Anasayfa Kadın Eril sistemi reddeden kadınlar jineoloji atölyelerine

Eril sistemi reddeden kadınlar jineoloji atölyelerine

Paylaş

Yaşam ve kadın bilimi jineoloji atölye çalışmaları İstanbul’un 3 bölgesinde başladı. Jineolojiyi tüm dünyaya anlatmayı hedeflediklerini dile getiren Jineoloji dergisi çalışanı Şeyma Kantarcı, eril sistemi reddeden tüm kadınları jineoloji atölyelerine çağırdı.

Toplumsal cinsiyetçilik üzerinden gelişen tüm iktidar ideolojilerine karşı bir çıkış arayan “yaşam ve kadın” bilimi olarak tanımlanan jineoloji, Kürdistan ve Türkiyeli kadınlar tarafından merakla araştırılmaya devam ediliyor. Tıkanan sosyal yaşamda, iktidar merkezli olmayı aşmanın bilimi olmayı hedefleyen jineoloji, kadınlara yeni bir perspektif sunuyor. Dergi olarak ilk sayısı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde çıkan Jineoloji, şimdi de atölye çalışmalarıyla kadınları yeni yaşama hazırlıyor. Kürdistan ve Türkiye illerinde başlatılan jineoloji atölyeleri İstanbul’un her 3 bölgesinde eş zamanlı olarak başladı.

Jineoloji dergisi çalışanları tarafından 14 Mart’ta başlatılan atölye çalışmaları Kadıköy, Aksaray ve Bahçelievler’de devam ediyor. Pazartesi Eğitim Sen Kadıköy Şube binasında, Çarşamba Eğitim Sen Aksaray Şube binasında ve Cuma günü ise HDP Bahçelievler ilçe binasında devam eden atölye çalışmalarına kadınlar da yoğun ilgi gösteriyor.

Atölyede kadınlar tartışıyor

Jineolojiye Giriş kitabı referans alınarak “Jin nedir?”, “Jineoloji nedir?”, “Feminizmin jineolojiye bakışı nasıl?”, “Toplumsal yaşamda jineoloji neye tekabül edecek?” gibi sorular ve etik- estetik, özgür eş yaşam kavramlarının kadın sorunları üzerinden tartışıldığı atölyede, kadınlar fikir alışverişinde bulunuyor.

‘Jineoloji’yi tüm dünyaya anlatmak isteriz’

Atölye faaliyetleri hakkında bilgi veren Jineoloji dergisi çalışanı Şeyma Kantarcı, “Dünyada bir sürü bilim var ama kadın bilimi kimsenin aklına gelmemiş. Jineolojiyi biz tartıştık ama tüm dünyaya anlatmak isteriz. Jineoloji, kadın, yaşam, anlam bilimidir. Kadın perspektifi ile bilim yapmak, bunun kurumsallaşması ile mücadelesini örgütlemek gibi hedefimiz var” diye konuştu.

‘Bilimi erillikten Jineoloji ile kurtarabiliriz’

Jineoloji atölyeleri kapsamında tarihsel süreçten beri var olan ve hiçleştirilen kadın tarihine ışık tutulurken, neden kadın bilimine ihtiyaç duyulduğunun da tartışıldığını dile getiren Kantarcı, bilimin erkekle ilişkilendiğini ve bu nedenle o bilimi erillikten kurtarmanın yolunun ancak jineoloji ile mümkün olacağını belirtti.

Kantarcı, eril sistemi reddeden tüm kadınların jineoloji atölyelerine katılması gerektiği yönünde çağrıda bulundu. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here