Erdoğan: HDP’li Belediyelerin Araçlarına El Konulabilir

Paylaş
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kaymakamlara hitaben yaptığı konuşmada HDP’li belediyelere ait araç ve gereçlere el konulabileceği sinyalini verdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı sarayında kaymakamlarla bir araya geldi.

Kaymakamlara seslenen Erdoğan, HDP’li belediyeleri kastederek gerekirse bu belediyelerin araç ve gereçlerine el konulabileceğini söyledi.

“Tek millet”, “tek devlet, “tek bayrak” vurgusunu tekrarlayan Erdoğan, Gülen Cemaati’ne mensup kişilerin kamu kurum ve kuruluşlarından temizlenmesi talebini de yineledi.

“Tek millet, tek bayrak”

“Bizim bir vatan arayışımız yok filan diyorlar, bunların dertlerini biz biliyoruz. Ben hangi haklara sahipsem sen de aynı haklara sahipsin. Parlamentoya girmekse giriyor musun? Giriyorsun. Daha ne istiyorsun ya? Dert başka. Dert, vatan topraklarımızı bölmek, parçalamak. Tarihi hesaplarını kendilerine göre yerine getirmek. Bu devletin içinde başka bir devlet olamaz.

“Birisi paralel diye çıkmış öbürü kendine göre başka bir devlet yapılanması anlayışıyla ortada dolaşıyor. Hiçbiriniz bu ülkede arayışınızın karşılığını bulamayacaksınız. Bedelini ödeyeceksiniz, ödüyorsunuz. Şehitlerimiz var, biz buna inanarak yola çıktık. Rabbimiz bize bunun müjdesini verdi.

“Hep söylüyorum; biz, tek milletiz. Çeşitli etnik unsurlar olabilir ama tek milletiz. Tek bayrağız. Bizim ülkemizde ikinci bir bayrak söz konusu değil. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır.

Belediyelere

“Örgütün güdümündeki partiye mensup belediyeler bunların kontrolü altına girmiş. Kimi kamu görevlilerinin de gizli veya açık destek verdikleri anlaşılıyor.

“Bilhassa kaymakamlarımız, kanunların kendilerine verdiği yetkiyi en etkili şekilde kullanarak örgütün yaptığı tahribatı yapmak için elinden geleni yapmalıdır.

“Kesintilerin oluşmasına, mağdur edilmeye izin veremeyiz. Gerekirse belediyelerin araç gereçlerine el koyarak, bölgede hayatı bir an önce normale döndürmemiz şarttır. Ayrıca terör örgütüne destek veren kamu görevlileri de belirlenip adalete teslim edilmelidir.

“Güvenliğin tesisinin ardından, zarar gören yerleşim yerleri hızla yeniden yapılandırılmalıdır. Benzer sıkıntıların söz konusu olduğu yerlerde önlemler almalıyız.

“Terör örgütüne destek olan çevrelerin oyunlarını artık çözdük. Ne tuzaklanmış çukurlarla kapatılmış sokaklar, ne duvarları delinerek birbirleriyle bağlantılı hale getirilmiş evler görmeyeceğiz.

“Kaymakamlarımız, valilerimiz, bulundukları ilçe ve illeri avuçlarının içi gibi ezbere bilecekler. Her tehdidi bertaraf edecekler.

Gülen Cemaati’ne 

“Terörle mücadelede de eksiğimiz kanun değil. Bunun için gerekli kanun da var yönetmelik de var. İhtiyacımız olan bunları kararlılıkla uygulayacak cesaretli yöneticilerdir.

“Unutmayınız, korkaklar hiçbir zaman zafer anıtı dikemezler. Aynı durum ülkemizin başka meselesi olan paralel devlet yapılanması için de geçerlidir.

“İçeride ve dışarıda bize verilen zararı en büyük düşmanlık besleyen ülkeler bile başaramamıştır. Bu yapı mensuplarını kamunun tüm kademelerinden süratle temizlemek mecburiyetindeyiz. Devletimiz, milletimiz aleyhine çalışan bir terör örgütü olarak tescil edildi bu yapı.

“Şu anda bana bağlı olarak çalışan devlet denetleme kurulunun en öncelikli görevi budur. Her kurumda bu tür kim varsa hemen yargıda süreci başlatacaksınız diye talimatımı verdim.

“Bu konu tamamen bir devlet meselesi, devletin güvenliği meselesidir. Herhangi bir yanlışı olan kim olursa olsun hak ettiği cezayı görecektir. Paralel devlet yapılanmasıyla ilgili yapılan çalışmaları, daha dikkatli bir şekilde yürütmenizi istiyorum.

“Desteğim daima yanınızdadır. Özel kalemimi telefonla arayıp bu bilgileri verebilirsiniz. Bizzat takip ediyorum. Bu mücadelede herhangi bir engelle karşılaşan doğrudan bu bilgiyi bana aktarmalıdır.”Bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here