Anasayfa Haber Erdoğan”Erkeğe daha çok miras düşmesinin normal, hakkaniyetli ”olduğunu söyledi.

Erdoğan”Erkeğe daha çok miras düşmesinin normal, hakkaniyetli ”olduğunu söyledi.

Paylaş

KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan, AKP Brüksel Siyaset Akademisi’nde “Dünyada Müslüman kadın algısı ve eşitlik mücadelesi” konulu ders verdi.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan, tarihte kadınları ezen uygulamaların en çok Batılı ülkelerde görüldüğünü söyledi. Miras konusunun sık sık gündeme getirildiğini belirten Erdoğan ‘Erkeğe evi geçindirme sorumluluğu verilirken, kadına böyle bir sorumluluk verilmediğini ve doğal olarak erkeğe daha çok miras düşmesinin normal, hakkaniyetli ve adil bir durum haline geldiğini görürüz’ dedi.

KADEM olarak feministlerden cinsiyet eşitliği yerine, cinsiyet adaletini savundukları için eleştiriler aldıklarını söyleyen Erdoğan, “Tek hareket noktamız eşitlikse pozitif ayrımcılıkları istemek hakkımız olmaz. Ama adaletli davranmak söz konusuysa pozitif ayrımcılıkları istemek hakkınız oluyor. Adalet kavramına karşı tepkiselliğin aslında ciddi bir dayanağının olmadığını görüyoruz. Çünkü adalet dediğimiz şey eşitliğin tüm kazanımlarını korumakla kalmıyor, eşitliğin boşlukta bıraktığı alanları doldurma gibi de bir iddia taşıyor. Dolayısıyla adalet, kadını daha iyi bir noktaya taşıyan bakış açısı oluyor” dedi.

Sümeyye Erdoğan 17-25 Aralık soruşturmasında Tapelerde  Babası ile  paraları sıfırlama  konuşmasında kilit isim olarak gündeme  gelmişti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here