Anasayfa Haber Erdoğan olmayan sorunun izleme heyetide olmaz demek istedi !

Erdoğan olmayan sorunun izleme heyetide olmaz demek istedi !

Paylaş

Müzakerelere geçiş için önemli bir eşik olan İzleme Heyeti’nin oluşturulması tartışmaları sürerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan heyete karşı olduğunu açıkladı. Heyetin oluşturulmasının sürece katkı sunmayacağını iddia eden Erdoğan, “Şunu da açık net söyleyeyim. Bu olaya ben olumlu bakmıyorum” ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’ya yapacağı ziyaret öncesinde Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Önceki günlerde yaptığı “Kürt sorunu yoktur, Kürtler daha ne istiyor” sözleri ciddi tepkilere yol açan Erdoğan, demokratik çözüm sürecinin temel mekanizmalarından olan İzleme Heyeti’ne de karşı olduğunu açıkladı.

Çözüm süreci noktasında kurulması planlanan ve çalışmaların sona geldiği belirtilen İzleme Heyeti’ne ilişkin soruları yanıtlayan Erdoğan, konu ile ilgili gelişmeleri gazetelerden takip ettiğini ve heyetten haberi olmadığını öne sürerek, “Ve şunu da açık net söyleyeyim. Bu olaya ben olumlu bakmıyorum. Başbakanlığım döneminde de akil insanlar içinden bir grubun gitmesini nasıl buluyorsunuz diye sorulduğunda, bunları doğru bulmadığımı söylemiştim. Bunlar doğru şeyler değil” ifadelerini kullandı.

İzleme Heyeti oluşturulmasının sürece katkı sunmayacağını savunan Erdoğan, “Bu sayının 5’e çıkması 10’a çıkması, ayrı bir grubun oraya gönderilmesi, neyi değiştirecek ki? Birilerini tatmin için bu işler yapılmaz. Bu işin yönetimi hükümete üzerine düşeni başlattığı süreç içinde devam ettirmelidir. Bunun dışındaki süreç kendi çerçevesi içinde kalmalıdır. Dağa bile çeşitli roman yazarları gönderildi. Ne netice alındı? Yeni romanlar mı yazdırılacak? Bunları doğru bulmuyorum” dedi. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here