Anasayfa Kadın Erkek Şiddeti Kasım 2016

Erkek Şiddeti Kasım 2016

Paylaş
Bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler Kasım’da 21 kadın ve iki çocuğu öldürdü; yedi kadına tecavüz etti; 37 kadına zorla seks işçiliği yaptırdı; 9 kadına cinsel tacizde bulundu; 32 kadına şiddet uyguladı; 35 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu.

2016’nın ilk 11 ayında erkekler en az 241 kadın öldürdü, 72 kadına tecavüz etti; 111 kadını taciz etti; 387 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu; 314 kadına şiddet uyguladı.

1 Kasım

Cinayet

* Urfa’da B.K. (86) karısı Fatma Kente’yi başına sert bir cisimle vurarak öldürdü. B.K. cinayetten sonra tutuklandı.  (17 Temmuz’da yaşanan bu olay medyada yer alsa kullandığımız tarama sistemine geç düştü, B.K. cinayetten dört ay sonra cezaevinde hayatını kaybetti.)

* İstanbul’da C.V. (29) eski karısı D.E.’yi(22) tabancayla öldürdü, yanındaki erkek G.A.’yı (30) yaraladı. Cinayetten sonra kaçan C.V. ve ona yardım ettiği öne sürülen erkek S.V. yakalandı.

Şiddet – yaralama

* Kütahya’da Ö.K. kardeşi B.K.’yi darp etti, burnunu kırdı. Olay yerine gelen polisleri görünce intihara teşebbüs eden Ö.K. gözaltına alındı.

* Ankara’da M.D. (39) annesi M.T.’yi (66) tabancayla yaraladı. M.D. olaydan sonra intihar etti.

Taciz

* Hatay’da bir erkek soysal medyadan tanıştığı B.K.’yi sosyal medyada taciz ve tehdit etti. B.K. üç yıldır kendisini taciz ve tehdit eden erkek hakkında üçüncü kez şikayetçi oldu.

Seks işçiliğine zorlama

* Antalya’da iki kadın yedi erkek yabancı uyruklu 30 kadına zorla fuhuş yaptırdı. Dokuz kişi gözaltına alındı.

2 Kasım

Cinayete teşebbüs- yaralama

* Muğla’da M.F. (46) eski karısı H.H.’yi (50) av tüfeğiyle çalıştığı pazarda öldürmeye çalıştı, kadının dini nikahlı kocası Muammer Öztop’u (81) öldürdü. Cinayetten sonra kaçmaya çalışan erkek yakalandı. Erkekten üç yıl önce boşanan H.H.kendilerini tehdit ettiği için M.F.’den daha önce şikayetçi olduklarını söyledi.

Tecavüz

* Aydın’da bir erkek tanımadığı G.F.’ye zorla girdiği evinde tecavüze teşebbüs etti. Erkek kadının bağırması üzerine kaçtı.

Şiddet – yaralama

* Nevşehir’de bir erkek karısı R.K.’yi (30) darp etti.

Taciz

* Amasya’da bir erkek bir kadını taciz etti. Erkek tutuklandı. (25 Ekim’de yaşanan bu olay 2 Kasım’da basına yansıdı)

3 Kasım

Cinayet

* Antep’te C.S. (39) karısı Hatie Sökmen’i (29) 7. kattaki dairelerinden aşağı atarak öldürdü. Erkek cinayetten sonra gözaltına alındı.

* Antep’te M.K. dini nikahlı karısı Merve Coşkun’u boğazını sıkarak öldürdü. 2 ay önce yaşanan olayda ağır yaralanan Coşkun 3 Kasım’da hayatını kaybetti. M.K. olayın ardından tutuklanmıştı.

Şiddet – yaralama

* Aksaray’da bir erkek, erkek kardeşini darp ederken araya giren annesi M.S.’yi (62) önce darp etti, ardından bıçakla yaraladı.

4 Kasım

Cinayet

* Afyon’da M.A., A.A., A.Ö., İ.Ö., Ö.A. ve A.T.T. Satı Kan’ı (63) el ve ayaklarından bağladıktan sonra darp ederek öldürdü. Erkekler kadının ziynet eşyalarını çaldı. Cinayetten 10 gün sonra gözaltına alınan erkekler tutuklandı.

Şüpheli ölüm

* Hatay’da Suriyeli İ.B. (38) dini nikahlı karısı Havin Abir Muhammed (25) ve kızı Rojda Batan (2) evlerinde ölü bulundu. Olayla ilgili haberlerde İ.B.’nin karısı ve kızını tabancayla öldürdükten sonra intihar ettiği öne sürülmüştü. Yapılan ilk ön otopside kadın ve kızının zehirlendiği, erkeğin tabancayla öldürüldüğü belirlendi. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Faili belirlenememiş cinayet

* Muğla’da Nermin Gözer’in (72) cesedi belden aşağısı yanımmış bir şekilde bulundu. Gözer’in cesedi kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için adli tıp kurumuna gönderildi, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Taciz

* Mersin’de Suriyeli O.M. (29) tanımadığı bir kadını sokakta elle taciz etti. O.M. çevredekiler tarafından linç edilmeye çalışıldı. Gözaltına alınan erkek tutuklandı.

Çocuk istismarı – Kaçırma

* İzmir’de B.Ç. (43) sosyal medyada tanıştığı N.N.T.’yi (16) kaçırdı. B.Ç.’nin sosyal medya hesabında gençlik fotoğraflarını kullandığı, N.N.T.’nin erkeği gördükten sonra geri dönmek istediği ifade edildi. N.N.T. ailesinin ihbarı üzerine kaçırıldıktan 10 gün sonra bulundu. Erkek tutuklandı.

Seks işçiliğine zorlama

* İstanbul’da K. D, M. A, K. K, ve E.G. Özbekistan ve Türkmenistan uyruklu altı kadına zorla fuhuş yaptırdı. Şüphelilerin, Özbekistan’daki suç ortakları aracılığıyla çalışacak kadınları bularak turist vizesi almalarını ve İstanbul’a gelmelerini sağladıkları, kadınları oyalayıp paralarının bitmesinin ardından fuhşa zorladıkları öne sürüldü. K. D, M. A, K. K. çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı, E.G. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

5 Kasım

Şüpheli ölüm

* İzmir’de trans Gamze Yıldırım (35) evinde ölü bulundu. Yıldırım’ın ailesinin kadına transfobik davrandığı öne sürüldü. Olaylar ilgili soruşturma başlatıldı.

Taciz – Kaçırma

* İstanbul’da H.D. (47) eski sevgilisi S.Ç.’yi (24) zorla bindirdiği aracında taciz etti, kadına “Bu gece ya benim olacaksın ya da ikimizden biri ölecek” dedi. S.Ç. tacize direnirken araçta bulunan bıçakla erkeği bıçakladı. H.D. öldü. Teslim olan S.Ç. tutuklandı. H.D.’nin S.Ç.’yi sistematik olarak taciz ettiği, kadının üç kez adresini değiştirdiği öne sürüldü.

* Kırklareli’de S.T. komşusu H.Ö.’yü sarılmaya ve öpmeye çalışarak taciz etti. H.Ö. sistematik olacak kendisini taciz eden erkekten şikayetçi oldu.

6 Kasım

Taciz

* İstanbul’da bir barda bir erkek D.Ç.’yi takip ederek ve ısrarla tanışmak isteyerek taciz etti. Erkekten rahatsız olan ve mekanın dışına çıkan kadın peşinden gelen erkeğe bardak fırlattı.

Şiddet – yaralama

* Antalya’da H.Ö. karısı H.Ö.’yü darp etti, kaburgasını kırdı. Ağır yaralanan ve dört gün yoğun bakımda kalan H.Ö. kızlarının araya girmesi üzerine erkeğin durduğunu söyledi. Olaydan sonra gözaltına alınan erkek tutuklanırken kadına koruma kararı verildi. H.Ö. erkeğe boşanma ve tazminat davası açtı. (3 Ekim’de yaşanan bu olay 6 Kasım’da basına yansıdı)

* Samsun’da B.K. bir parkta F.D.’yi bıçakladı. F.D.’nin kızı A.D. annesini yaralayan erkeği bıçakladı. B.K. ve A.D. tutuklandı.

Çocuk istismarı

* Adana’da Y.S. (55)  7 ile 10 yaşlarındaki iki kız bir oğlan çocuğunu sokakta elle taciz etti, çocukları ağaçlık bir alana götürmeye çalıştı. Çevredekilerin haber verdiği çocukların ailesi Y.S.’yi darp etti. Gözaltına alınan erkek tutuklandı.

* Aydın’da K.K. kardeşi S.K.’ye (15) evlerinde tecavüz etti.  Ailesi tarafından psikiyatriste götürülen S.K. 7 yaşından beri K.K. ve kuzenleri İ.K. ve M.K.’nin defalarca tecavüze uğradığını söyledi. Gözaltına alınan K.K. tutuklandı, İ.K tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. M.K. aranıyor.

7 Kasım

Cinayet

* Kayseri’de Suriyeli A.B. (33) karısı Amina Almouna’yı (24) kıskandığı için bıçaklayarak öldürdü. Cinayetten sonra gözaltına alınan erkek tutuklandı.

Tecavüz

* İstanbul’da bir şirket yöneticisi Alman F.H. iş için buluştuğu Ukraynalı K.K.’ye asansörde tecavüz etmeye çalıştı.  F.H. olaydan sonra kadın cinsel içerikli mesajlar gönderdi. Erkekten şikayetçi olan K.K.’ye koruma verildi. K.K.’nin iki yıl önce de F.H.’den cinsel saldırı sebebiyle şikayetçi olduğu, erkek hakkında cinsel saldırı suçundan yedi yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldığı ifade edildi. Son olaydan sonra ifadesi alınan F.H. suçlamaları kabul etmedi, olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Şiddet – yaralama

* Bolu’da bir B.B. kedileri kaybolduğu için yolda karısını ve kendisine müdahale eden tanımadığı N.Ş.’yi darp etti. N.Ş. kendisine “Karı-kocanın arasındaki mevzuya sen niye karışıyorsun?” diye soran polise “Niye karışmayacağım, binlerce kadın ölüyor” dedi. Darp edilen kadın kocasından şikayetçi olmazken N.Ş. erkekten şikayetçi oldu. B.B.’nin geçen ay sokakta tanımadığı kadınlara laf attığı için esnaf erkekler tarafından darp edildiği ifade edildi.

Çocuk istismarı

* Kütahya’da 40 yaşlarında bir erkek otobüste 16 yaşında bir kızı elle taciz etti. Kızın bağırması üzerine erkek otobüsten kaçtı. Şikayet üzerine erkek hakkında soruşturma başlatıldı.

8 Kasım

Cinayet

* Adana’da A.K. (53) karısı İmhan Kılıç’ı boşanmak istediği için bıçaklayarak öldürdü, kadını yaralı olarak hastaneye götürdü. Hastanede çelişkili ifade veren ve gözaltına alınan erkek ifadesinde “Boşanmak istediğini söyledi. Ben de korkutmak için kapıya doğru tabancayla 2 el ateş ettim. Mermiler kapının diğer tarafındaki eşime isabet etmiş. Kapının arkasındaymış, bilemedim” dedi.  Erkek tutuklandı.

Çocuk istismarı

* Adıyaman’da bir imam hatip lisesinde okul görevlisi ve sayısı belli olmayan erkekler 30 kız ve oğlan öğrenciye cinsel istismarda bulundu. Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında hademe erkek tutuklandı, üç erkek öğretmenin görev yeri değiştirildi. Cinsel istismar olayın sulh ceza hakimliğince yayın yasağı getirildi.

9 Kasım

Tecavüz

* Ankara’da İ.A. (24) tanımadığı bir kadına yardım etmek bahanesiyle götürdüğü tenha bir alanda tecavüz etti. İ.A. tecavüz olayından bir gün önce tanımadığı başka bir kadına sokakta tecavüz etmeye çalıştı, kadının direnmesi üzerine kaçtı. İ.A.’nın cinsel taciz suçundan girdiği cezaevinden yeni çıktığı ifade edildi. Kadının şikayeti üzerine yakalanan ve tutuklanan İ.A. ifadesinde suçu işlediğini kabul etti ve serbest bırakılmayı talep etti.

 Şiddet – yaralama

* Kayseri’de N.Y. boşanmak isteyen ve hakkında koruma kararı bulunan karısı A.Y.’yi çalıştığı bankada darp etti, saçlarından sürükleyerek dışarı çıkartmaya çalıştı. A.K. kendisine engel olmaya çalışan banka müdürü Recep Taştan’ı pompalı tüfekle öldürdü.   Polislerin teslim ol çağrısına uymayan N.Y. polis tarafından vuruldu ve hayatını kaybetti. N.Y.’nin bir süre önce de banka şubesine gelerek Taştan’ı eşini işten çıkarması için tehdit ettiği ifade edildi.

10 Kasım

Cinayet

* İstanbul’da Y.E. (43) ayrılmak isteyen sevgilisi Kübra Karğın’ı (31) tabancayla öldürdü. Erkek cinayetten üç gün sonra intihar etti.

Tecavüz

* Kocaeli’nde K.G. (26) kardeşi Ö.G.’ye (20) evde tecavüz etmeye çalıştı. Ö.G.’nin şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek tutuklandı.

Çocuk istismarı

* Urfa’da 12 erkek M.G.’ye (14) birden fazla defa, çeşitli zamanlarda tecavüz etti. Gözaltına alınan 12 erkekten biri tutuklandı.  Olay hastaneye götürülen M.G.’nin 6,5 aylık hamile olmasıyla ortaya çıktı.

11 Kasım

Şiddet – yaralama

* Aksaray’da H.Ü. (40) karısı T.Ü.’yü (33) darp etti. Kadının şikayeti üzerine erkek gözaltına alındı. H.Ü.’nün T.Ü.’ye 12 yıldır şiddet uyguladığı ifade edildi.

12 Kasım

Cinayet

* Ordu’da T.İ. üvey annesi Nargül Ölmez’e(43) çağırdığı evinde tecavüz etmeye çalıştı, direnen kadını boğarak öldürdü, cesedini evinde sakladı. T.İ. tutuklandı.

İntihar girişimi

* Maraş’ta Haziran ayında cinsel istismara maruz kalan M.B. (8) evinde intihara teşebbüs etti. M.B.’ye cinsel istismarda bulunduğu öne sürülen H.B. (71) Ekim ayında yargılandığı davada yeterli deliller oluşmadığından ve mağdurun çelişkili ifadeler vermesi nedeniyle beraat etmişti. İntihar girişiminden sonra yoğun bakıma alınan M.B.’nin olaydan sonra psikolojik tedavi gördüğü ifade edildi.

Şiddet – yaralama

* Manisa’da cezaevi firarisi R.Y. sevgilisi S.A.’yı (28) eve götürme teklifini reddettiği için sokakta darp etti. Çevredekilerin yardım ettiği S.A. erkekten şikayetçi oldu, olaydan sonra aranan erkek yakalandı.

13 Kasım

Cinayet

* Antalya’da Z.Ş. (48) karısı Nursel Şengül’ü yakarak öldürdü, kendini ağır yaraladı. 26 Ekim’de yaşanan olayda Nursel Şengül ve Z.Ş. ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Z.Ş. 1 Kasım’da, Nursel Şengül 13 Kasım’da hayatını kaybetti.

Şiddet – yaralama – Kaçırma

* Düzce’de Hazar Uyar (18) eski sevgilisi G.C.’yi (14) sokakta darp ettikten sonra zorla kendine evine götürdü. G.C.’nin babası M.C. erkekten şikayetçi oldu ve G.C. kurtarıldı. Olaydan 10 gün sonra H.U. tekrar G.C.’nin yaşadığı evi bastı, G.C.’nin dışarı çıkması istedi. M.C. evin önünde Hazar Uyar’ı av tüfeğiyle öldürdü. G.C.’nin Eylül ayında erkekten tecavüz suçlamasıyla şikayetçi olduğu, ardından şikayetini geri çektiği ifade edildi. M.C.’nin ilk kaçırma olayından sonra yerel bir kanala çıkıp devletin önlem alması gerektiğini söylediği ifade edildi.

14 Kasım

Cinayet

* Konya’da Ü.İ. (36) sevgilisi Havva Er’i (36) tabancayla öldürdü. Cinayetten sonra kadını öldürmediğini iddia eden erkek tutuklandı.

Tecavüz

* Erzurum’da Y.S. (36) sevgilisi T.S.’ye (36) evde tecavüz etti. T.S.’nin tecavüzü anlattığı öne sürülen yedi erkek akrabası Y.S.’yi sokakta linç etti, bıçaklayarak öldürdü. Cinayetten sonra gözaltına alınan erkeklerden üçü tutuklandı, dört erkek adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. (Geçen ay yaşanan bu tecavüz olayı 14 Kasım’da T.Y.’nin öldürülmesi üzerine basına yansıdı)

15 Kasım

Tecavüz

* İstanbul’da bir erkek yabancı uyruklu R.M.’ye tecavüz etti. R.M.’nin şikayetçi olması üzerine başlatılan soruşturma kapsamında gasp ve tecavüz suçlarıyla ilgili bir çetenin lideri ve dört erkek gözaltına alındı.

Şiddet – yaralama

* Adıyaman’da bir erkek eski nişanlısı F.A.’yı sokakta darp etti.

Taciz

* Kayseri’de bir okulda öğrenci bir erkek sekiz öğrenci kadını taciz etti. Kadınların okul müdürüne şikayetçi olması üzerine erkek gözaltına alındı.

16 Kasım

Çocuk istismarı

* Çanakkale’de bir imam hatip okulunda öğretmen C.A. kız öğrencisini taciz etti. Şikayet üzerine gözaltına alınan erkek tutuklandı. Okul idaresi olayla ilgili açıklama yapmazken C.A. kaymakamlık tarafından açığa alında, taciz iddialarının araştırılması üçü iki müfettiş görevlendirildi.

* Tokat’ta bir kız lisesinde İ.A. (50) beş öğrencisini elle taciz etti.  Şikayet üzerine gözaltına alınan İ.A. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Şiddet – yaralama

* Osmaniye’de H.A.A. (27) karısı E.A’yı (25) boşanmak istediği için ve evde bulunan kayınbiraderi G.B.’yi (29) pompalı tüfekle ağır yaraladı. Olaydan sonra kaçan erkek yakalandı.

* Ordu’da H.T. arazi anlaşmazlıkları yüzünden çıkan tartışmada baldızı F.T., erkek kardeşi İ.T. ve erkek yeğeni B.T.’ti tabancayla yaraladı. H.T. olaydan sonra kaçtı.

17 Kasım

Cinayet

* Konya’da B.Ü. (33) eski karısı Filiz Yurdabak’ı (32) ve eski kayınvalidesi Gülşan Yurdabak’ı (71) bıçaklayarak öldürdü. B.Ü.’nin cinayeti kadının başka bir erkekle ilişkisi olduğu için işlediği iade edildi. Cinayetten sonra olay yerinde yakalanan erkek “Namusumu temizledim. Kadın hakları diye bir şey var diyorlardı ya, kadın hakları diye bir şey yok” dedi.

* İzmir’de M.S. (44) eski karısı Fatma Elif Uysal’ı (37) sokakta tabancayla öldürdü. Erkek cinayetten sonra intihar etti.

Şidde – yaralama

*Antalya’da M.Ü. evden ayrılan karısı F.Ü.’yü av tüfeğiyle ağır yaraladı, kadının sevgilisi R.C.’yi öldürdü. Cinayetten sonra teslim olan erkek tutuklandı.

18 Kasım

Şiddet – yaralama

* Samsun’da M.A. (47) sevgilisi C.D.’yi (45) darp ve bıçakla tehdit etti. Kadının şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek tutuklandı.

Çocuk istismarı

* İzmir’de E.E. karısının yeğeni 13 yaşındaki kıza cinsel istismarda bulundu. Olay rehber öğretmenin yaptığı çalışma kapsamında ortaya çıktı. Rehber öğretmenin erkekten şikayetçi olması üzerine gözaltına alınan E.E. tutuklandı. (Bu cinsel istismar E.E.’nin tutuklanması üzerine basına yansıdı)

* İzmir’de M.Ç. komşusunun kızı 14 yaşındaki kıza cinsel istismarda bulundu. Olay rehber öğretmenin biyografi çalışması üzerine ortaya çıktı. Rehber öğretmenin erkekten şikayetçi olması üzerine gözaltına alınan M.Ç. tutuklandı. (Bu cinsel istismar M.Ç.’nin tutuklanması üzerine basına yansıdı)

İntihar

* Nevşehir’de M.Ş. (17) bahçede erkek arkadaşıyla oturduğu için okul müdürü erkek S.S. tarafından okuldan atılmakla tehdit edildikten sonra intihar etti.

19 Kasım

Şiddet – yaralama

* Aksaray’da erkek ya da erkekler A.K.’yi (63) darp etti. A.K. hastaneye kaldırılırken olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Çocuk istismarı

* Antalya’da öğretmen A.K. (42) öğrencisinin ablası S.Ö.’ye (16) odasında cinsel istismarda bulundu, ardından cep telefonuna cinsel içerikli mesajlar gönderi. S.Ö.’nün ailesinin hakkında suç duyurusunda bulunduğu erkek tutuklandı.

Seks işçiliğine zorlama

*Samsun’da A.Ş. (51) A.Y.’ye (26) zorla fuhuş yaptırdı. A.Y.’ye kabahatler kanuna göre para cezası verilirken A.Ş. tutuklandı.

20 Kasım

Cinayet

* İstanbul’da M.A. çocuk gelin karısı Müjgan Abacı’yı (22) boğarak öldürdü. Mügan Abacı’nın daha önce birkaç kez evden ayrıldığı ailelerin ısrarıyla M.A. ile barıştığı ifade edildi. M.A.’nın karısına yedi yıldır şiddet uyguladığı belirtildi. Erkek cinayetten sonra teslim oldu.

* Elazığ’da S.Y. (37) evden ayrılan karısı İlknur Y.’yi (24) iş yerinde tabancayla öldürdü. Erkek cinayetten sonra teslim oldu.

Şiddet – yaralama

* Adana’da N.L. (51) karısı S.L.’yi (32) bulaşıkları makinede yıkadığı için darp ederek yaraladı. Hastaneye kaldırılan kadının görme kaybı yaşadığı ve altı ay önce darp yüzünde düşük yaptığı ifade edildi, darp raporu verildi. N.L. gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Cumhuriyet Başsavcılığı Aile İçi Şiddet Suçları Soruşturma Bürosu S.L.’ye verilen iki rapor arasında çelişki olduğunu belirterek detaylı muayene yapılmasını talep etti, verilen son raporda S.L.’nin vücudunda kırıklar olduğu ve yaralın basit müdahaleyle giderilemeyeceği belirtildi. Tekrar gözaltına alınan N.L. eziyet ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarından tutuklandı.

Çocuk istismarı

* Zonguldak’ta bir erkek anaokulunda M.K.’ye (3) cinsel istismarda bulundu. Çocuğun annesi S.K. erkek hakkında suç duyurusunda bulundu. S.K. okul idaresinin olayı örtbas etmeye çalıştığını, suç duyurusunu geri çekmediği için çocuğu okul getirmemesini söylediğini öne sürdü. Savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı. (Haberlere erkeğin okuldaki görevi ilişkisi yansımadı)

21 Kasım

Cinayet

* Adana’da A.K. (44) karısı Sibel Keklik (37), çocukları Özgür (13) ve Okan Keklik’i (15) boğazını keserek öldürdü. A.K.’ye Temmuz ayında evden uzaklaştırma kararı verildiği, cezanın 26 Eylül’de bittiği ifade edildi.  A.K.’nin cinayetleri Sibel Keklik’in evi satmayı kabul etmediği için işlediği ve kadına sürekli “Bu evi satıp köyle gitmezsen bu ev mezarınız olacak” dediği öne sürüldü. Erkek cinayetten sonra intihar etti.

22 Kasım

Faili belirlenememiş cinayet

* Diyarbakır’da bir kadın sokakta bir araçtan ateş açılarak öldürüldü. Saldırganların kadına yere düştükten sonra dört el ateş ettiği öne sürüldü.

Çocuk istismarı

* Edirne’de B.O. üvey kızı G.K.’ye (12) cinsel istismarda bulundu. G.K.’nin şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek serbest bırakıldı. G.K. sosyal hizmetlere teslim edildi. (1,5 yıl önce yaşanan bu cinsel istismar olayı evden kaçan G.K.’nin bulunması ve erkekten şikayetçi olması üzerine basına yansıdı)

23 Kasım

Çocuk istismarı

* Antalya’da Y.S. (32) üvey kızı A.K.’ye (12) tecavüz etti. Y.S.’nin A.K.’ye 1,5 yıldır tecavüz ettiği öne sürüldü. Olay A.K.’nin annesinin kızının hareketlerinden şüphelenmesi üzerine ortaya çıktı. A.K.’nin annesi Y.S. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Y.S. hakkında iddianame hazırlanıyor.  (Geçen ay yaşanan bu cinsel istismar olayı 23 Kasım’da basına yansıdı)

24 Kasım

Cinayet

* Eskişehir’de İ.A. (53) karısı Selime Ateş’i (49) telefona cevap vermediği için bıçaklayarak öldürdü. Olay yerinde yakalanan İ.A. tutuklandı.

Taciz

* Osmaniye’de İ.C.Ç. (28) tanımadığı A.T.’yi (25) sokakta elle ve sarılmaya çalışarak taciz etti. Kadının şikayeti üzerine gözaltına alınan erkek cinsel taciz suçundan tutuklandı.

* İzmir’de F.D. (48) sevgilisi H.G.’yi (25) evde taciz etti. Tacize direnen H.G. erkeği tabancayla öldürdü. H.G. tutuklandı.

Şidde – yaralama

* Adana’da U.G. (34) annesi L.G.’yi (61) para vermediği için önce darp etti, ardından evi yakmaya teşebbüs etti. Olaydan sonra kaçan erkek gözaltına alındı.

* Bursa’da S.K.Ç. (27) karısı E.Ç.’ye (26) küfür ettikten sonra evden kovdu. E.Ç. erkeği bıçaklayarak öldürdü. Tutuklanan E.Ç. ifadesinde erkeğin madde bağımlısı olduğu ve dört yıldır kendisine sürekli şiddet uyguladığını söyledi. E.Ç.’nin daha önce iki kez ayrılmak istediği aile bireylerinin baskısıyla tekrar erkekle barıştığı ve S.K.Ç.’ye daha önce iki kez evden uzaklaştırma cezası verildiği ifade edildi.

Şüpheli ölüm

* Urfa’da Ceylan B. (19) evinde tüfekle öldürüldü. Cinayetin 15 yaşındaki kız kardeşi tarafından işlendiği öne sürüldü. Ceylan B.’nin kız kardeşi, babası ve erkek kardeşi gözaltına alındı. Ceylan B.’nin cezaevinden çıkan kocasından bir süre önce ayrılarak ailesinin evine gittiği ifade edildi.  Ceylan B.’nin kocasının da arandığı belirtildi.

26 Kasım

Cinayet

* Muğla’da B.K. sevgilisi Hafize Müjde Özer’i (48) kıskandığı için tabancayla öldürdü, cesedini bir çuvala koyarak ormanlık alana bıraktı. B.K. cinayetten bir hafta sonra teslim oldu. B.K. tutuklanırken ona yardım ettiği öne sürülen erkek V.K. gözaltına alındı.

Çocuk istismarı

* Muğla’da U.T. (18) 14 yaşındaki kız çocuğun tecavüz etti. Hamile olduğu anlaşılan kız çocuğuna mahkeme kararıyla kürtaj yaptırıldı. U.T. tutuklandı. (2,5 ay önce yaşanan bu olay kız çocuğunun hamileliğinin sonlandırılması üzerine 26 Kasım’da basına yansıdı)

* İstanbul’da bir okulda kantin görevlisi M.M. öğrenci kızlara cinsel istismarda bulundu. M.M. gözaltına alındı.

* Sakarya’da A.B. (35) tanıdığı L.T.’ye (14) cinsel istismarda bulundu. L.T. erkekten ve daha önce İstanbul’da kendisine cinsel istismarda bulunan A.B.’den (20) şikayetçi oldu. L.T.’nin şikayetten bir gün sonra hastanede düşük yaptığı ifade edildi.  Gözaltına alınan erkekler tutuklandı.

Şiddet – yaralama

* Diyarbakır’da bir erkek kocasından boşanmak isteyen ve evden ayrılan kızı F.K.’yi (32) bıçakladı. F.K.’nin 12 yıldır kocasından sistematik olarak şiddet gördüğü ve erkeğin kuma evliliği yaptığı ifade edildi.

* Manisa’da Ö.A. eski sevgilisi S.S.’yi bıçaklayarak yaraladı, kadının sevgilisi Yusuf D.’yi öldürdü. Ö.A. olay yerinde gözaltına alındı.

* Aksaray’da R.B. karısı kadını darp etti. Erkek gözaltına alındı.

27 Kasım

Çocuk istismarı

* Kocaeli’de E.T. (22) tanımadığı 18 yaşından küçük kız çocuğunu sokakta elle taciz etti, kızın direnmesi üzerine kaçtı. Şikayet sonucu yakalanan E.T. tutuklandı.

28 Kasım

Cinayet

* Balıkesir’de S.K. (40) karısı Fatma Karabulut’u (34) bıçaklayarak öldürdü, kızları İ.K. (10) ve G.K.’yi (6) yaraladı. Erkek cinayetten sonra intihara teşebbüs etti. Trafik polisi olan S.K.’nin bir süredir psikolojik sorunları olduğu için tedavi gördüğü öne sürüldü.

29 Kasım

Çocuk istismarı

* İstanbul’da bir erkek bir spor salonunda A.Ç.’ye (5) cinsel istismarda bulundu. Olay annesinin kızının hareketlerinden şüphelenmesi üzerine ortaya çıktı. A.Ç.’nin annesi spor salonu yetkililerinin olaya kayıtsız kaldığını öne sürdü, erkek hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. (Haberlere erkeğin spor salonunda bulunma sebebi ve yaşı yansımadı)

* Eskişehir’de bir lisede okul müdürü A.V. 18 yaşından küçük iki öğrenci kıza cinsel istismarda bulundu. Şikayet üzerine gözaltına alınan A.V. ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

30 Kasım

Cinayet

* Balıkesir’de A.E. (41) annesi Münevver Erkan’ı boğazını keserek öldürdü. Cinayetten sonra kaçan erkek yakalandı, ilk ifadesinde “Vahiy geldi, ilahi adalet” dediği ifade edildi. Münevver Erkan’ın cinayetten birkaç saat önce kızını arayarak A.E.’nin kendisini öldüreceğini söylediği öne sürüldü.

Cinayete teşebbüs – yaralama

* İzmir’de İ.A. (36) boşanma davası açan karısı Ö.A.’yı görüşme teklifini reddettiği için sokakta 18 yerinden bıçaklayarak ağır yaraladı. Cinayete teşebbüs eden erkek kaçtı.

Tecavüz

* Edirne’de B.M. iki erkeğin yardımıyla tanımadığı M.K.’yi kaçırıp götürdüğü evde dört gün boyunca defalarca tecavüz etti. Yanında 10 aylık bebeği olan M.K. erkeğin uyuduğu sırada evden kaçtı ve erkeklerden şikayetçi oldu.

Şiddet – yaralama

* İstanbul’da T.F. karısı T.F.’yi darp etti. T.F. erkekten şikayetçi olmadı,  erkek ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

* Samsun’da T.Y. (31) kayınvalidesi H.A.’yı (55) pompalı tüfekle yaraladı, kayınpederi Arif Aktürk’ü (56) öldürdü. T.Y.’nin iki ay önce karısına şiddet uyguladığı, kadının evden ayrıldığı ve erkeğe boşanma davası açtığı ifade edildi. T.Y. olaydan sonra gözaltına alındı.

* İstanbul’da dört erkek E.M. (59) ve G.M.’yi (35) oturdukları apartmanda darp etti. Kadınlar evlerinin üstüne bir kat daha çıkmak isteyen komşuları M.G.’nin erkekleri azmettirdiğini öne sürerek İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na başvurdu, koruma talep etti.

* İstanbul’da bir erkek tanımadığı İ.A.’ya bacak bacak üstüne atarak oturduğu için “Ne oturuyorsun lan öyle bacak bacak üstüne!” diyerek tekme attı. İ.A. olayı ve çevredeki insanların tepkisizliğini sosyal medya hesabından duyurdu.

* Eskişehir’de H.Ç. eski sevgilisi A.E.’yi sokakta tabancayla yaraladı. Olaydan sonra kaçan erkek yakalandı.

* Kocaeli’nde R.A. (24) babasıyla M.A. ile birlikte dini nikahlı karısı N.G.’ye (23) işkence ettikten sonra yaralı olarak ailesinin evine bıraktıktan sonra kaçtı. N.G.’nin evlendiği Temmuz ayından beri R.A. ve ailesinin şiddetine maruz kaldığını ifade etti. N.G. ve ailesi R.A., M.A. ve kayınvalidesinden şikayetçi oldu.

* Eskişehir’de H.Ç. eski sevgilisi A.E.’yi sokakta tabancayla yaraladı. Olaydan sonra kaçan erkek yakalandı.

Çocuk istismarı

* Tekirdağ’da F.A., İ.G., Y.P., S.D. ve Ö.M., Z.K.’ye (13) cinsel istismarda bulundu. Erkeklerin bir yıldır Z.K. ile para karşılığı ilişkiye girdiği öne sürüldü. Erkekler küçük yaşta çocuğa taciz ve tecavüz suçlarından tutuklandı.

* Muğla’da öğrenci E.T. (13) okul arkadaşı bir kız ve beş oğlanı taciz etti. Çocukların okula gitmek istememesi üzerine olay ortaya çıktı. Ailelerin şikayeti üzerine gözaltına alınan E.T. oyun oynadığını ve kötü bir niyetinin olmadığını söyledi. E.T. serbest bırakıldı.

Taciz

* Edirne’de L.Ç. tanımadığı G.E.’yi otobüste elle taciz etti. Kadının tepkisi üzerine özür dileyen ve sonraki durakta inan L.Ç. cinsel taciz suçundan tutuklandı. (BB/ÇT)

Begüm Baki

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde sosyoloji okudu. Galatasaray Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Çalışmaları Yüksek Lisans Programı’nı tamamladı. 2012-2016 arası Güncel Hukuk dergisinde editör olarak çalıştı. KAMER Vakfı’nda çalışıyor. 2013’ten beri bianet Erkek Şiddeti Çetelesi raportörlüğü yapıyor.

Çiçek Tahaoğlu

Université Marc Bloch’da sosyoloji bölümünden mezun oldu. 2009’dan 2011’e kadar AFP’de fixer ve çevirmen olarak çalıştı. Gazeteci Burcu Karakaş ile Açık Radyo’da Cadı Postası programını yaptı. 2015 Müşerref Hekimoğlu Başarı Ödülü’nü aldı. 2011’den beri bianet’te kadın ve LGBTİ haberleri editörü olarak çalışıyor.

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here