Anasayfa Haber Erdoğan : Tutuklu yargıla-dokunulmazlıkları kaldır- vatandaşlıktan çıkar- Savaşa devam..!

Erdoğan : Tutuklu yargıla-dokunulmazlıkları kaldır- vatandaşlıktan çıkar- Savaşa devam..!

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Avukatlar Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikte konuştu.

Erdoğan, akademisyenlerin tutuksuz yargılanması gerektiğine katılmadığını belirtti. Başbakan Ahmet Davutoğlu, 29 Mart’taki konuşmasında Esra Mungan’ın tutukluluğu üzerinden tutuksuz yargılamanın esas olması gerektiğini belirtmişti

“Tutuksuz yargılamaya karşıyım”

Erdoğan şöyle konuştu:

“Avukatlık bürosu adı altında terör örgütünün birimi olarak çalışan sözde avukatların bulunduğunu biliyoruz, bunda hiç şüphemiz yok. Aynı durum gazeteci kimliği, buranın altını özellikle çiziyorum, akademisyen kimliği, doktor, öğretmen kimliği taşıyanlar için de geçerli. Bakıyorsunuz son zamanlarda, ‘akademisyen olduğuna göre tutuksuz yargılansın’ deniyor. Ne demek, suçluysa, eğer yargı buna hükmettiyse o da tutuklu yargılanacak.”

Vatandaşlıktan çıkarma

Erdoğan, “terör”e destek verenlerin vatandaşlıktan çıkarılabileceğini söyledi:

Eğer buna meydan okuma deniliyorsa, evet, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne kem gözle bakan, kötü niyet besleyen herkese, milletim adına, Cumhurbaşkanı sıfatıyla ben de meydan okuyorum. Belki biz bir ölüyoruz ama en az 10 da, 20 de, 30 da onlardan öldürüyoruz. Bu, bu şekilde devam ediyor. Terör örgütünün yandaşlarını devre dışı bırakmak için vatandaşlıktan çıkartma dahil gereken tüm önlemleri almakta kararlı olmalıyız. Bunlar bizim vatandaşımız dahi olamazlar.”

“Ermeni komitacılarıyla koyun koyuna”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika’daki gezideki protestoya da değindi:

“Gezi olayları da, paralel yapının darbe teşebbüsü de, 7 Haziran öncesinde oluşturulan iklim de bölücü terör örgütünün eylemlerine başlaması da zahirde birbirinden bağımsız görünüyor. Ama esasta hepsi aynı oyunun birbirlerini takip eden sahneleridir. Eğer devlet olarak terör örgütüyle mücadeleyi ahlak, vicdan ve hukuk ölçüleri içinde yürütmezsek, bu mesele bizim için 3 günlük iştir. Paralel yapı denen şer örgütünün ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında tüm imkanları ve gücüyle, devletimiz ve milletimizin aleyhinde çalıştığını bilmenizi istiyorum. Amerika’da bu yapının nasıl bölücü örgütün mensuplarıyla, Ermeni komitacılarıyla koyun koyuna olduğunu bizzat işte bu son seyahatte gördük, yaşadık.” (NV)

bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here