunları biz getirdik.”

‘Bunlar Zerdüşti eğitimi alıyor’

HDP’nin seçim beyannamesinde yer alan “Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kapatacağız” söylemi üzerinden HDP’yi hedef alan Erdoğan, “Diyanet İşleri Başkanlığını kaldıracağız diyorlar. Bunların dinle işi yok. Kaldıracağız dedikleri Diyanet Kürtçe Kuran mealini yayınladı. Biz adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Kudüs Yahudilerindir diyerek ileri gidiyorlar. Zerre kadar bunların İslam’la alakası yok. Kudüs Müslümanların en önemli Kabesi, biz buralarda hayat bulduk. Dağlardaki kamplarda elimizdeki belgeler; bunlar Zerdüşt dininin eğitimini veriyorlar. Bir oyuna geldik bir daha aynı oyuna gelmeyelim” diye konuştu.

Kürtlerden bahsetmek bölücülük!

TRT’nin Kürtçe yayın yaptığını, üniversitelerde Kürtçe bölümler açıldığını ve Kürtçe isimler verilebildiğini örnek göstererek “Kürt sorunu yoktur” söylemini sürdüren Erdoğan, “Kürt sorunu vardır demek ayrımcılık yapmaktır. Kürt kardeşlerinin sorunlarının çözümünün ayrıldığı bir durumdur. Çözüm sürecini Kürt sorunu parantezinde tutanlar bir istismar alanı yaratıyorlar. Geçmişte Kürt kardeşimizin Kürdüm demesine izin vermeyenler bölücülük yapıyordu şimdi de tersi yönde bölücülük yapıyor” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında kendisini karşılamaya gelmeyen Batman Belediyesi eşbaşkanlarına da yüklenen Erdoğan, Yüzde 52 oyla seçilen bir Cumhurbaşkanı’nı belediye başkanı havaalanına gelme nezaketinde bulunmadı. Ben de gitmeyeceğim” diye kaydetti.

Süreç konusunda Kürt tarafını suçladı

Daha önce yaptığı “Masa olmaz, taraflar olmaz” biçimindeki açıklamalarla müzakere mekanizmalarına karşı çıkan Erdoğan, süreç konusunda ise Kürt tarafını suçladı. “Bu süreçte bölücü örgüt sözleri tuttu mu silah bırakacaktı yaptı mı hiçbir sözü tutmadı” diyen Erdoğan, HDP’nin ise Kürt halkını temsil edemeyeceğini söyledi. Erdoğan, konuşmasında sık sık Kürt siyasi hareketini “yakıp yıkmakla” itham etti.

AKP’ye oy istedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunu ise Başkanlık sistemine ayırdı. Başkanlık sistemine geçişin zorunluluk olduğunu savunan Erdoğan, “2023 Türkiyesi’nin yolunu aynı şekilde açacağız. Batman yeni Türkiye’ye hazır mı Başkanlık sistemini destekliyor mu bunun için ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz?” diyerek AKP’ye oy istedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here