Anasayfa Haber Erdoğan sordu Amed ne ya? Cevap :Ceylan Önkolun masum bakan...

Erdoğan sordu Amed ne ya? Cevap :Ceylan Önkolun masum bakan gözleridir

Paylaş

Baluken’den Erdoğan’a ‘Amed ne ya?’ yanıtı

 

 HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Adam çıkmış Amed diyor. Amed ne ya? Ne oluyoruz’ şeklindeki sözlerine “Ceylan Önkolun masum bakan gözleridir Amed. Aydın Erdem’in zafer işaretidir. Aydın şahsında Amed’i inkâr edenlere Lice’nin duruşudur” sözleriyle yanıt verdi. Baluken, konuşmasının sonunda Erdoğan’a yine Amedlilerin ‘Sen sana söylersin, sen sana dinlersin’ sözünü de hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün çıktığı bir Tv programında sarf ettiği ‘Adam çıkmış Amed diyor. Amed ne ya? Ne oluyoruz’ yönündeki sözlerine HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Adayı İdris Baluken, düzenlediği basın toplantısıyla yanıt verdi. DBP Diyarbakır İl Örgütü binasında düzenlenen toplantıya, DBP İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı da katıldı.

Toplantıyı, ‘Amed nedir?’ diyenlere karşı Amed’in ne olduğunu hatırlatmak için düzenlediklerini söyleyen Baluken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu söyleminin Kürdün diline, kültürüne, varlığa saldırı olduğunu vurguladı.

‘İttihat-i Terakki zihniyetini Erdoğan devam ettiriyor’

İttihat-i Terakki zihniyetinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şahsında devam ettiğini vurgulayan İdris Baluken, bu yasakçı ve inkârcı zihniyetin Mezopotamya coğrafyasında tüm yasaklara rağmen hala dile getiriliyor olmasını tarihe geçmiş büyük bir ayıp olarak ifade etti.

Baluken, bu sözlerinin devamında Amed’i şu sözlerle tarif etti:

“Tüm yok etme anlayışlarına karşı tarihin en büyük direnişini gerçekleştirmiştir. Yakın tarihte dilimizi, kilimliğimizi yasaklayanlara karşı Şeyh Sait Efendi ve onun öncü direniş kadroları ile birlikte direniş destanının yazıldığı kenttir Amed. Mazlum Doğan’ın, Amed zindanında 3 kibrit çöpü ile yakmış olduğu direnişin başladığı yerin adıdır Amed. Hiçbir karşılık beklemeden toprağa düşerken kendi mezar taşına ‘halkına borçlu gittiler’ diye yazdıran Kemal Pir’lerin, Mehmet Hayri Durmuş’un toprağıdır Amed.”

Amed’in bu mirasını bilmeyenlerin Amed’e en büyük zulmü yapanlar olduğunu söyleyen Baluken, “Amedliler, tıpkı dün konuşan Erdoğan gibi buraya gelip de ‘Kürt sorunu benim sorunumdur’ diyerek bu kentten çıktıktan sonra ihanet edenleri de çok yakından bilir. Yine Amed, ‘kadında olsa çocukta olsa vurun’ diyerek katliam emri verenleri çok iyi biliyor. İnsanlıktan zerre kadar nasibini alanların gördüğü ve buradaki tarihi koklayan Ceylan Önkol’un masum bakan gözleridir Amed. Aydın Erdem’in zafer işaretidir. Amed’i inkâr edenlere Lice’nin duruşudur” ifadelerini kullandı.

‘Amedliler kendilerini inkar edenlere yarın yanıt verecek’

Amed’de her gün savaş uçaklarına karşı ısrarla barış güvercinleri uçuran halkın ortak iradesini tanımayanların ‘Amed’ kelimesini duyunca şaşırdıklarını dile getiren Baluken, kendi yüreğinde içselleştirmeyenlerin Amed’i tanımak zorunda kaldığını söyledi. Baluken, “Bu vesile ile bütün Amed halkına ve Türkiye halkına tarihi sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz. Yarın sabah 7’den akşam 4’e kadar kendini inkâr den zihniyete karşı nasıl tarihi sorumluğunu yerine getireceğini bir kez daha ifade ediyorum” dedi.

‘Sen sana söylersin, sen sana dinlersin’

Bu çağrısının ardından Amed’i tanımayanların, Beştepe’de 5 yıldızlı Saray’larda Amed’i anlayamayacaklarını belirten Baluken, Amed’i anlamak isteyenlerin Amed’in kuçelerine bakması gerektiğini kaydetti.
Baluken, konuşmasının sonunda Erdoğan’a yine Amedlilerin bir sözüyle yanıt verdi. Baluken, Amedlilerin böyle durumlarda karşılarındakine “Sen sana söylersin, sen sana dinlersin” dediklerini, aktardı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here